2024.10.29. | Szabó Edit
A Borsmenta zöldveltelini-tesztjén 11 pincészet 13 bora került a poharunkba – volt köztük pezsgő is. A pálmát egy érett mátrai bor vitte el, de szinte mindegyiket szerettük…
A fajtáról
A zöld veltelini hazája Ausztria, német nyelvterületen grüner veltlinernek hívják, így ismerte meg a világ. Mert megismerte, ráadásul igen rövid idő alatt. Egy magára valamit is adó étterem borlapján ott a helye, főként tenger gyümölcsei mellé ajánlják.
A tramini és a St. Georgen nevű szőlők természetes kereszteződésével jött létre, és bár veltelininek hívják, sem a piros, sem a korai piros veltelininek nem rokona. Igen jól érzi magát Alsó-Ausztriában, valamint Burgenlandban és Bécs környékén.
A zöld veltelini Magyarországon
Hazánkban a legfrissebb HNT-statisztika szerint 1199 hektáron teremnek zöld veltelinit a szőlőskertek, de emellett van 1341 hektárnyi új telepítés is. Főleg a Balatonboglári borvidéken találkozunk vele, de termesztik a Kunságban, Tolnában, a Mátrai, az Etyek–Budai és a Soproni borvidéken is. Leginkább könnyed, fűszeres borokat készítenek belőle, és egyre gyakrabban jelenik meg pezsgők alapanyagaként. A hordós érlelést meghálálja.
A zöld veltelini illat- és ízjegyei
Főként citromos, lime-os aromatika jellemzi, amit sokszor élénk fűszeresség, borsosság kísér. Egy könnyű, reduktív zöld veltelini kiváló szomjoltó nyáron – akár fröccsként fogyasztva –, de spárgás, zöldséges, halas ételek mellett is megállja a helyét. A hordóban érlelt zöld veltelinit tejszínes fogások, kagylók, rákok, nyúl- vagy sertéshúsos ételek mellé kínáljuk.
A tesztről
A Borsmenta zöldveltelini-tesztjére 13 versenytétel érkezett, összesen 11 pincészettől – közülük egy volt pezsgő. Négy bor jött az Etyek–Budai, három a Soproni, kettő a Balatonboglári borvidékről, míg a Kunság, a Mátra, Badacsony és Mór egy-egy tétellel járult hozzá a merítéshez.
Erős mezőny volt, színvonalas borokkal, amelyek között igazi egyéniségekre is bukkantunk. Egyetlen olyat sem találtunk, amit nem innánk örömmel, viszont több olyan is volt a sorban, amit szívesen ajánlanánk borértő ismerőseinknek is.
És most nézzük, kik végeztek az élen! (Fontos megjegyezni, hogy az alábbi lista a teszten részt vevő újságírók átlagpontszámai alapján készült, nem minden ponton egyezik a cikkíró véleményével.)
A pezsgő – Nádas Borműhely: GV Brut Nature 2021
A Nádas Borműhelyt Nádas Szilárd és felesége, Veronika alapította 2011-ben. Jelenleg 6 hektár saját területtel rendelkeznek, ehhez jön még 3 hektár, amit művelnek. Imádnak kísérletezni, ezért legalább 30-féle boruk van, 15 ezer palackot töltenek meg évente. Mindketten okleveles kertészmérnökök, beutazták a fél világot, aztán Etyeken telepedtek le. Kis családi birtokukon a vendégek egymásnak adják a kilincset.
A teszten szereplő zöld veltelini nyerspezsgőjük az etyeki Öreg-hegy terméséből készült, tradicionális eljárással, felerészben fahordóban, felerészben acéltartályban erjesztve, 28 hónapig érlelve. Ennek köszönhető finom, kelt kalácsos aromatikája van, ami nagyon szép alapot ad a citromos, lime-os gyümölcsösségnek és annak az őrülten vibráló, zöldfűszeres hangulatnak, amelyben a kakukkfű és az oregánó jellegzetes jegyei viszik a prímet. Kedves, üdítő pezsgő, finom buborékokkal. Bármilyen alkalomra tökéletes választás.
A negyedik – Miklós Csabi: punktum zöld veltelini 2022
Miklós Csabi még tizenhat éves sem volt, amikor megvette az első szőlőterületét, és húszéves korára megvolt hozzá a pince, s kicsit később a kertészmérnöki diploma. Vicces nevű borait gyorsan megszerették a fiatalok, a nagy fesztiválokon egy időben mindenki Demi Mórt és Füligért ivott. Csetvei Krisztina mellett neki van komoly szerepe abban, hogy a borszerető emberek felfedezték Mórt, és a település ma már a bortúrák természetes terepe. Jelenleg 8 hektáron gazdálkodik; aki Móron jár, annak Csabi szívesen meg is mutatja az ültetvényeket. Pincéje híres a remek rendezvényekről, sokan járnak hozzá csapatépítő tréningekre, de esküvői helyszínként is ideális.
A punktum szőlővirágos, citrusos és ásványos egyszerre. Az édes-fanyar-sós kombináció harmóniába simul, a korty selymes és jóleső, a savak szép ellenpontot adnak a maradékcukor-tartalomnak. Ételhez adnánk, főleg tejszínes fogásokhoz, tenger gyümölcseihez, soksajtos pizzához, gnocchihoz, de akár még egy sertéssülttel is elbír.
A harmadik – Steigler Pince: BIO Zöld veltelini 2023
A 21 hektáron gazdálkodó soproni birtokot Lőrinczy Bálint alapította 2017-ben. A tulajdonos borásznak Varga Tamást nyerte meg, aki korábban éveket töltött Ausztráliában, Új-Zélandon, Kaliforniában, és a bioszemléletet ezekről az utakról hozta magával. A birtok a kezdetektől organikus elvek szerint működik, csillámpalás, mészköves, fekete erdőtalajos területeiken főként zweigelt, kékfrankos, pinot noir és cabernet franc terem. Nem titkolt céljuk, hogy a furmintot visszatelepítsék a borvidékre, és ezzel kapcsolatban már komoly lépéseket tettek, és tervezik azt is, hogy a zöld veltelininek minél több arcát bemutassák a fogyasztóknak.
Bátraké a szerencse! Steiglerék 2023-as zöld veltelinije mindennek nevezhető, csak szabályosnak nem. Már az illata olyan, mintha egy gyógynövényekkel teli teremben sétálnánk vagy egy tavaszi réten heverésznénk: ánizs, menta, kakukkfű, kamilla, aztán meg fehér virágok hirtelen. Az íze herbateás, de nem szelíd, azt ne gondoljuk! Kissé fanyar, sós a vége, még azt se bánjuk nagyon, hogy túllóg az alkohol. Komoly, emlékezetes bor, érlelt sajtok vagy osztriga mellé innánk. Nekünk bejött.
A második – Cardium Borház: Zöld veltelini 2023
A töki Kovács Pince családi vállalkozásként húsz éven keresztül állt a vendégek szolgálatában. Aztán gondoltak egy nagyot és merészet, és 2019-ben megújították a teljes arculatot, a borok készítésével pedig megbízták Monostori Balázst. Az üde, etyeki fehérborok után mára már izgalmas vörösökkel és színvonalas pezsgőkkel is megjelentek a piacon.
2023-as zöld veltelini boruk kedves, cukorkás, érett nyári almás világgal hódít, a vaníliás, szegfűszeges, zöldfűszeres jegyek csak egy kis szellőztetés után jelennek meg a pohárban, szép mineralitással kísérve. Jól megkomponált, frissítő bor, ami halak, saláták, spárgás ételek mellett remekül megállja a helyét, de csendes borozgatáshoz is kiváló.
Az első – GoBri: SKR Zöldveltelini 2019
Az ország – vagy ami azt illeti, akár a világ – bármely táján is élhetne, ezzel az életigenléssel, céltudatossággal és munka iránti alázattal bárhol tárt ajtókkal fogadnák. Ludányi Gábor viszont csak egy otthont tud magának elképzelni: Gyöngyöstarjánt. Itt vannak a gyökerei, ide várják mindig mindenhonnan haza. Apai örökség nyomán alapította meg a mára már több mint 9 hektárra duzzadt birtokát, amelyet gyerekkorban ráragadt beceneve után GoBrinak keresztelt el. Pincéjében főként fehérborokat találunk, de akad azért vörös is, rozét pedig a felesége tanácsára kezdett palackozni. Legkedvesebb fajtája a zöld veltelini, amit reduktívan és hordós tételként egyaránt készít.
A tesztnyertes SKR 2019 a komolyabb zöld veltelinik csapatát erősíti. A borász két órán át áztatta héjon, majd kipréselte, és egy éjszakán át hűtve ülepítette. Az erjedés acéltartályban történt, 13 fokon, 10 napon át, majd két hónapig finomseprőn tartotta, végül derítés és szűrés után palackozta. Az eredmény egy mély, érett bor, rengeteg izgalmas aromával. A rétegeket felfejteni is öröm, de nem kell feltétlenül szétszálazni. Örüljünk neki, hogy ilyen különleges tételek is megjelennek a magyar borok cseppet sem színtelen palettáján.
A teszten az alábbi kollégák voltak jelen:
Bara Szilvia (Borsmenta) dr. Nádasi Eszter (Borsmenta), Pesti Eszter (Borsmenta) és Szabó Edit (Borsmenta).
Íme a teljes borsor a pincészetek szerinti betűrendben:
Cardium Borház: Zöld veltelini 2023; Gedeon Birtok: Zöld Veltelini 2023; GoBri: SKR Zöldveltelini 2019; Hernyák Birtok: Zöldveltelini 2021; Miklós Csabi: punktum zöld veltelini 2022; Nádas Borműhely: GV Brut Nature 2021, Zöldveltelini 2023; Rubin Borászat: Heyya! 2021, tartályminta 2023; Steigler Pince: BIO Zöld veltelini 2023; Stubenvoll Pince: Zöldveltelini 2023; Villa Tolnay Borház: GV 2023; Winelife Borászat: ZÖ 2022.