2019.05.10. | Szabó Edit
Repülővel alig egy óra alatt Varsóban lehetünk, onnan pedig már csak 45 percet kell repülnünk a hidak városáig. Wrocław gyönyörű, érdemes itt eltölteni egy laza hétvégét, de kiindulópontnak is remek Alsó-Szilézia felfedezéséhez…
Németország és Csehország határán, Lengyelország délnyugati részén találjuk az ország egyik legkülönlegesebb, turisztikai szempontból is rendkívül vonzó régióját, Alsó-Sziléziát. A közel 20.000 négyzetkilométernyi területen változatos, vadregényes táj fogadja a látogatót, a szemhatáron a Szudéták havas csúcsai törnek az ég felé, előtte erdőségek, lápvidékek, tavak, vízesések, várak és erődítmények között kanyarog az ország második legnagyobb folyója, az Odera.
Az aktív pihenésre vágyók rengeteg kiváló lehetőség közül választhatnak, két nemzeti park is kínálja látnivalóit, de a hegyi kerékpározás vagy a nordic walking szerelmesei is megtalálják a kifejezetten számukra kialakított útvonalakat.
A Jaworek Borászat
Nehéz elhinni, de a borkészítésnek Lengyelországban is ezeréves hagyománya van. Az első szőlőtőkéket a ciszterciek ültették el, valamikor a középkorban, valószínűleg Krakkó környékén. Ma is ez az ország legkiemeltebb bortermő vidéke, de Alsó-Sziléziában, Wrocław környékén is találunk szőlőtermesztésre alkalmas helyeket.
A lengyel borászat egyébként nem büszkélkedhet komoly múlttal. Az évezredes tradíció ugyan igaz, ám az újkori borászkodás szele meglehetősen későn érintette meg a környéket. Érthető, hiszen a lengyel éghajlat nem kimondottan kedvez a szőlőtermesztésnek, bár ahogyan az utóbbi évek hőmérsékleti adatait nézzük, ha a tendencia folytatódik, ez a kijelentés nem sokáig lesz már helytálló.
A lengyel borosgazdák száma mindenesetre az utóbbi tíz évben kezdett megszaporodni, jelenleg mintegy 230 borászatot tartanak számon országszerte. Közülük 22 tevékenykedik Alsó-Sziléziában, ők osztoznak a borvidéken található tartozó 60 hektárnyi szőlőterületen. Egy-egy pincészethez ritkán tartozik egy hektárnál nagyobb birtok. A klasszikus vinifera fajták nehezen bírják az itteni klímát, ezért a borászok Németországból vásárolt hibridekkel dolgoznak. Ültetvényeiken főként fehér fajták teremnek, a kék szőlő igen komoly kihívás errefelé, de azért van, aki vállalja a rizikót. Közéjük tartozik Alsó-Szilézia legidősebb, legnagyobb hagyományokkal és legnagyobb területtel rendelkező pincészete, a Jaworek Borászat is. A 2001-ben alakult családi vállalkozás az itteni viszonyok szerint már az induláskor sem számított éppen kicsinek. Akkor 5 hektáron gazdálkodtak, jelenleg 16 hektárról szüretelnek, fehér és kék szőlőt egyaránt. Ez utóbbiból pinot noir és négyféle cabernet terem az ültevényen.
A birtokközpont egy régi főúri kastélyban és a hozzá tartozó épületekben kapott helyet. Az eredeti tulajdonos a kommunizmus évei alatt elveszítette vagyonát, és külföldre költözött. A Jaworek család azt meséli, hogy néhány éve egy közel 90 esztendős öregúr kopogtatott be hozzájuk, és arra kérte őket, hogy vezessék körbe. Kiderült, hogy a látogató a kastély falai között nőtt fel, és azért tért vissza, hogy lássa, áll-e még a régi uradalom.
Nagyon is áll, csak a jellege változott meg egy kicsit. A régi istállóból vonzó nyári kóstolóteret alakítottak ki, de étterem és szálláshely is várja a látogatókat. A pince nyitva áll az érdeklődők előtt, bárkinek szívesen megmutatják, hol születnek a borok. Főként a rajnai rizlingjükre büszkék, a vörösöket francia és amerikai hordóban érlelik, de legnagyobb becsben kétségkívül a külön érlelőpincében helyet kapott mézbort tartják. A környéken gyűjtött méz hozzáadásával készült desszertbor a maga 14%-os alkoholtartalmával nem veszélytelen, ám kifejezetten kellemes ital. Az íze leginkább az idős tokaji aszúkéra emlékeztet, de sokkal kevésbé rétegzett. Édes, meggyes, zöld diós aromákat érzünk benne, édessége nem túl tolakodó, érdemes megkóstolni.
A pincészet borai szerepelnek a lengyel Gault & Millau 160 regionális terméket tartalmazó ajánlói listáján. A hely Wrocławtól mindössze 40 kilométerre található, kedves és romantikus, a környék pedig felfedezésre csábít. A közeli erdők gombaszezonban igen népszerűek, ha olyankor ejtjük útba a Jaworek Borászatot, iktassunk be egy gyalogtúrát a programba – kosárral a kézben.
Fotó:
Jaworek Borászat