2020.07.04. | Bott Zsuzsanna
A határ szlovák oldalán is hódító útjára indult a kisüzemi sör. Baranyai Szilárd Nagymegyeren főzi Rye Island Beer márkanevű söreit, és az újdonságokat saját sörözőjének törzsvendégei kóstolhatják először…
Mostanában gyakran tapasztaljuk, hogy a fiatalok nagy hangsúlyt fektetnek a helyi értékek felkutatására, a hagyományok ápolására, szűkebb vagy akár tágabb hazájuk múltjának megismerésére. Aki kézműves sört főz, kenyeret süt, bort vagy csokoládét készít, nem valamiféle új divatnak hódol, hanem komoly, értékteremtő munkát végez, amelyben saját elképzeléseit is kifejezésre juttathatja, önmagát is megvalósíthatja. Baranyai Szilárd Nagymegyeren készíti kisüzemi söreit, és három éve saját sörözőjét is megnyitotta, mert fontos számára a közvetlen visszacsatolás, a fogyasztókkal való élő kapcsolat. Mi is megkóstoltuk a söreit, és örültünk, hogy a beszélgetés során alkalmunk nyílt megismerni az embert is a poharak mögött, a saját gondolataival, történeteivel.
Úgy tűnik, számodra a sörfőzés nem munka, hanem igazi örömforrás, hiszen láthatóan szeretsz kísérletezni a különböző ízekkel. De azért ezt sokan elmondhatják magukról, mégsem főz mindenki sört. Honnan jött az ötlet?
Mindig szerettem a sör ízét, és szívesen kóstoltam az izgalmasabbnál izgalmasabb változatokat. Egyszer az egyik barátommal elhatároztuk, hogy nekiállunk otthon, és mi is megfőzzük a magunkét. Érdekes kísérlet volt, és noha az eredmény nem volt annyira lehengerlő, minket mégis büszkeséggel töltött el, hogy sikerült. Ez volt az a pont, amikor rájöttem, hogy engem annyira érdekel ez a folyamat, hogy talán érdemes lenne komolyabban foglalkoznom vele.
Mi volt a következő lépés?
Részt vettem egy sörfőző tanfolyamon, ahol tanulmányozhattam a munkafolyamatokat, közben pedig bőszen folytattam a kísérletezést otthon. Ízlelgettem a komlókat, kipróbáltam különféle malátákat, és szép lassan megtaláltam közülük azokat, amelyek hozzám stílusban legközelebb állnak. Kezdetben bérfőzdéket kerestem, ahol elkészítették a sörömet az elképzeléseim szerint, de egy idő után rájöttem, hogy az a legjobb, ha kialakítok egy saját főzdét. A kísérletezéseim során az IPA-k kapták a legfontosabb szerepet, de ennek nagyon egyszerű a magyarázata: az IPA a kedvencem.
Milyen söröket készítesz?
Az egyik legelső a Csallóköz Ale volt, ami olyan népszerű lett, hogy a mai napig szerepel a repertoárban. Három-négy állandó sörrel dolgozom, ezek általában amerikai, német és ausztrál komlóból készülnek. Nyáron mindig van egy gyümölcsös söröm, ez tavaly fekete ribizlis volt, péppel ízesítve. Fontos hangsúlyoznom, hogy a nagyüzemi sörgyárak alsóerjesztésű söreivel szemben én felsőerjesztésű söröket készítek, amerikai vagy ausztrál komlóval, a malátát pedig Németországból, Belgiumból, illetve Angliából szerzem be.
A sör egyik alappillére a jó minőségű víz. Gondolom, az itt nem okoz problémát…
Szerencsére nem! A csallóközi víz zseniális. Itt található Közép-Európa legnagyobb ivóvízkészlete, így mi ebből a szempontból nagyon jó helyzetben vagyunk. Ha egy sörfőzde nem jut megfelelő minőségű és elegendő vízhez, az nagyon megnehezíti a munkát, és az a végeredményen is megmutatkozik.
A Rye Island Beer márkanevet választottad magadnak. Mi a jelentése?
Rye Island a Csallóköz angol megfelelője. A név kiválasztásánál fontos szempont volt számomra, hogy utaljon a szülőföldemre. Csallóközi vagyok, Nagymegyerről származom, ma is itt élek, itt dolgozom, szerettem volna, ha a márkanévben kifejezésre jut ez a kötődés.
Hol lehet megkóstolni a söreidet?
Néhány üzlet már forgalmazza Komáromban, Pozsonyban, Nyitrán, Nagyszombatban és Füleken, az utóbbi időben fellendült a webshopos kereskedelem, de aki a történeteket is szeretné hallani a sörökhöz, az jöjjön el hozzánk Nagymegyerre, és a Beer Heaven – Craft Beer Barban az újdonságokat is megmutatom.
Három éve nyitottad a söröződet. Milyen volt a fogadtatása?
Szerencsére egyre többen érdeklődnek a kisüzemi sörök iránt, és mostanra kialakult egy komoly törzsközönség, amelynek tagjai mindig nyitottak az újdonságokra. A kísérleti tételeimet ők kóstolják először, én pedig izgatottan várom a véleményüket. Fontos a közvetlen visszacsatolás, nem elég, ha azt tudom, hogy ízlik a sör, azt is hallani szeretném, hogy mi tetszik benne. Aki ellátogat hozzánk, annak szívesen mesélek a munkánkról, az ízekről, a legújabb tervekről, hiszen az ő szemükben is csak úgy maradhatok hiteles, ha látják, mennyi munka van egy-egy sör mögött.
És mik a legújabb tervek?
Folyamatosan figyelemmel kísérem a nemzetközi trendeket, az újdonságokat, hiszen ezekből inspirálódom, és néhányat közülük be is építek a repertoárba. Ha az ember komolyan veszi, a kisüzemi sörök készítése nagyon kreatív munka, ami folyamatos fejlődést igényel. A vendégeim várják az újdonságokat, nem okozhatok nekik csalódást.
Fotó:
Bárdosi Márk
Rye Island Beer