2018.07.12. | Szabó Edit
Két arany- és két ezüstérmet nyert a Kreinbacher Birtok a legjelentősebb nemzetközi pezsgőversenyen, a Champagne és Pezsgő Világbajnokságon. A csúcshatost októberben hirdetik ki, és még az is lehet, hogy benne vagyunk…
Ünnepelni hívta szerdán a Kreinbacher Birtok a legfontosabb üzleti partnereit és a sajtó képviselőit. Néhány napja derült ki ugyanis, hogy a világ legrangosabb pezsgőversenyeként számon tartott Champagne and Sparkling Wine World Championships (CSWWC) bírái összesen négy érmet ítéltek a somlói borászatnak. Két tradicionális pezsgőjük ezüst, két évjáratos magnum pezsgőjük pedig arany minősítést kapott. További ok az ünneplésre, hogy ezzel az eredménnyel nemcsak Magyarország, hanem a régió legeredményesebb versenyzője is lett a Kreinbacher Birtok.
„A világbajnokság szervezőinek és bíráinak üdvözletét hozom” – mondta a találkozón Márkus György, aki állandó tartalék zsűritagként az idei évben is jelen volt a versenyen. A CSWWC szaktekintélyekből álló, 3+1 tagú zsűrije ötödik alkalommal gyűlt össze egy angol kisvárosban – ezúttal Kentben –, hogy tíz napon keresztül csak pezsgőket és champagne-okat kóstoljanak, vakon, a tételeket származási helyük és stílusuk szerint csoportosítva. A mezőnyt Tom Stevenson, Essi Avellan Master of Wine és dr. Tony Jordan értékeli. Márkus György, a francia Champagne régió szakértője állandó tartalék zsűritagként egészíti ki a panelt, idén pedig újra élesben pontozott, miután felkérték az egyik bíra helyettesítésére. 2014 óta közösen kóstol a zsűrivel, tapasztalatai miatt Tom Stevenson „a világ egyik legjobb champagne-kóstolójának” tartja.
„Nagy büszkeség számomra, hogy van egy magyar birtok, amely már második éve aranyérmet tudott nyerni ezen a versenyen, ahol a környező országok többsége semmiféle érmet nem szerez” – folytatta Márkus György, akitől azt is megtudtuk, miben más ez a borverseny, mint az összes többi. Kiderült, hogy a CSWWC-n nincs több bírálói csoport, a 3+1 tagú zsűri minden egyes tételt megkóstol és értékel. Ha a pezsgő szerintük nem olyan, amilyennek lennie kellene, nem mutatja a legjobb formáját, azonnal új palackot nyitnak. Az idei bajnokságon előfordult, hogy valamiből a negyedik palackot értékelték végül.
A CSWWC rendkívül sokszínű verseny, és a nevezések száma évről évre növekszik. Az idén 27 országból érkeztek minták. Még mindig Franciaország és Olaszország a legeredményesebb, de az idén jól szerepelt Ausztrália, az USA és Nagy-Britannia is. A világverseny presztízsét mutatja, hogy a legjelentősebb pezsgőpincészetek és champagne-házak vesznek részt rajta. A zsűri kizárólag arany- és ezüstérmeket oszt, így csak a valóban kimagasló tételek kapnak díjat, amelyhez ráadásul a zsűritagok egyhangú döntése szükséges. 2018-ban összesen 116 aranyérem és 128 ezüst minősítés született. Az éremtáblázat itt megtekinthető.
A somlói aranyakat két magnum pezsgő kapta, a 100% furmintból készült Prestige Brut 2013 Magnum, valamint a furmint és chardonnay házasításából született Classic 2015 Magnum. Ez utóbbi majd ősszel fog megjelenni a piacon. Ezüstérmet a Prestige Brut és a Brut Classic érdemelt a bíráktól.
„A verseny végén a 12 legkiemelkedőbb pezsgőt újraértékeljük, hogy kiválasszuk közülük a világ legjobbját” – engedett bepillantást a zsűri munkájába Márkus György, majd így folytatta: „Először az derül ki, hogy melyik pezsgő nem kerül a legjobb hat közé. A végeredményt nem árulhatom el, de annyit mondhatok, hogy a Kreinbacher nem volt a kipontozott tételek között” – mondta sokat sejtető mosollyal a szakember.
A Kreinbacher Birtokon gondos előkészületek után, 2011-ben készült az első pezsgő. A mostani eredmény több jeles szakember együttes munkáját dicséri: Bodorkós Norbert szakmai vezető, Várszegi György borász és Molnár Dániel szőlészeti vezető munkáját tanácsadóként Christian Forget, a champagne-i Paul Bara pincemestere segíti.
„Valaki azt mondta, hogy a mi életünk még csak most kezdődik igazán, és ha belegondolok, lehet, hogy igaza van” – mondta félszeg mosollyal Várszegi György borász, majd meg is magyarázta a kijelentést: „Büszke vagyok az elért eredményeinkre, de amit most kóstolunk, az három és öt évvel ezelőtt született a pincében. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy tudhatjuk: a legjobb borok még csak ezután következnek.”
Úgy tűnik, a lejtőn fölfelé is nehéz megállni. A birtok negyedik alkalommal szerepelt a világbajnokság éremlistáján, és nemrég egy platinaéremmel lett gazdagabb a Decanter World Wine Awardson. „Nem dőlünk hátra, nem fogunk elkényelmesedni, megyünk tovább a megkezdett úton, hiszen komoly céljaink és elképzeléseink vannak” – mondta búcsúzóul Prisztavok Zoltán, a birtok kereskedelmi és marketingvezetője. „Szeretnénk visszaszerezni a tradicionális magyar pezsgő régi rangját, és visszahelyezni arra a szintre, ahol száz évvel ezelőtt volt. Ezért dolgozunk, és bízunk benne, hogy sikerül.”
Ebben mi is bízunk, cselekedjétek mindannyiunk örömére! De addig vessük vigyázó szemünket Londonra, ahol október 24-én, a Pezsgők Oscarjaként is emlegetett gálán kiderül majd, hogy kikhez vándorolnak a Best in Class nagydíjak és a nemzeti trófeák, és azt is megtudhatjuk, hogy melyik pezsgő lett a világ legjobbja, az abszolút első. Ujjakat keresztbe! Reméljük, a Kreinbacher Birtok egyik tétele ott lesz a legjobb hat között...
Fotó:
Barbay Csaba
Talabér Géza
Juhász Bogi