2022.04.04. | Szöllősi Edit "össz-szesz mester"
Egyre többen hódolnak a ginkészítés szenvedélyének hazánkban. Az Ihászi Dániel által megalkotott Gay Hussar márkanevű ital a legújabb a sorban. Mi is megkóstoltuk, íme a véleményünk…
A ginkészítés kis hazánkban lassanként népszerűbb lesz, mint a jobb agyféltekés rajzolás. Az elmúlt öt évben ugrásszerűen megnőtt az új magyar ginek száma, és mára már több mint ötvenféle hazai márkával dicsekedhetünk.
A terület úttörői a világpiacra nyitott, a trendeket követő szeszesital-gyártók, pálinkafőzdék voltak, de ma már egyre több a kifejezetten gin előállítására létrehozott vállalkozás által készített termék. Ez utóbbiak sorába léptek be a Gay Hussar megálmodói is. Ihászi Dániel – a gin megalkotója – a szeszesital-gyártás rejtelmeit pálinkamester szakmérnök képzésen sajátította el – ahogyan ezt beszédében meg is fogalmazta.
A szakmai kóstoló – vagy buli?
A bemutatónak a Telep Galéria adott otthont, ahol az érkező vendég azonnal egy installációval találta magát szemben. A szervezők kiállították az est főszereplőjét, vagyis egy palack gint, a háttérben pedig számos vele kapcsolatos információt olvashattunk. A meghívó szerint a program három részből állt: a termék bemutatását szakmai kóstoló, majd közös ünneplés követte. Ez a tagolás azonban sajnálatos módon nem valósult meg, a szakmai kóstoló részét mindenképpen hiányosnak gondoljuk; úgy tűnt, hogy a közönség leginkább a harmadik programpont miatt volt jelen a rendezvényen.
Egy nagyjából tízperces összefoglalót hallhattunk arról, hogy hogyan került kapcsolatba a szeszes italokkal a csapat, és azt is elmesélték, hogy mi volt a ginnel kapcsolatos elképzelésük. Olyan gint akartak elkészíteni, amely érthető, autentikus, maximum tíz összetevőből áll, egyszerű, de karakteres. A kísérletekhez a lepárlóberendezést Hollandiából hozták, de a termék valójában bérfőzetésben készül Bodrogkisfaludon.
Alapszeszként magyar vonatkozású alapanyagot kerestek, így a gabonaszesz mellett hárslevelű szőlőpárlatot használnak. A végeredmény az alkoholon kívül nyolc fő összetevőt tartalmaz: boróka, koriander, angelika, babér, citromhéj, homoktövis, mandula és orriszgyökér. A fűszerek arányának számos kombinációjával végeztek próbafőzéseket, így legalább kétéves munka eredménye a palackban található ital, amely small batch, vagyis limitált palackszámú tétel, és single shot, tehát a lepárlás után csak vizet adtak a hígításhoz.
Mit kíván a huszárreglama?
A névválasztás mögött nincs különösebb ideológia, csak jó ötletnek tűnt utalni az egykor híres londoni magyar étterem, a Gay Hussar nevére, ahol a fogások mellé valami jó kis pletyka is járt. Ám a főként fiatal felnőttekből álló célközönség erről aligha értesülhetett, számukra inkább a gay lehet a hívószó. (Tudni kell, hogy a gay szó jelentése eredetileg vidám, színes, csak az utóbbi évtizedekben gazdagodott a homoszexualitásra utaló jelentésárnyalattal.)
Az installációban busókról készült képpel, valamint az operettkirály, Kálmán Imre nevére vonatkozó utalással is találkoztunk, de ezekre a kapcsolatokra nincs ütős, jól értelmezhető magyarázat, ami kár, mert a marketing elemei is lehetnének, és igazán izgalmassá tehetnék a termék interpretálását. (Kálmán Imre Tatárjárás című operettjében ugyan szerepelnek huszárok, sőt még dalszöveg is utal erre, azonban az „Adj egy édes csókot, drága kis baba, / így kívánja ezt a huszárreglama, / csókot csattanósat, cipi-cupi cuppanósat; / adj egy édes csókot, drága kisbaba” strófa hallatán aligha idéződik meg lelki szemeink előtt egy palack kortárs gin képe.
A Gay Hussar koktél
A szakmai kóstoló tulajdonképpen már a megérkezésünkkor kezdetét vette, azonnal kaptunk egy mixer által készített koktélt. Az italt nem sikerült maradéktalanul élveznünk, mert bár értjük, hogy divatosnak mutatkozik egy, a pohár teljes terjedelmét kitöltő hosszúságú jégtömb, azonban iváskor ez kellemetlenül a szánknak feszül, tehát gyakorlatilag lehetetlen inni a pohárból. A meglepő módon gyömbérillatot árasztó – bár mint megtudtuk, azt nem tartalmazó – jeget végül sikerült kihalászni a pohárból. A koktélba citromkarika és babérlevél került – az összetevőkről további információkat nem kaptunk –, ami túl direkt, hiszen ez a két alkotóelem a gin alapanyagai között is megtalálható. Örültünk volna egy kicsit fantáziadúsabb megoldásnak. A koktélunk egyébként savanyú volt és enyhén fűszeres. Érezhetően friss, könnyed italnak szánták, viszont bármilyen gin kerülhetett volna bele. A vendégsereg körében azonban sikert aratott, mert a legtöbb pohárból elfogyott, és többen kifejezetten frissítőnek találták.
A Gay Hussar gin
A bemutató közben volt alkalmunk megkóstolni a tiszta gint is, a tulipános pohár segített, hogy elmélyedhessünk az aromáiban. Illatvilágát erőteljes mentásság jellemzi, amit piros bogyós, déligyümölcsös citrusos aromák kísérnek, a boróka visszafogott. Ízében csípősség és alkoholosság is mutatkozik, és valamiféle szokatlan, poros karakter is megfigyelhető. Lecsengése savanykás. Ezek a jegyek egyértelműen visszavezethetőek az alapanyagokra: a mentásság a babérból származhat, ami jó; a savanyú lecsengés és a porosság viszont a homoktövis és az írisz számlájára írható, és kevésbé teszi kedvessé az italt. Bár meglehet, hogy ezzel a véleményünkkel egyedül maradunk, a Gay Hussar ugyanis a The Spirits Business Spring Tasting 2022 versenyen arany, az International Wine and Spirit 2022 (IWSC) versenyen pedig bronz minősítést kapott.
A Gay Hussar gin & tonic
Az italt az est folyamán klasszikus gin & tonik formájában is lehetőség nyílt kóstolni. Itt azt kellett megtapasztalnunk, hogy a bartender talán a legkézenfekvőbb lehetőségek közül választott, hiszen olyan tonikot párosított a ginhez, mely – bár mediterrán stílusú, és virágos növényeket is tartalmaz – masszív kesernyéssége miatt a gin aromáit nem kiemelte, hanem elnyomta. Ismét úgy véljük, hogy bármilyen gin lehetet volna a pohárban, hiszen annak csak alkoholtartalma számított az italban.
Majd a fogyasztó eldönti
Ihászi Dánieltől megtudtuk, hogy a gint két, szeszes italok online értékesítésével foglalkozó cég is felvette a kínálatába, így az áprilistól elérhető a nagyközönség számára is. Az időzítés megfelelő, hiszen az elmúlt években egyre nőtt az érdeklődés a ginalapú koktélok iránt, így majd a fogyasztók eldöntik, hogy szerethető-e számukra a legújabb magyar gin.
Fotó:
Talabér Géza
Dombóvári Judit