2022.05.10. | Száraz Krisztián
Csodás májusi hévégén zajlott a Pinceszer II., a külhoni magyar borászok seregszemléje Budapesten, a Vajdahunyad várában. A rendezvényen sok izgalmas bort kóstoltunk, mutatjuk a kedvenceinket…
A Pinceszer rendezvény 2019 őszén indult a Külhoni Magyar Borászok Egyesületének szervezésében, hagyományteremtő céllal. A Covid viszont közbeszólt, a világjárvány miatt két év is kimaradt, de most végre semmi nem gátolta, hogy a kárpátaljai, erdélyi-partiumi, felvidéki, délvidéki és dél-baranyai borászok randevút adjanak egymásnak és a budapesti közönségnek.
Felmerülhet a kérdés, hogy vajon mi köti össze a gyakran egymástól több száz kilométerre élő borászatokat (sokan közülük most találkoztak személyesen először). A válasz egyszerű: a szőlő és a borok szeretete, a Kárpát-medence széles borkultúrája és a hagyományok. Ezért is örvendetes, hogy a nehéz adminisztrációs és piaci viszonyok ellenére is sikerült összehozni a borászatokat erre az eseményre. A szervezést már az év elején elkezdték, az Agrárminisztérium és a Magyar Mezőgazdasági Múzeum pedig támogatásáról biztosította a rendezvényt.
A cél az volt, hogy a magyar főváros borértő közönsége képet kapjon arról, hogyan élnek és dolgoznak, milyen borokat készítenek a külhoni magyar borászok, ezért a sétálókóstoló mellett egy zárt körű szakmai kóstoló és három mesterkurzus is segítette az elmélyülést. A mesterkurzusokon a bakator szőlőfajtával, valamint a Felvidék és Kárpátalja borvidékeivel, boraival köthettek közelebbi ismeretséget a résztvevők.
Minél több borászat él ilyenkor a bemutatkozás lehetőségével, annál színesebb a kép, de egy-egy ilyen rendezvényről semmiképpen sem hiányozhatnak a „húzónevek”. Ezért is örültünk, hogy felvonult a külhoni magyar borászok „krémje” is, itt volt Balla Géza, Maurer Oszkár és Sütő Zsolt, megjelent a Világi, a Bóna és a Csernus Pincészet, valamint a Nachbil Borászat.
Újdonságok, meglepetések
E sorok írója közel 80 tételt kóstolt a rendezvényen, és talált néhány érdekességet. A Biharban található Darabont Családi Pincészetben már a harmadik generáció foglalkozik borászkodással. A legkisebbik lány épp a WSET diplomájára készül, és a nemzetközi kitekintés az újabb tételeknél már egyértelműen megmutatkozik. A borok igényesek, letisztultak, szerethető ízvilágúak. A pincészet a környező borászatok munkáját saját borászati laboratóriummal segíti.
A bodrogközi Lingó Pince kézműves borászatként aposztrofálja magát, és a találkozón különleges klónok borait mutatta be. Nagyon izgalmas, eddig sokak számára ismeretlen fajtákkal lepték meg a látogatókat.
A Bóna Borászat standjánál – Jávorka Bence munkájának köszönhetően – igen kifinomult, nemzetközileg is elismert, pazar tételeket kóstolhattunk, az ipolynyéki Csernus Pincészet pedig már a borok és tradicionális pezsgőjük tökéletesítésén fáradozik, Bálint László borszakértő segítségét is igénybe véve.
A szlovákiai Bátorkesziről érkezett BorVin Borászat és a muzslai Árendás Zsolt standjánál igazán remek helyi szőlőfajtákból készült tételeket kóstolhattunk, közülük különösen a dunaj nyerte el a tetszésünket. Az ugyancsak szlovákiai Organic borai is igazán élményszámba mentek. (Sajnos a természetes, naturális borok területén még nem egységes a kép, találkoztunk szúrós, acetonra emlékeztető illatú, hibás tételekkel is, de el kell ismernünk, hogy ezek már csak elvétve fordultak elő.)
Az ismertebb borászatok és az igazi nagyágyúk természetesen most sem okoztak csalódást, elégedetten időztünk például a kürti Strekov 1075, Maurer Oszkár, Balla Géza, a Nachbil Borászat vagy éppen Geönczeöl Attila asztalánál, aki egyébként a szervezésben is oroszlánrészt vállalt.
Íme néhány kedvenc tétel, amelyeket a szerző 90 ponttal jutalmazott:
Bóna Winery – Olaszrizling 2020
Balla Géza Pincészet – Feketeleányka Reserve limited 2016
Borvin Borászat – Terra 2019
Árendás Pincészet – Dunaj 2018
Organic – Cuvée Hadrianus 2020
Fotó:
facebook
Száraz Krisztián