2023.10.28. | Nádasi Eszter
Szent György-hegyi vörösek, szekszárdi fehér cuvée, szürkebarát narancsbor és amforás kadarka – a fenntarthatóság elveit követő borászatok népszerű tételeivel ismerkedtünk. A felsorolás még nem teljes…
Október 19-én, csütörtökön az organikus minőségi borokkal és pezsgőkkel foglalkozó Mitiszol? is elindította őszi kóstolószezonját. A szaküzletben ezúttal a Badacsonyi és a Szekszárdi borvidék találkozott: Molnár Áron (PAP Wines) és Posta Bori (Pósta Borház) mutatták be 4-4 borukat.
A fehértől a borostyánig
Az est első fehér tétele a tradicionálisan vörösboros Szekszárdi borvidékről érkezett: a borházzal a spontán erjesztett, derítetlen, reduktív Pósta Blanc 2022 olaszrizling és sauvignon blanc házasítást kóstolgatva ismerkedtünk. Legidősebb szőlőtőkéik a nagyapa által telepített olaszrizlingek, de szép számmal vannak 20-21 éves szőlőik, 2010-2011 között pedig volt egy nagyobb újratelepítésük. Posta Bori az édesapjával és a nagybátyjával dolgozik, a tősgyökeres szekszárdi család a borvidéken elsőként kezdett el természetes borokkal foglalkozni, a 2022-es szüretre kapták meg az organikus minősítést.
Molnár Áron és felesége, Karina Vissonova 2010-ben érkeztek meg a Szent György-hegyre. Vettek egy házat, amihez tartozott egy szőlőterület is – nem hagyták veszni. A kezdetektől organikusan módszerekkel dolgoznak, mára biodinamikus borászatként működnek. Tételeik közül a Tuff 2021 az első az esti borsorban: a hegy keleti oldalán, a bazaltorgonák alatt termett, köves, tufás, nehezen megművelhető talajon. Szürkebarát natúrbor, határozott, fűszeres illattal és ízzel, mely hosszan megmarad. A kézi kosárprés után kilenc hónapig érintetlenül hagyták, barrique hordóban érett – szűretlen, derítetlen és kénmentes.
A Rozsda 2021 színe meghozza az őszi hangulatot a poharakba: narancsbor, bár készítője jobban szereti az „amber wine” nevet. Szürkebarát, ugyanabból a táblából, mint a Tuff 2021, huszonegy napig volt héjon, majd barrique hordóba került. A PAP Wines új projektje kipróbálni, hogy milyen lesz a szürkebarát narancsboruk akkor, ha föld alá ásott amforákban érik.
Szekszárd kék szőlői
A Pósta Borháznak 2017 óta van két olasz amforája: nincsenek se mázolva, se földbe ásva. Ebben készült a Pósta Amforás Kadarka: a fajta gyümölcsös-fűszeres jegyeit jól kiemeli az amforás érlelés. Bori mesél arról, hogy bár Szekszárdon 100-150 évvel ezelőtt szinte csak kadarka volt, mára 5-10% körülire szorult vissza az aránya. Ebben közrejátszik a vékony héjú, tömött fürtökben növő szőlő gombákra, betegségekre való érzékenysége – emiatt nem túl gazdaságosan termeszthető.
Következik a borvidék másik „szinte kötelező” fajtája, a kékfrankos: Bori igazi jolly jokernek tartja, mivel rozé, siller és vörösbor is készülhet belőle. A mélyvörös Pósta Kékfrankos 2019 közepes pörkölésű 500 literes hordóban érett, melyben korábban cabernet franc és merlot volt. Idén korán, már október közepére túl voltak a kékfrankosszüreten: az évjárati sajátosságokhoz képest jó mennyiséget szedtek ebből a fajtából is, a szokásosnál persze kevesebbet – Szekszárdot sem kerülte el a lisztharmat és a peronoszpóra.
Vörösek a Szent György-hegyről
A nyár a Szent György-hegyet sem kímélte, júliusban alig volt esőmentes nap, augusztusban pedig egy jégesőt hozó vihar zúdult a vidékre. 2021 viszont egy kifejezetten meleg évjárat volt, ekkor készült a PAP Wines Pinot Noir 2021. A hegy déli és keleti oldalán is van ebből a fajtából, a borba a szürkebarát alatti területekről is került: a vulkanikus pinot noir egy évet töltött el egy tízéves hordóban.
A PAP Wines Bazalt 2019 története úgy indult, hogy Áronék megvették a házuk melletti szőlőterületet, egy igazán sokszínű kékszőlő-palettával. 2015-ben egyben szüretelték le és dolgozták fel az itt termett gyümölcsöt, és az eredmény olyan jó lett, hogy 2017-ben és 2019-ben is készült ilyen házasítás. A tétel 50% cabernet franc plusz 50% zweigelt, merlot és cabernet sauvignon találkozása, tizenöt hónapon keresztül érett francia fahordóban.
Három év hordóban
Az est végén a cabernet franc fajtaborként is megmutatta magát: a 2017-es évről Posta Bori azt meséli, hogy az utóbbi időszak egyik legjobb évjárata volt Szekszárdon. Ekkor készült a dűlőszelektált Pósta Prémium Cabernet Franc 2017: nyitott kádban, spontán erjedt, majd három évig volt új tölgyfa hordóban – azt tapasztalják, hogy az új hordó jegyei ennyi idő alatt belesimulnak a borba. Az értékesítés előtt adtak neki még egy évet a palackos érésre. Testes bor született, mely nem veszítette el gyümölcsös jegyeit – utolsó kortyait már a kötetlen beszélgetés során ízlelgetjük.
A nyolc tételnek ezzel a végére értünk, a Mitiszol? kóstolószezonja viszont még csak most kezdődik: érdemes figyelni az eseményeiket.
Fotó:
Nádasi Eszter