2024.03.25. | Vargha Márk
Vajon miért ilyen őrült sikeresek a Yealands nevű új-zélandi gigaborászat sauvignon blanc borai? Erre a kérdésre keresték a választ nemrég a Veritas Borkereskedés kóstolójának vendégei. Az eseményen Vargha Márk is részt vett…
Az új-zélandi borágazatrólAz új-zélandi bortermelés kezdete a 19. század elejére nyúlik vissza, amikor brit telepesek először ültettek szőlőt a hatalmas szigetországban – az ágazat azonban csak a 20. század második felében indult virágzásnak. Az 1960-as és 70-es években színre lépő úttörő borászatok, mint például a Villa Maria vagy a Montana Wines (ma Brancott Estate) kezdetben elsősorban száraz tömeg- és erősített borokkal jelentkeztek a piacon.
A fordulópont az 1980-as években következett be, amikor felfedezték a – Déli-sziget északi csücskében található – Marlborough borvidéken termő sauvignon blanc-ban rejlő lehetőséget. A régió hűvös éghajlata és termékeny talaja élénk, aromatikus borok előállítását tette lehetővé, melyek meghódították a nemzetközi piacokat. A marlborough-i sauvignon blanc sikere dobta fel Új-Zélandot a világ „borszínpadára”, az export pedig dinamikus növekedésnek indult.
Az 1990-es években és a 2000-es évek elején az új-zélandi borágazat gyors fejlődésének lehettünk tanúi: a szőlőtelepítések volumene nőtt és új borvidékek alakultak ki. A borászok kísérletezni kezdtek más fajtákkal, leginkább pinot noirral, chardonnay-vel és rajnai rizlinggel. A 21. század elejére Új-Zélandot szilárdan prémium bortermelő országként tarthatjuk számon, a sikerhez vezető út stációira borismereti tanfolyamok megannyi hallgatója csodálkozik rá. A globális borpiacon a fenntarthatóságra, az innovációra és a terroirvezérelt borkészítésre való összpontosítás határozza meg az ország identitását, alakítja töretlenül jó hírét. Évente körülbelül 300-400 millió liter bort termelnek, amelynek 70-80%-át exportálják. A legfontosabb piacok az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Ausztrália és Kanada.
A Yealandsről
Marlborough hűvös éghajlata és termékeny talaja ideális a sauvignon blanc termesztéséhez, nem véletlen, hogy nemzetközi szinten ez vált az új-zélandi bor szinonimájává. Az utóbbi években a fenntarthatóság lett az új-zélandi borágazat egyik fő célja. Sok borászat környezetbarát termelést folytat, vagyis bio- és biodinamikus gazdálkodási módszereket alkalmaz, vízvédelmi intézkedéseket vezet be és a megújuló energia felhasználását részesíti előnyben. A „fenntartható új-zélandi bortermelés” (SWNZ) minősítés egyre gyakoribb a borászatok körében, ami egyértelműen bizonyítja a környezeti felelősségvállalás iránti elkötelezettséget.
A korábban lazacfaromot, kagylófarmot, bányát, erdészetet is működtető Peter Yealands 2008-ban alapította – egész pontosan 08. 08. 08-án nyitotta meg – a birtokot. Több mint 1500 hektárnyi szőlőterületével a Yealands az ország egyik legnagyobb magántulajdonban lévő szőlőbirtoka, amely szintén rendelkezik SWNZ minősítéssel, sőt a világ egyik legfenntarthatóbb pincészete, hiszen elsőként kapta meg a bolygón a CarbonZero tanúsítványt. A precíziós szőlőműveléshez műholdas és dróntechnológiát, megújuló energiaforrásokat, például napelemeket és szélturbinákat alkalmaznak, és a beporzáshoz egymillió pillangót telepítettek a birtokra. Már ezekből az intézkedésekből is egyértelműen látszik, hogy a Yealands folyamatosan igyekszik minimalizálni ökológiai lábnyomát.
Mit kóstoltunk?
A kóstolót Kovács András nemzetközi bortanácsadó tartotta, aki Kupa Enikővel közösen könyvet is írt az újvilági bortermelés szórakoztató történetéről Borgőzös évszázadok címmel. Így nem lehetett meglepő, hogy a Yealandset is – melynek termékei a Veritasban az eladási listák élén szerepelnek, és a nem szakmabelieknek tartott ültetett kóstolóik is rekordidő alatt betelnek – igyekezett minél szórakoztatóbban bemutatni. Láthattunk drónfelvételeket az óceán partján, a vékony ózonréteg alatt elterülő birtokról (ezeknek a tényezőknek nem kicsi a jelentősége) és az épp aznap elkezdett szüretről. Hallhattunk az új-zélandi sauvignon blanc tipikus, „nőcis”, „limcsis” illatkarakteréről, amihez hasonlóan markáns és laikusoknak is azonnal felismerhető legfeljebb egy van még a világon, a tokaji aszú; „gyüttmentekről”, telefonon levezényelt szüretekről, csellista múltú főborászról, lápok újraélesztéséről, természetes fűnyíróként tartott juhokról, a termékpiramis szintjeiről. S persze meghánytuk-vetettük azt is, hogy van-e itthon e világfajtának konzisztens minőséget piacra dobni képes termelője. Egyhangú válaszunk az volt, hogy nincs. (Elkeseredni persze nem kell: mindenki tudott említeni jó tapasztalatokat, és felidézendő e helyütt az is, hogy lapunk tematikus tesztjén is tudtunk örülni néhány tételnek.)
Az alábbi borokat kóstoltuk:
1. Sauvignon Blanc 2022
Birtokbor, az alapok alapja, évente körülbelül 4 millió palackot (!) adnak el belőle. A tipikusnak leírt illatban trópusi gyümölcsök (marakuja, mangó, ananász) és bodza helyett spárga, vágott fű, zöldborsó, ezek – az érett citrusok, elsősorban a grépfrút mellett – ízben is visszaköszönnek. Itatja magát, magasra teszi a lécet, később is a preferenciasorrend elejére tették a jelenlévők.
2. Sauvignon Blanc 2023
Az előző bor tavalyi párja, illatában hasonló, de nem olyan füves, spárgás. Az ízképe némileg szegényesebb, mint a ’22-esé, abban viszont hasonlít, hogy a várt trópusiasság még csak haloványan sem jelentkezik, ugyanakkor érezhetően élénkebb, savasabb, kevésbé behízelgő.
3. Single Vineyard Sauvignon Blanc 2022
Az M, N és O jelű blokkokból szelektált szőlőből préselték. Illata más, mint az előzőké: a feketeribizli-levél dominál, ami mellett szárzeller és kapor jelenik meg. Ízben is zöldes karakterű, de itt már több gyümölcsöt ízlelhetünk, mint a birtokborokban.
4. Single Block Organic Sauvignon Blanc 2022
Az I2-es blokk terméséből készült. Testben a legnagyobb, illatban és ízben is visszafogott. Ez már nem zöld, hanem gyümölcsös jegyeket hoz: guavát, grépfrútot és picit éretlen ananászt.
5. S1 Single Block Sauvignon Blanc 2022
Az S1-es a legmelegebb blokk. Az illat minden eddigitől különbözik: harsog a pritaminpaprika, amit egres és sárgadinnye egészít ki. Önállóan megosztó bor, a gasztronómiában ugyanakkor telitalálat. Ha vegán/vegetáriánus étteremtulajdonos lennék, azonnal rendelnék pár kartonnal belőle. Egybehangzóan választottuk a kóstolt sor legkülönlegesebbjének.
6. Reserve Sauvignon Blanc 2022
A 2023-as International Wine and Spirit Competition keretében 97 pontot kapott a zsűritől. Mivel tavaly augusztusban már volt szerencsém egy nagyobb társaságban kóstolni, és egészen lenyűgözött a valóban 97 pontot érdemlő fantasztikus összetettsége (vagy tucatnyi ízjegyet fedeztünk fel benne), izgalommal vártam az újabb találkozást. Nos, időközben – nem kicsit meglepően – jóval unalmasabbá vált. A trópusigyümölcs- és zöldfűszerhegyek halványultak, de a légiesség és a sósság megmaradt. Azért így is szívesen issza az ember.
7. Reserve Sauvignon Blanc 2023
Megint csak zöld karakterű, de a korábbiaknál sokkal visszafogottabban. Fiatal – már ha lehet ezt mondani, hiszen a sauvignonok elfogyasztásával nem szokás három évnél többet várni –, még jobban ki kell nyíljon, élvezetes, de szerintem (is) korán kóstoltuk.
8. Single Vineyard Pinot Noir 2020
A pincészet csendes borai között az öt fehér mellett két vöröset találunk: merlot-t és pinot noirt. A Veritas polcairól az utóbbit emelhetjük le. 13,5%-os alkohol, közepes sav, közepes test, nagyon finom tanninok. Illatban kevés, ízben annál több szépséges gyümölcs: főleg érett szilva és fekete cseresznye. Mellettük pici sült alma és pici só. Zamatos szépség.
Összegzés
Ha nyitott szemmel járunk a külföldi borok világában, vagy éppen eljutunk a CEWI tanfolyamának középfokáig, tökéletesen érthetővé válik számunkra az új-zélandi sauvignon blanc külföldön és itthon is tapasztalható népszerűsége. A Yealands büszkeségeinek családias hangulatú kóstolóján viszont azt is megtapasztalhattuk, hogy egy hatalmas, professzionális, jóhírű „borgyár” a technológiai tökéletesség mellé milyen sokszínű palettát képes felmutatni ebből a „zászlóshajó” fajtából. Örülhetünk, hogy a Veritasnak köszönhetően ezekből a színekből itthon is tudunk kedvünkre valót választani, s a közelgő tavasszal, azaz a medvehagyma, a spárga és az eper szezonjában bátran válasszunk is! Egy – szintén szezonális – kucsmagombás szélesmetélthez pedig egy Yealands pinot noirt ajánlok felbontani.