2024.05.24. | Szabó Edit
A Borsmenta Kóstolóklub pázmándi túrájának harmadik állomása a Bálint Borárium volt, ahol a kiváló ebéd előtt Köllő Zsolt helyi borász tartott nekünk kóstolót…
Akárcsak Nagy Gábor, Köllő Zsolt is Pázmándon nőtt fel, és akárcsak Borostyán-Kovács Tamarát, őt is Nagy Gábor fertőzte meg a borászvírussal. A nagyszülők pincéjében kezdett el borászkodni, és azóta is folytatja rendületlenül. Jelenleg 4 hektárról szüretel, de nem minden terület a sajátja, egy része bérlemény.
Zsolt egyébként tisztességes polgári foglalkozással is büszkélkedhet, ugyanis a székesfehérvári tűzoltók elszánt csapatát erősíti. Imádja a munkáját, még a borászkodás kedvéért sem mondana le róla, és ez a sürgős munkák idején okozhatna is némi gondot. Merthogy a jó tűzoltó ritka, mint a fehér holló, ezért normális körülmények között Zsolt nem akkor vehetné ki a szabadságát, amikor szeretné, hanem amikor lehet. Szerencsére a kollégák rugalmasak, és valahogy mindig megoldják, hogy Zsolt időben odaérjen a szőlőbe, ha permetezni vagy ha szüretelni kell, sőt ha tehetik, még segítenek is.
Zsolt kis területén kilenc szőlőfajta terem, többek között sauvignon blanc, cserszegi fűszeres, chardonnay, zenit, kékfrankos, merlot és cabernet sauvignon, az Irsai Olivért pedig vásárolják. A tőkék idősek, a legtöbbjük 30 év körüli, Zsolt szeret velük dolgozni. Pincéjében a fehér gyöngyözőbortól a fehér csendes boron és a rozén át egészen a vörösborokig terjed a skála, van tehát minden, amit csak kívánnak az emberek. Zsolték vendégházakat is üzemeltetnek, ha valaki kisebb társasággal érkezik, akár meg is szállhat valamelyikben, és élvezheti a békét, a csendet, a jó levegőt és a kiváló borokat.
A kóstoló
Köllő Zsolt három bort mutatott a borklub csapatának.
Irsai Olivér gyöngyözőbor 2023
Korai szüret volt, a szőlőt már augusztus közepén elkezdték szedni. Zúzták, bogyózták, a mustot tartályban ülepítették állandó, 8 fokos hőmérsékleten 24 órán át, másnap fejtették, színelték, és jöhetett az erjedés. A szaturációt kézzel végezték ők maguk, macerás munka, óránként jó, ha 60 palackot meg lehet tölteni szén-dioxiddal. A bor igazán kellemes, könnyed és citrusos. Nincs benne semmi maradék cukor, muskotályos ízei miatt mégis tele van kedvességgel. Jól iható, és mivel az alkoholtartalma mindössze 10%, nem is száll a fejünkbe olyan könnyen.
Zenit 2023
Azt már Nagy Gábornál megtanultuk, hogy a zenit szőlőfajta nagy cukorgyűjtő, ezért tökéletesen értjük, milyen nagy dolog, amikor Zsolt azt mondja, hogy a zenitet 2023-ban sikerült először teljesen szárazra erjesztenie. A borász nagyon szereti a fajtát, amelyből egyébként a Törley Pezsgőpincészet pezsgőt is készít. A technológia egyszerű: másfél óra héjon áztatás után jöhet a préselés, majd a bor tartályban erjed. Könnyű, jól iható, tiszta, gazdag ízvilágú, jó egyensúlyú zenit, alaposan behűtve áldás a meleg nyári napokon.
Cabernet Sauvignon 2022
A Pázmánd környéki szőlőültetvényeken minden évben Zsolt szüreteli utolsóként a cabernet sauvignont. Azt szereti, ha tökéletesen beérik a szőlő, de azért vigyázni kell vele, mert az alkohol nagyon könnyen elszáll. Héjon erjed három hétig, aztán Zsolt feltölti a tartályt szén-dioxiddal, és még egy hétig áztatja, majd hordókba fejti. Utána viszont már nem történik vele semmi, Zsolt nem szeret hozzányúlni: nincs se szűrve, se derítve. Használt fahordóban érlelődik néhány hónapot, és utána palackban tölt még egy évet, mielőtt a fogyasztók asztalára kerül. Mindössze 800 palack készült belőle. Meggy, kökény, szeder, bodza… csupa sötét erdei bogyó ízben és illatban egyaránt.
Nagyon szerethető, gazdag, mély, fajsúlyos bor, 14,5% az alkoholtartalma, mégis van benne valamiféle könnyedség, amitől nagyon jó inni.
Hogy a tűzoltók között Zsolt a legjobb borász és a borászok között ő a legjobb tűzoltó, ahhoz kétség sem férhet, de azért jó, hogy veszélyes polgári foglalkozása mellett a borokra is jut ideje. Üde színfolt a pázmándi palettán!