2022.07.11. | Szabó Edit
Négyrészes miskolci beszámolónk utolsó részében a város környékén, Miskolctapolcán és Lillafüreden kalandozunk…
Két miskolci lokálpatrióta, Angyal Enikő és Varga Henrietta a fejébe vette, hogy megmutatja a várost és közvetlen környezetét az érdeklődőknek, de úgy, ahogy eddig még sosem látták. Sorozatunk előző részeiben az erdő csodáiról, az erdő ízeiről és a miskolci látványosságokról meséltem. Most pedig megnézzük, mi minden van a város határain túl.
Hol szálljunk meg?
Bükk Penthouse – ahol nem laktam, de szeretnék
Ha valaki Miskolc szívében keres szállást, ide menjen! Nem csak a belső terek egyediek, de van egy zseniális terasz is, ahonnan egyenesen az Avasra látunk. A szálláshely a sétálóutca közvetlen szomszédságában található, így a város legtöbb látnivalója kényelmes sétatávolságra van, de ha autóval fedeznénk fel a környéket, a társasház garázsában parkolni is tudunk.
Ha néhány napot Miskolcon kellene töltenem, én boldogan laknék itt. A lakás 70 négyzetméteres, van egy amerikai konyhás nappalija, egy kényelmes hálószobája, jól fut az internet, de a legnagyobb csoda tényleg az a leanderes terasz, ahol az ember csak ottfelejti magát.
„Amint elfut a Szinva patak”
A Lillafüredi Palotaszálló egy festői völgyben található, és a teraszáról csodálatos kilátás nyílik a Hámori-tóra, valamint a környező hegyekre. Kevesen tudják, de az 1927 és 1930 között neoreneszánsz stílusban felépített hotel kávézója nem csupán a szállóvendégeket szolgálja ki. Aki betér ide egy kávéra, egy kicsit a múltban érezheti magát. Itt forgatták 1934-ben a Meseautó című film bizonyos jeleneteit, az írókongresszusra érkező József Attila pedig itt írta meg Óda című híres versét 1933-ban.
Ha a rövid pihenő után sétálunk egyet a szálloda függőkertjében, a költő szobrát is megtaláljuk. Aki hosszabban időz a környéken, és szeret túrázni, csónakázni, annak a Palotaszálló tökéletes bázis lehet néhány napra.
Miskolctapolca – fürdők kicsiknek és nagyoknak
A Barlangfürdő
Nincs ember, aki a régi képeslapokról ne ismerné a miskolctapolcai barlangfürdő jellegzetes, kagylós medencéjét, eddig valahogy mégse vágytam oda. Pedig sejtettem, hogy nem véletlenül tartják számon a helyet a legfontosabb hazai látványosságok között, de tényleg nem gondoltam, hogy ennyire jó. A fürdőt egy tavasbarlangban alakították ki, és a vendégek több száz éves, természet alkotta járatokban, üregekben áztatják magukat.
A 30 fokos karsztvíz 28 méter mélyről jön, és mivel hivatalosan nincs gyógyvíznek nyilvánítva, bármennyi időt eltölthetünk benne. A fürdő egész évben nyitva áll a látogatók előtt, a terei látványosak, és mindegyik sajátos hangulatú. A termálmedencéket ősöreg mészfalak veszik körül, a Római terem az ókori közfürdők világát kelti életre, a Csillagterem pedig a szabadban fürdőzés illúziójával ajándékoz meg minket. Nyáron pedig ott vannak a kültéri medencék is, egy 3,6 hektáros parkban. A tófürdőt jelenleg felújítják, de jövő nyárra az is elkészül.
Az Ellipsum Élményfürdő
Míg a Barlangfürdő inkább a pihenni, regenerálódni vágyókat vonzza, az Ellipsum Élmény- és Strandfürdőt az aktív kikapcsolódás szerelmeseinek és a családosoknak találták ki. A nemrég felújított Ellipsum Közép-Európa legnagyobb élménycentrumává vált: öt futurisztikus, elegáns, ellipszis alakú épülettel, 10 medencével és egy izgalmas csúszdaparkkal gazdagodott. Van itt minden, amitől a gyerekek és a felnőttek egyaránt jól érezhetik magukat, az épületekben a wellness mellett fitneszrészleg is helyet kapott, de mégis a csúszdapark a legkülönlegesebb.
Itt ugyanis – hazánkban egyedülálló módon – még a virtuális valóságba is belekóstolhatunk. A csúszás előtt felvett VR szemüvegek négy tematikus virtuális térbe repítik el a vendégeket, miközben végigsiklanak a park három csúszdájának valamelyikén. Nem, nem próbáltam ki, de láttam azok arcát, akik épp kijöttek a vízből. Imádták.
A „Bükktől a Zemplénig” – szolgáltatás
Utunk során meggyőződhettünk arról, hogy Miskolc és környéke valóban megér egy hosszabb kirándulást. Akár miskolci, akár diósgyőri, lillafüredi vagy miskolctapolcai bázist választunk magunknak, egynapos túrával könnyedén elérjük Tokaj-Hegyalját, a Matyóföldet, a zempléni várakat (Füzér, Regéc, Boldogkőváralja) vagy a Bükk és a Zemplén csodálatos túraútvonalait. Ha biztosra akarunk menni, vagy utunk bizonyos részeihez kisérőt is szeretnénk, nyugodtan keressük fel a Bükktől a Zemplénig weboldal turisztikai szakembereit, akik szívesen segítenek a program összeállításában, az út megszervezésében.
A kétnapos túránkat Angyal Enikő (Bükktől a Zemplénig, LoveNordHungary) és Varga Heni (Végállomás bistro & wine, Desszertem) szervezték. Köszönjük a gondoskodást, a rengeteg élményt. Visszatérünk!
Sorozatunk előző részeit itt találják:
1. rész: Az erdő csodái
2. rész: Megkóstoltuk az erdőt
3. rész: Menjünk Miskolcra!