2020.04.17. | Szabó Edit
Ez a medvehagymából készült házi pesztó tésztára, pirítósra, húsok mellé egyaránt tökéletes, és pillanatok alatt elkészül…
A medvehagyma az erdők nagy ajándéka. Az üde zöld, fokhagymaillatú, lándzsa alakú leveleket március elejétől április végéig gyűjthetjük. Ha jó helyen keressük, egy könnyű sétával akár egy kosárnyit is szedhetünk egy óra alatt, csak arra vigyázzunk, hogy ne tévesszük össze a gyöngyvirág hasonló, de mérgező leveleivel.
A medvehagyma – a nevét onnan kapta, hogy a mackók nagyon szeretik, de állítólag a vaddisznók sem vetik meg – szedésének egyértelmű szabályai vannak, amit fontos betartanunk annak érdekében, hogy jövőre is legyen termés. Vigyázzunk a gyökerekre, csak a leveleket tépjük le, de úgy, hogy minden tövön maradjon legalább egy levél. Egy ember egy alkalommal két kilónál többet nem vihet haza, de nem is érdemes, hiszen az már egy kazalnyi, ekkora mennyiségből minden elkészíthető, és még a fagyasztóba is jut belőle.
Mint a legtöbb fűszernövény, a medvehagyma is számtalan jó tulajdonsággal rendelkezik. Amellett, hogy finom és sokoldalúan elkészíthető a konyhában, antibakteriális, valamint gombaölő hatásai is vannak, és erősíti a szervezet ellenállóképességét. Vérnyomáscsökkentő és gyulladásgátló hatása közismert, de fokozza az étvágyat, javítja az emésztést és lassítja a koleszterin lerakódását az érfalon. Felső légúti panaszok esetén jót tesz a belőle készült tea, gombás fertőzések esetén pedig borogatásra használhatjuk a főzetét (bár ezzel nem árt óvatosan bánni, mert az érzékeny bőrűeknél bőrpírt okozhat).
A medvehagyma számtalan étel alapanyaga lehet. Belekeverhetjük fűszervajba, fűszeres túrókrémbe, salátába, csomagolhatunk a levelekbe falatnyi fetát, és felszolgálhatjuk előételként, készíthetünk belőle levest, pogácsát, quiche-t, belekerülhet a gnocchiba, de lehet a lasagne egyik alkotórésze is.
A medvehagymapesztó kerülhet tésztára, de a reggeli pirítós vagy az ebédre készített sült hús mellé is tökéletes.
Hozzávalók:
- 2 nagy csokor medvehagyma (annyi egy csokor, amennyit a két kezünkkel át tudunk fogni)
- 2 nagy marék napraforgómag
- 1,5 dl olívaolaj
- 3 dkg reszelt parmezán
- só, bors, ízlés szerint
Elkészítés:
1. A medvehagymát megmossuk, lecsöpögtetjük, és késsel kicsit felvagdossuk.
2. A napraforgómagot megpirítjuk.
3. A hozzávalókat aprítógépbe tesszük, és az olajat folyamatosan adagolva pépesre aprítjuk.
4. Kóstoljuk meg, és ha szükséges, sózzuk, borsozzuk, pörgessünk rajta még egyet, és már el is készült.
Borsmenta-tipp 1.: ha nem használjuk fel azonnal, adagoljuk kisebb, csírátlanított befőttesüvegekbe, és a tetejére öntsünk annyi olajat, hogy légmentesen lezárja. Pattintsuk rá a kupakot, és mehet is a kamrapolcra. Felbontás nélkül hónapokig eláll, de ha biztosra szeretnénk menni, tartsuk hűtőben.
Borsmenta-tipp 2.: a megmaradt pesztót kis adagokban le is fagyaszthatjuk, úgy még hosszabb ideig eláll.