2024.07.03. | Vargha Márk
Graševina, grašac beli, laški rizling, welschriesling, riesling italico, ryzlink vlašský – ezek mind egyetlen szőlőfajtát, az olaszrizlinget takarják. A fajtának szentelt regionális versenynek idén Magyarország volt a helyszíne…
A fajtáról
Az olaszrizling – mely semmiféle rokonságban nem áll az egész földkerekségen ismert és termesztett rajnai rizlinggel – Magyarország egyik legnépszerűbb szőlőfajtája, de szomszédainknál is előszeretettel kultiválják, körülbelül az Osztrák–Magyar Monarchia egykori területén. Itthon a Balaton-felvidék, Badacsony és a Mátraalja bővelkedik ültetvényeiben. A szőlő viszonylag későn érő, különböző talaj- és éghajlati viszonyokhoz jól alkalmazkodó, közepes termőképességű, meglehetősen rezisztens fajta. A belőle készült bor általában könnyed, friss, gyümölcsös. Illatban inkább visszafogott, gyakori ízjegyei az alma, a körte, a citrusfélék, valamint a mandula és a keserű mandula. Leginkább fiatalon fogyasztandó, kiváló „fröccsbor”, de néhány kivételes tétel érettebb állapotban is élvezetes marad. Jól párosítható halakkal, salátákkal, szárnyasokkal.
A versenyről
Miközben itthon azon tanakodtak a Balaton környéki borászok, hogy (külföldön) kimondható, megjegyezhető és összetéveszthetetlen nevet találjanak az olaszrizlingnek, máshol a fajta fénykorát kezdte élni, és néhány termelő bora a nemzetközi szakirodalom legfényesebb lapjaira került. Talán senki sem követi a Dráva vonalától délre fekvő borvilág eseményeit olyan nagy figyelemmel hazánkban, mint Győrffy Zoltán, aki úgy gondolta, hogy – ha már a világfajtáknak világversenye van – itt az ideje, hogy ennek regionális fajtának is rendezzenek régiós versenyt. Két borszakíró barátjával, a horvát Saša Špiraneccel és a szerb Igor Luković-tyal 2021-ben találták ki a GROW du Monde-ot. A betűszó a fajta szerb/horvát, olasz/cseh/szlovák, magyar és osztrák/német nevének kezdőbetűiből tevődik össze. 2022-ben a rendezvénynek a szerbiai Pétervárad és Újvidék, 2023-ban a horvátországi Kutjevo és Eszék adott otthont, 2024-ben pedig Balatonfüreden rendezték meg, május 28-a és 30-a között.
A megmérettetésre április 30-ig lehetett nevezni, és a háromnál több mintát beküldő pincészetek kedvezményt kaptak a nevezési díjból. A borokat hat kategóriában értékelték: csendes fiatal borok (2023-as évjárat), csendes érlelt borok (2022-es vagy korábbi évjáratok), édes borok, habzóborok, narancsborok, házasítások. A beérkezett 379 tételt bronz-, ezüst-, arany- és platinaéremmel, az egyes kategóriákon belül a legjobb minősítésűeket pedig GROW du Monde trófeával díjazhatta a Dániától Szlovéniáig számtalan országból verbuvált zsűri, melynek három Master of Wine is tagja volt: Caroline Gilby az Egyesült Királyságból, Ivan Barbić Svájcból és Ronn Wiegand az Egyesült Államokból. Az eredményhirdetéssel egybekötött sétálókóstolónak a helyi kongresszusi központ földszintje volt a helyszíne.
Az eredmények
Az értékelt borok között a legtöbb csendes érlelt volt, de nagy számban neveztek csendes fiatal kategóriában is. E két csoporttól lemaradva 10 édeset, 7 habzót, 6 narancsot és 12 házasítást kellett a bíráknak értékelniük.
A csendes fiatal kategóriában 3 platina- és 36 aranyminősítést osztottak ki. A 3 platinából egy került magyar szereplőhöz: a balaton-felvidéki Fodor Borbirtok Mindszentkállai Olaszrizlingje kapott 94 pontot, így holtversenyben lett a második. A 36 aranyérem kevesebb mint fele, 15 került magyar pincészetekhez, közülük legjobban a kunsági Gál Szőlőbirtok és Pincészet 2023-as bora (92,67 pont) és a balatonfüred–csopaki Villa Gyetvai 2023-as tétele (92,33 pont) szerepelt.
A csendes érlelt kategóriában 9 platina- és 41 aranyminősítést osztottak ki. A 9 platinából 5 került magyar pincészethez, ráadásul valamennyien 94 ponttal a harmadik helyen végeztek: Éliás Birtok (Badacsony) Badacsony 2019, Éliás Birtok Olaszrizling Selection 2021, Kislaki Bormanufaktúra (Balatonboglár) Kötcse Olaszrizling 2022, Gottwald Borászat (Neszmély) Olaszrizling 2022, Tornai Pincészet (Somló) Nagy-Somlói Prémium Olaszrizling 2022. A 41 aranyból 29 került „haza”. Az így díjazottak közül a balatonfüred–csopaki Szabó és Fia Borpince Felsőörs 2022 (93 pont) és a villányi Grócz Pincészet Haurus Olaszrizling 2021 (92,33) voltak a legtöbbre értékeltek.
Az édes kategóriában 3 platina és 2 arany talált gazdára. A platinák közül holtversenyben a harmadik helyen, 94 ponttal végzett a balatonboglári Öregbaglas Szőlőbirtok Olaszrizling késői szüret 2022 és a balatonfüred–csopaki Mészáros Pince Giligo 2015. Az aranyakat a badacsonyi Büttner Winery Late Harvest 2018 és a balatonfüred–csopaki Figula Pincészet Hetedik 2018 érdemelték ki.
A habzó kategóriában csak bronzérmeket osztottak ki, szám szerint 7-et, ebből 3 került Magyarországra. A legmagasabb pontszámot, 87,67-et olaszországi ellenfelével holtversenyben a kunsági Gál Szőlőbirtok és Pincészet Gál Jóbarát 2023 kapta.
A narancs kategóriában az egyetlen platina Szlovéniába került, a 2 aranyból pedig az egyiket a balatonfüred–csopaki Kaszap Atilla 2022-es Narancs bora csípte meg (90,33 pont).
Végül a házasítások mezőnyében a Figula Pincészet Olasz & Furmint 2021 győzedelmeskedett (91 pont). Ez hozta el az egyetlen aranyat, a platinaszintet egyik nevezett ital sem érte el.
Személyes kedvencek
Egy olaszrizling-kóstolón az embernek mindig emlékeztetnie kell magát arra, hogy ettől a fajtától nem lehet olyan rétegzettséget várni, mint például egy aszútól, egy chardonnay-tól vagy akár egy rajnai rizlingtől. (Négy nappal korábban még a Mosel-völgy egyik kitűnő termelőjének asztalánál ültem Erdenben, és… túl jó volt…) Sok fiatal borban nekem személy szerint néha tolakodó volt a keserű mandula, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne lettek volna tisztességesen elkészítettek. Legszívesebben azonban négy kiállítóra emlékszem vissza.
A Vinařtsví No. 44 gazdálkodási területe az egy hektárt sem éri el, a fehérek közül zöldszilvánival, zöld veltelinivel, palavával (ez rizlingszilváni és tramini keresztezése) is foglalkoznak az olaszrizling mellett. Egyik boruk szebb a másiknál. A győztes ’22-es érlelt olaszrizlingjük abbahagyhatatlanul finom. Seprőn és akácfa hordóban tartották egy évig.
Ha valaki Aszófőn jár a nyáron, ugorjon be a Fodor Borbirtok boltjába, és ne csak olaszrizlinggel térjen haza. A Fodor Dorina által poharamba töltött sorból egy előttem eddig sajnálatosan ismeretlen, családi tradícióra épülő tehetség és szorgalom eredménye rajzolódott ki. Annyit mondhatok: a Körtvélyes- és Vörösmál-dűlő hozzáértő kezek alatt nagy dolgokra képes. Berlinben és a Vinagorán nem véletlenül díjazták már Fodorék más borait. Balatonfüreden a’23-as olaszrizling is megérdemelte a sikerét.
Ha badacsonyi pincészetekről kérdeznek, az Éliás mindig ott van az első három ajánlatom között. Éliás Csaba persze – nem először – nemcsak a díjazott olaszrizlingeket hozta el a kongresszusi központba, hanem más kreációkkal is bizonyította, hogy ott a helye nem csak a badacsonyi, hanem az egész balatoni élvonalban. Ilyen jó szürkebarátot például szerintem Magyarországon nem sok helyen lehet inni, de a furminttal sem vall szégyent.
Jó volt találkozni Kaszap Atillával Szentantalfáról. Figyelem! Dér Gábor után itt van a környék újabb tehetséges és apróbirtokos borásza! Az olaszrizlingje jó, a narancsborát díjazták, de ami nagyon üt, az a zweigeltje. Bomba ötlet, hibátlan alapanyag és persze tökéletes kivitelezés, egy pincelátogatás keretében szeretném majd újrakóstolni őket. Remélem, hogy az ifjú mesterrel minél több sétálókóstolón lehet majd találkozni a közeljövőben.
Összefoglaló
Győrffy Zoltán (nemrég egy évre felfüggesztett) borszakírói és (tovább folytatandó) oktatói karrierje mellett rendezvény-mesterhármassal büszkélkedhet: a pécsi Portugieser du Monde, valamint a villányi Franc & Franc konferencia és kóstolónap után a GROW is nyomot hagyó, hiánypótló és professzionális esemény, ami ráadásul a hasonló kezdeményezéseket általában felkaroló állami szervezet, a Magyar Bormarketing Ügynökség támogatása nélkül valósult meg.
Bár egy fajtát tökéletesen kiismerni sosem lehet, és minden évjárat mást – jót és rosszat is – tartogat, a GROW alkalmas arra, hogy a termelők lássák, hol tartanak olaszrizlingügyben hazai és külföldi versenytársaikhoz képest. A keretek adottak, most már csak még több platinát és aranyat kell hazahozni a jövő évi és az az utáni versenyekről. Tehát hajrá, magyarok! – nem csak a futball EB-n…
Fotó:
facebook
Vargha Márk