Vissza
Kéknyelűvel szebb az élet!
2018.07.10. | Szabó Hajnalka
Kék palackba öltözött és egyre nagyobb népszerűségnek örvend Badacsony őshonos szőlőfajtájának karakteres bora, a kéknyelű. A nemrég lezajlott Kéknyelű Ízlelő izgalmas kalandot ígért a fajta kedvelőinek…
Van egy ősi magyar szőlőfajtánk, a dallamos nevű kéknyelű, ami mindössze 46 hektáron terem a Badacsonyi borvidéken. Badacsony egyébként is az egyik legkarakteresebb termőhelyünk, és az elmúlt évek világtrendje azt mutatja, hogy érdemes a kuriózumokra, a kifejezetten régióhoz köthető fajtákra figyelni. Így a badacsonyi borászok Kéknyelű Ízlelő kóstolója most erre a fajtára hívta fel a nagyközönség figyelmét.

Ritka ünnep, ha a borvidék közel harminc borásza egy időben, egy helyen van jelen. Most teendőiket félretéve összegyűltek az Istvándy Pincészetnél, hogy megvitassák, mi az az origó, amihez igazodni érdemes a kéknyelű termesztése és a bor elkészítése során, melyik az a stílus, amiben felismerhető a borvidék és a szőlőfajta is. A vakkóstolón senki sem tudta, melyik pincészet bora került a pohárba, csak az évjáratot árulták el a szervezők. Érdekes beszélgetések, kisebb szakmai viták alakultak ki, de abban nagy volt az egyetértés, hogy a frissebb, reduktív borok között ugyanúgy lehet szép tételeket találni, ahogy a több éves fahordós érlelésűek között.

Ahogyan Istvándy Gergely, a rendezvény ötletgazdája és szervezője fogalmazott: „Mivel kevés a kéknyelűültetvény, mindenképpen az egyediséget kell keresni a borban. A fajta különlegessége az érlelésben rejlik, ez pedig más fajtákhoz képest többletet jelent. Ezt kell a gyakorlatba közösen átültetni. Szerencsére a borászokban megvan az erre való nyitottság, így optimista vagyok. Szerintem mindenünk adott ahhoz, hogy a bor presztízsét tovább emeljük, és egyre nagyobb sikereket érjünk el a fajtával.”

A 2017-es borok közül a Folly Arborétum és Borászat, a Skizo Borház, a Szabó Pince és a Szászi Birtok borai voltak a legnépszerűbbek. A 2016-os évjáratból Laposa, Nyári, Sipos, Fölföldi és Istvándy kéknyelűit mindenképpen érdemes megkóstolni a jelenlévő borászok és borszakírók véleménye szerint. A korábbi évjáratokból a Csendes Dűlő Szőlőbirtok, a Villa Tolnay és az Istvándy Pincészet borai kapták a legtöbb elismerést.

Míg délelőtt a szakma értékelte a badacsonyi kéknyelűket, a délutáni nyilvános sétálókóstolón bárki megkóstolhatta a borokat, illetve egy rögtönzött kerekasztal-beszélgetésen a fajta jövőjéről is szó esett. Laposa Bence (Laposa Birtok), Földi Bálint (Sabar Borház), Istvándy Gergely, Horkay András és Ercsey Dániel a délelőtti kóstoló tapasztalatairól mesélt, de ha valaki csak kötetlenül borozgatni szeretett volna, miközben elmerül a balatoni panorámában, azt is megtehette.

A borászok szeretnének hagyományt teremteni ebből a rendezvényből, hogy minél többen megismerjék a kéknyelűt, akár a könnyedebb, akár az érleltebb, akár a késői szüretelésű borokat szeretik. Reméljük, hogy a jövő évi Kéknyelű Ízlelőre már nagyobb kóstolási tapasztalattal érkezik a közönség. A választék bőséges, lehet kísérletezni!
Fotó:
Papp Attila