Vissza
Petráéknál az élet 2. – A festő se festi le kétszer ugyanazt
2020.07.16. | Sziegl-Nagy Petra
Sziegl-Nagy Petra sorozatának második részéből megtudhatjuk, mennyire tehetetlen a szőlész, ha megérkezik az özönvízszerű esőzés, de szerencsére palackba került egy ritkaság, és a kis pince lassan készül a szüretre, ahol Bence lesz a minőségellenőr…
Egy stresszes időszak van a hátunk mögött, sok álmatlan éjszakával. 200 mm esőt kaptunk 2 hét alatt, a virágzás kellős közepén. A tőkék gyakorlatilag védtelenek voltak, hiszen esélyünk sem volt kimenni a területekre, hogy tegyünk bármit is a helyzet ellen. Csak álltunk görnyedten és kétségbeesve az ablak mögött, és imádkoztunk. Más reményünk nem volt. Bármennyire is gyakorlatias szakma és életforma a miénk, el kell fogadni, hogy sokszor a hit az egyetlen megoldás. Azt hiszem, most is ez segített. Mert az, hogy talán megúsztuk a betegségeket, hogy eddig nagyon biztató a termés, ezúttal egyáltalán nem rajtunk múlott.

Ismét bebizonyosodott, hogy nem kell mindent irányítani, beleszólni sokszor abba is, ami nem a mi dolgunk lenne. Az ember nélkül is működik a természet (vagy akkor működik igazán?) – és ez csodálatra méltó.
Szóval ezekkel a lelki vívódásokkal, a tehetetlenség terhével igyekeztünk közben helytállni a szőlész-borász élet egyéb területein is.

Teljes gőzzel beindultak a helyi borkóstolók, amit a csendes tavasz után nagyon élvezünk. Volt időnk befelé fordulni, helyére tenni magunkban a kószáló gondolatokat, és a legklasszabb feltöltődés mindezt most felszabadult mosollyal átadni a hozzánk érkezőknek. Előzetes bejelentkezés alapján tudunk vendégeket fogadni, és egészen elképesztő, milyen sokan veszik a fáradságot, hogy meglátogassanak bennünket. Nagyon hálásak vagyunk ezért és a sok-sok pozitív visszajelzésért.

Most került forgalomba egy fehérborunk, ami már többek nagy kedvence lett. Tanulmánybor 2019/I. névre kereszteltük, mindössze 189 palack készült belőle. A neve elég árulkodó, de azért elmesélem. Sokszor van, hogy már régóta foglalkoztat bennünket egy feldolgozásmód, és alig várjuk az alkalmat, hogy végre kipróbálhassuk. De van, hogy hirtelen jön az ihlet, és azonnal belevágunk. Ezekből a nem mindennapi megközelítéssel készült borokból születnek nálunk a tanulmányborok, amikből valóban rengeteget tudunk tanulni. Ez mind egyszeri és megismételhetetlen, egyfajta alkotói folyamat. Bár a természetességből és a beavatkozásmentességből adódóan a többi borunkat is a változatosság jellemzi évről évre, ezeket különösen. Hiszen a festőművész se festi le kétszer ugyanazt… Szóval, ezúttal ez a tanulmány egy kései szüretelésű olaszrizling törkölyének egy kis hárslevelűvel kötött házassága. Hat hétig tartottuk őket héjon, majd ennek eltelte után kézzel, a saját markunkkal préseltünk ki.

Dűlőszelektált olaszrizlingeket és más érlelt fehérborokat is palackozunk hamarosan. Most értek meg rá, meg különben is kell a hely a pincében a szüretre. Tudjuk, hogy még néhány hét és sok-sok munkaóra elválaszt tőle, de azért egyre izgatottabban várjuk már, hogy mit ad nekünk ez az év. Lassan végzünk a fürtválogatással minden területünkön, ami már szintén a végső hajrá jele.
.jpg)
Benedek fiunk is tűkön ülve várja, hogy mikor lehet már végre megkóstolni, amiért egész évben dolgozunk. Tavaly is ő volt a minőségellenőr, a lábunk alatt kúszva-mászva minden ládát megdézsmált egy kicsit. Azt hiszem, idén is vállalni fogja ezt a felelősségteljes feladatot.
Fotó:
Sziegl Pince