2022.05.21. | Németh Judit
Veszprém egyetemi városrészében, a négyemeletes házak között szerényen bújik meg a Gusto13 Bistro & Delicate-nak otthont adó kőépület. Aki jó ízekre és figyelmes kiszolgálásra vágyik, feltétlenül keresse fel!
Lassan fél évtizedes az ismeretségünk, és még egyetlenegyszer sem csalódtunk egymásban! Ez nem csak barátságokban, de vendéglátóhelyek esetén is komoly teljesítmény!
Egy borongós novemberi napon bukkantunk rá az azóta törzshelyünkké vált veszprémi étteremre, a Gusto13 Bistro & Delicate-ra. Abban az időszakban nagyon sokat ingáztunk Budapest és a Balaton északi partja között. Ha éppen nyári szezon volt a Balatonon, akkor azért nem találtunk megfelelő éttermet, a szezonon kívüli hétköznapokon pedig szintén nagyon szűk volt a paletta. Egy olyan gasztrooázist kerestünk, ahol a finom ételek mellett élményt és törődést is kapunk.
Az étterem Veszprém egyetemi városrészében található – ha Budapestről Veszprémen keresztül a Balatonra tartunk, nagyjából egy 5 perces kitérőt kell tennünk. A négyemeletes házak között megbúvó kőépület kívülről minimalista, azt a benyomást kelti, mintha kicsit „megállt volna az idő”. Tavasztól őszig viszont a hangulatos kerthelyiség kívülről is barátságossá teszi a helyet, és az étterembe belépve is kellemes, otthonos érzésünk támad. Tovább erősíti ezt a mosolygós, közvetlen kiszolgálás.
A Gusto13 sokoldalú étterem: üzleti ebédre éppúgy tökéletes választás, mint egy esti randevúra vagy éppen vasárnapi ebédre a gyerekekkel.
Törzsvendégként örömmel nyugtázom, hogy évek óta alig változott a személyzet, amely arról árulkodik számomra, hogy nemcsak az alapanyagokkal, hanem az emberi erőforrással is jól sáfárkodik a menedzsment. Szakál Bálint 2018 óta viszi a vállán – azaz a tenyerén – a Gustót. Viszonylag kevés olyan éttermet ismerek, ahol az üzletvezető egy személyben felszolgál (s elmondása szerint teszi mindezt a szakma szeretetéből adódóan), ha kell, a pultban áll, és minden hónapban útra kel munkatársaival Olaszországba, hogy beszerezze a legjobb alapanyagokat.
Apropó, alapanyag. Amikor két fogás között arról kérdezem Bálintot, hogy miben látja a sikerük titkát, akkor elsőként említi, hogy nem kötnek kompromisszumot az alapanyagok terén. Ebben jelentős szakmai támogatást nyújt nekik a SVÉT (Stílusos Vidéki Éttermiség) berkein belüli tudásmegosztás és együttműködés, ami segít rátalálni a megfelelő beszállítókra is.
Az étlapnak nagyjából a fele magyar-regionális ízeket vonultat fel (egyik kedvencünk a keszthelyi tokhal-fehér spárga-uborka trió, de a hideg kacsamáj kaláccsal, szamócával és mogyoróval is favorit), számomra ez a kínálat „klasszikus” része. Ennek laza ellenpontja a menüben is elkülönülő olasz vonal, ahol tészták, rizottók és tökélyre fejlesztett pizzák hozzák el a dolce vita életérzést.
A Tarlósi Kornél séf vezetésével működő konyha ügyesen egyensúlyoz a bisztrókonyha és a fine dining között. Az étterem hétköznapokon kérhető ebédmenüje pedig abszolút „best buy” kategória – ezért a nyári Balaton-partról is érdemes egy rövid kitérőt tenni.
Legutóbbi látogatásunkkor tőkehalruszli volt az előétel, házi kenyérrel. A marinált hagymakarikák alatt elképesztően omlós-szaftos tőkehalfalatok lapultak.
A leves a hely profiljától kicsit eltérően az ázsiai vonalat képviselő Pho Ga (vietnami csirkés húsleves) friss fűszerekkel, lime-mal és szájban olvadó csirkemell-darabokkal készült. A főétellel viszont visszakanyarodtunk az olasz konyhához: a város (balatoni régió) legjobb spárgarizottóját kaptam, grillezett Montasio sajttal.
Asztaltársaságomnak hála még megkóstoltam a kacsamellet, amit céklavariációkkal tálalnak: az alapanyag ugyanaz, de különböző textúrákban kíséri a kacsát. Omlós, krémes, füstös ízek egyvelege – minimális szénhidrátbevitellel. A több kalóriát égetőknek a napi ajánlatban szereplő marhahátszín, lecsó, burgonya a legjobb választás. Számomra a lecsó önmagában is megállná a helyét. A zöldségeket sikerült annyira ízgazdagon megőrizni, mintha egy nyári serpenyős sütögetésen készültek volna, a hátszín pedig omlós, kívül finom kéreggel és szaftos, rózsaszín belsővel.
A nyár közeledtével a Gusto13 bevezeti az aperitivo intézményét, ezzel erősítve tovább az olasz életérzést. Ez a munka utáni, vacsora előtti kötetlen beszélgetés-falatozás-koccintás tölti meg az olasz piazzákat élettel, s ugyanez a cél Veszprémben is. A város nagy vágya, hogy elnyerje a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa címet (Veszprém-Balaton 2023) már most sok pezsgést hoz Veszprém életébe, és ez egészen biztosan kihat majd a gasztronómia területére is.
Összegezve több év tapasztalatát: a Gusto13 Bistro & Delicate méltó helyen lenne a legjobb magyar éttermek TOP100-as listáján is. Aki teheti, vigye hírét, megkönnyítve azok döntését (is), akik a balatoni forgatagban nem találják meg azt a nyugalmat-minőséget-odafigyelést, amit keresnek.
Fotó:
facebook
Németh Judit