2019.04.16. | Barossné Koós Andrea
Zseniális fúziós étterem nyílt a Flórián üzletközpont szocreál falai között. Varga Dániel és Nyikita Szuharev konyhája csupa meglepetés, érdemes betérni…
Februárban nyitotta meg kapuit az Aum étterem a Flórián téri üzletközpont földszintjén. Erre a hírre önmagában senki nem kapná fel a fejét, hiszen más plázákban is léteznek már kiváló minőségű vendéglátóhelyek. Gondoljunk például a magyaros ételeket kínáló Zuzu Budapestre a Hegyvidék Bevásárlóközpontban. Hogy miért más mégis az Aum? Miért különbözik annyi mindenben a többitől? Elmondjuk.
Már a helyszínválasztás sem mondható hétköznapinak. A Flórián tér meglehetősen távol esik a belvárostól, de ilyet azért láttunk már, nem ez a lényeg, hanem a belső tér. Az épületbe belépve úgy érezzük, megállt az idő, sőt repül visszafelé, és meg sem áll a kilencvenes évekig. Meglepő, hogy a hatalmas plázarobbanás után még maradt olyan épület, amit nem alakítottak át a mai kor ízlésének megfelelően. Úgy tudjuk, egy évtizeddel ezelőtt a főváros többször is megpróbálta értékesíteni a területet, de a „felsőbb hatalmak” ezt minden esetben megakadályozták. A létesítmény maradt, amilyen volt, ott áll mementóként, és még saját honlapja sincs, ami – tekintve, hogy egy bevásárlóközpontról beszélünk – szintén elképzelhetetlennek hangzik.
Gondoljunk csak bele: adott egy épület, amit leginkább a környékbeli idős emberek látogatnak, és egy olyan környezet, ami réges-rég megérett a felújításra. Nos, ebbe a világba robbant bele az Aum étterem a maga ázsiai–magyar fúziós konyhájával, varázslatos ételkínálatával.
Az ajtón belépve azonnal elfeledjük a Flórián szocreál világát. A belső tér kellemes, a visszatérő bambuszminta, a halkan csobogó szökőkút nyugtatóan hat a megfáradt, éhes vendégre.
Az étlapon szereplő ételek elsősorban az ázsiai régiót mutatják be, viszont mindegyik fogásban találunk valami hazai ízt, alapanyagot vagy megoldást. A hely megalkotói, Varga Dániel és Nyikita Szuharev már régebben is dolgoztak együtt. Egyik korábbi munkahelyük a Natura Hill Zebegény volt, ahol a reggelinél még sejteni sem lehetett, hogy mi lesz majd a vacsora. A napi kínálat attól függött, hogy milyen alapanyagokat szereztek be, és abból mit tudtak kihozni. (Mindig jót, ez nem volt soha kérdés.) Ugyanezt az improvizatív főzést és szellemiséget valósították meg az Aum étteremben is, ezért 1-2 naponta változik a menü, és 10-15 adagnál soha nem főznek többet egyszerre. Egy forgalmasabb napon előfordulhat, hogy minden elfogy, ezért menet közben kell új étlapot kitalálniuk, hogy kiszolgálhassák az érkező vendégeket.
Aki szeretné kipróbálni ezt a meglehetősen szokatlan, ám nagyon vonzó konyhát, annak azt ajánljuk, hogy a 3 vagy a 4 fogásos menüt válassza, mert így szinte a konyha teljes repertoárja kipróbálható, és ár-érték arányban is ez éri meg legjobban.
Előételnek kacsamájat választottunk lencsével, kókusszal és ananásszal. Meglepődve vettük észre, hogy májból meleg, frissen sütött és hideg, terrine-jellegű darabot is kapunk. Az ízek fantasztikusak, a savanyított zöldségek kiválóan működnek együtt a lencsesalátával, az édes ananász és a kókuszhab pedig remek kiegészítője a sós májnak. Minden falat elfogyasztásával újabb és újabb ízkombinációt érzünk, az agyunk pedig folyamatosan próbálja befogadni ezt a fantasztikus élményt.
Következő fogásként préselt csülök, vadrizs, zellerpüré és mangó érkezik. Első ránézésre magyarosabb vonulatú ételkreációt látunk. A falatokat összekóstolva tűnik csak fel, hogy az édes mangókockák mellé enyhén csípős kimchit is tesznek, és máris létrejön a fúzió. A puha, omlós húshoz jellegzetes íze miatt nagyon jól illik a vadrizs és a zellerpüré köret.
A másik főételünk marhahúsos bao, ami igen ötletes, mert nem hagyományos töltött gombócokat készítettek. A félbehajtott gőzölt lepénybe rengeteg friss zöldség és ízletesen fűszerezett hús került. Hiába marhahúsos étel, mégis nagyon könnyed és frissítő a sok zöldségnek köszönhetően.
Zárásként túrós, gyümölcsös pohárdesszertet, valamint tejberizst választottunk. A pohárba édes morzsa, szakéba áztatott avokádó és tejfölhab került, a kávéhabot és a fagylaltot külön edényekben tálalják. A három komponens külön-külön is markáns ízű, összekóstolva mégis meglepő harmóniát adnak.
Végül egy hatalmas fadoboz kerül az asztalunkra, aminek a belsejében zöld moha növekszik. A doboz üvegtetejére került a tejberizs, egzotikus (sárkánygyümölcs) és hagyományos gyümölcsökkel, ananász- és kókuszhabbal. Kellemesen könnyed, frissítő desszert, remek lezárása ennek az izgalmas kalandnak.
Ez a fantasztikus ízutazás még napokkal az elfogyasztott ebéd után is eszünkbe jut. Gyanítható, hogy hamarosan visszatérünk. Aki a környéken jár, mindenképpen keresse fel az Aum éttermet – akár többször is. Biztosra vehető, hogy nem fogjuk kétszer ugyanazt enni, de bármi kerül is a tányérba, csalódni nem fogunk.
Címlapfotó: Balkányi László
Fotó:
facebook
Barossné Koós Andrea