2021.10.18. | Szabó Edit
Magyarország egyik legkisebb, de rendkívül hatékonyan működő boros szervezete, a Vindependent a kisbirtokok munkáját segíti. Tevékenységükről egy kellemes munkaebéden számoltak be a sajtó képviselőinek…
A jól ismert csopaki borosgazda, Jásdi István életének egy hosszú szakaszát Franciaországban töltötte. Onnan hozta haza az ötletet, hogy a kisbirtokosok érdekképviseletére létrejött, ott már remekül működő egyesület mintájára hozzanak létre Magyarországon is egy érdekképviseleti szervet. A saját problémáikat mégiscsak a borászok ismerik legjobban, és közösen talán hatékonyabban tudnak fellépni az őket érintő ügyekben.
Az egyesület Vindependent néven 1995-ben alakult meg, és első elnöke az ötletgazda-névadó, Jásdi István lett. Őt Molnár Péter, a tokaji Patricius birtokigazgatója váltotta a székben, a funkciót most Wille-Baumkauff Márta, a tokaji Pendits Birtok tulajdonosa tölti be.
Az egyesületnek jelenleg 65 hazai kis- és középbirtok a tagja. Lehetnének többen is, hiszen a tagdíj nem magas – 25 millió forint éves bevételig 10 000 Ft/év –, és nincsenek komoly csatlakozási feltételek sem. Az egyesület tagjai sorába beléphet bármelyik magyar családi birtok, ha éves termelt mennyisége nem haladja meg az 1000 hektolitert, és borához kizárólag saját termésű szőlőt használ, mástól gyümölcsöt nem vásárol fel.
A tagdíj befizetésével az egyesület tagjai elősegítik, hogy a választott vezetők lobbitevékenységet folytassanak az érdekükben. A Vindependent tisztségviselői munkájukért fizetséget nem vesznek fel, minimális honoráriumot csak a könyvelő és az ügyvivői feladatokat ellátó Somogyi Gergely kap.
És hogy milyen eredményeket ért el ez a parányi szervezet?
- Nekik köszönhetjük például, hogy ilyen sok izgalmas pezsgő készül ma Magyarországon. A pezsgő sokáig álom volt a kisbirtokosok számára, a készítéséhez ugyanis 40 millió forintot kellett volna letenni jövedéki biztosítékként, és ezt az összeget egyetlen családi birtok se tudta volna kigazdálkodni. A Vindependent harcolta ki, hogy a kisbirtokosok mentesüljenek a kötelezettség alól.
- Ugyancsak a Vindependentnek köszönhetjük, hogy kisüzemi bortermelő kategória megalkotásával csökkentek a kisbirtokosok adminisztrációs terhei.
- Ők harcolták ki azt is, hogy a világjárvány következtében nehéz helyzetbe került ágazatot segítő HORECA borászati támogatás a külföldön eladott borok után is járjon.
A fentiek mellett nagyon fontos tevékenységet folytatnak a biogazdálkodás népszerűsítése érdekében.
Az egyesület ökoszekciójának vezetője, Makai Gergely elmondta: miközben a környező országokban már 20% körüli a tanúsítvánnyal rendelkező biobirtokok aránya, addig Magyarországon ez a szám alig haladja meg a 2%-ot. Makai Gergely szerint ennek egyik legfontosabb oka az információhiány, a gazdák ugyanis nem tudják pontosan, hogy mi vár rájuk, ha megpróbálnak átállni bioművelésre, és ezért inkább nem hagyják el a járt utat a járatlanért. A tájékozódást elősegítendő jövőre konferenciát szervez a Vindependent, amelyben a bioművelésről, a permetszerekről, a gépesítés lehetőségeiről tartanak előadásokat, és igyekeznek minden szükséges információt átadni, hátha népszerűbbé válik az ökológiai gondolkodás a kisbirtokosok körében.
Az elmúlt évek során az egyesület lobbitevékenysége egyre hatékonyabbá vált, és ma már a jogszabályok, törvények alkotásánál is kikérik a vezetők véleményét. A nemzetközi anyaszervezet, a CEVI (Európai Független Szőlő- és Bortermelők Szövetsége) nagyon erős érdekérvényesítő képességgel rendelkezik, így a Vindependent révén a magyar kisbirtokosok is be tudnak kapcsolódni az európai vérkeringésbe.
A Vindependent tele van tervekkel, de mindenekelőtt szeretnének a jövőben egy kicsit nyitottabban kommunikálni, hogy tevékenységük láthatóbb legyen, és elért eredményeiknek minden kisbirtokos örülhessen a szőlő- és borkultúra területén. Ha valaki csatlakozni szeretne hozzájuk, látogassa meg a weboldalukat vagy keresse velük közvetlenül a kapcsolatot.