2020.06.11. | Szabó Edit
A vírus (reméljük, nem csak átmenetileg) visszavonulót fújt, de a tavaszi karanténidőkben kialakult szokások egyike-másika biztosan velünk marad. Rákaptunk például a sütésre. Íme 8 megbízható kenyér-, kifli- és kalácsrecept, ha netán újra sütni támad kedvünk…
Aki már korábban is gyakorolta, idén márciusban büszkén osztotta meg tudását, titkait, fortélyait a barátaival. Aki eddig gyanakvással tekintett a boldog otthonsütőkre, most először félénken kipróbálta, majd nekibátorodva variálni kezdte a mindenfelől rázúduló recepteket. És jött a porélesztős, a kockaélesztős, a kovászos, a dagasztott, a nem dagasztott, a búza, a rozs, a vekni, a cipó.
Majd, ha már így belejöttünk, mellé sorakoztak a lepények, a pogácsák, a kiflik és a kalácsok. Négy fal közé kényszerültünk? Nagy szorultságunkban beindult a nemzeti (sőt: nemzetközi) pékvetélkedő. A közösségi médián a kutyusok és a cicusok mellé dobogós helyre szökött a hómbéking, és heteken át azon izgultunk, vajon hogyan lehet látványossá tenni – azaz irigyeinkkel is elhitetni –, hogy ennek a pékterméknek a héja mindenki más sütésénél ropogósabb.
Ha pedig az a bizonyos szellem kiszabadult a palackból, egészen biztosan nem lehet visszagyömöszölni. Ezt a mesterséget bizony jól kitanultuk, és mostantól szórakozásból, közösségépítő családgyakorlatként, nyugtatónak – vagy mert továbbra sem szívesen megyünk boltba – újra és újra gyakorolni fogjuk. Az egyszer nagy nehezen felébresztett kovászt nem engedjük elalélni, a járvány kitörésekor tonnaszám felhalmozott lisztet nem hagyjuk kárba veszni.
Az amatőr pékek további munkáját segítendő egybegyűjtöttük korábbi leírásainkat: innen mindenki kedvére válogathat, a maga módján haladhatja meg az egyszerű receptkövetést, válhat saját péküzeme termékfejlesztő igazgatójává.
Pofonegyszerű házi kenyér
Tudjuk jól, hogy most a kovászos a menő, de ha valaki nem nevelget otthon kovászt, és mégis szeretné megsütni a saját kenyerét, annak őszintén ajánljuk ezt az élesztős változatot. Pillanatok alatt összeállítható, nem kell dagasztani, és nagyon-nagyon finom…
Francia parasztkenyér
Budajenő utcáit járva messziről feltűnik egy takarosan felújított parasztház, abban lakik Ormós Gabi, ott süti szebbnél szebb kovászos költeményeit, négy cicája téblábol körülötte. Tőle tudjuk ezt a mesét… vagyis ezt a mesés receptet.
Vajas kifli
Gyúrni kell, dagasztani, keleszteni. Ez nem a megúszós recept, de cserébe olyan vajas kiflit sütsz, hogy mindenki a csodájára jár…
Pekeskifli
A pekeskifli a sváb konyha remeke, eszményi borkorcsolya, de vendégvárónak vagy a délutáni kávé mellé is ideális. Mi magunk a villányi borkóstolókon szerettünk bele végérvényesen. Némely borászatban köménymaggal, máshol szemes mákkal szórták meg a tetejét; volt, aki csak nagy szemű sót hintett rá, volt, aki még azt se, de olyan hely is akadt, ahol kolbászt, virslit vagy sajtot töltöttek bele. Mi a magunk részéről a töltetlenre voksoltunk mindig, de valójában mindegy, hogy milyen. A pekeskifli Villányban fogalom.
Sörkifli, a nagy klasszikus
Sörre bor – mindenkor. Borra sör – minden kör? Bor mellé borkorcsolya. Sör mellé sörkifli? Vagy mégsem? Süssünk egyet, és próbáljuk ki…
Minibuci
Tombol a grillszezon? A gyerekek hamburgerre vágynak? Süssünk hozzá minibucit saját kezűleg!
Ostorkalács
Foszlós, édes kelt kalács Láng György receptje szerint. Hideg vajforgácsokkal, meleg kakaóval és házi baracklekvárral az igazi, de húsvétkor a főtt sonka mellé is pazar…
Fonott kalács 6 szálból
Mindig megcsodáljuk másokét, elhatározzuk, hogy megsütjük – aztán végül beballagunk a pékhez, és megvesszük a készet. Így is lehet, de kevés szebb pillanat van a világon, mint amikor az ember a saját fonott kalácsát húzza elő a sütőből, aztán csendesen megveregeti a saját vállát. Mert a dicséret mindig jólesik, de az a legjobb, ha mi magunk vagyunk igazán büszkék a saját alkotásunkra…
Ezen a tavaszon a tízmillió pék országa lettünk. Őrizzük meg magunkban a lelkesedést, vegyük elő időről időre a recepteket, és süssünk bátran!