2022.04.14. | Szabó Edit
Csendesen, minden csinnadratta nélkül nyílt meg januárban a Halkakas halbolt és halbár a budapesti Margit körúton. Az üzlet street food ételeket, valamint halas késztermékeket kínál, és van napi menüjük is…
Így kezdődött…
Amikor 2012-ben megnyitott az első Halkakas Halbisztró a budapesti Veres Pálné utcában, senki nem fogadott volna rá, hogy egy még egy év múlva is ott lesz. A kis belvárosi étterem azonban gyorsan utat talált a fogyasztókhoz, és egyre nőtt a közönsége. Ez volt Magyarország első olyan vendéglátóegysége, ahol kizárólag magyar halakból készült ételek szerepeltek a kínálatban, és a bátor vállalkozást siker koronázta. Lévai Zsuzsa tulajdonos és kis csapata lelkesen főzte a halászlevet, amiből elvitelre is jutott minden pénteken, a pontyropogós és a harcsagírosz pedig észvesztő sebességgel vált a közönség kedvencévé. A néhány asztallal működő helyet gyorsan kinőtte a Halkakas, és 2017 decemberében már arról számoltunk be, hogy az étterem tágasabb térbe költözött.
Így folytatódott…
A hetedik kerületi étteremben megmaradtak a régi, jól bevált ételek, de a kínálat számos új fogással gazdagodott. A szakácsok kreatív módon nyúltak az alapanyaghoz, a tokhalat zöldséges rizottóval tálalták, a hallevest kókusztejjel bolondították meg, a göngyölt harcsához céklákat és almákat kínáltak. A színes, fantáziadús tányérok nem maradtak visszhang nélkül, és a rendszeresen betérő külföldi vendégek mellett itt is kinevelődött a törzsközönség.
A Borsmenta 2019 decemberében készült interjújában Lévai Zsuzsa már arról beszél, hogy a budai barátai folyton nyaggatják, miért nem nyit végre egy Halkakast a Duna másik partján is, de akkor úgy vélte, hogy ennek még nem jött el az ideje. Viszont már akkor szeretett volna egy bisztróval kombinált kicsi halboltot. Na, hát egy ilyen nyílt most a Margit körúton.
Pástétom, kolbász, rilett, terrin – és mindez halból!
Akik Budán nőttek fel, azt mesélik, hogy a Margit körúti nagy kanyarban található üzlethelyiségben valaha játékbolt működött. A tér nem tágas, viszont cserébe világos és barátságos, és persze messziről virít rajta a jól ismert „halkakas” logó. Az üzlet egyik részében a reggel 9-től nyitva tartó halbolt kapott helyet, de senki ne gondolja, hogy itt nyers halakat mérnek – bár a tervek szerint az is lesz majd. Pástétomok, kolbászok, rilettek, terrinek, konfitált, marinált és sou-vide halak, valamint gyorsfagyasztott halgolyók várják a vásárlókat, kész vagy félkész állapotban. Zsuzsa szerint ugyanis sokkal többen fogyasztanánk halat, ha késztermékként juthatnánk hozzá. A grillázsos-tormás harcsapástétom, a füstölt busakrém vagy akár egy jó füstölt hal tökéletes hideg vacsora lehet, de ha meleg ételt szeretnénk tálalni otthon, a sou-vide technológiával készült halak néhány perc alatt elkészülnek egy serpenyőben.
Halburger és harcsás quesadilla
A tér másik részében a halbár kapott helyet, ahol a street food ételek készülnek. A pult tömve friss zöldségekkel, és mögötte a szakács épp a harcsagírosz alapanyagát süti a rostlapon. Aki helyben szeretné az ebédjét elkölteni, választhat az állandó étlapról, de van napi menü is, ami egyre népszerűbb. „Igenis van élet a halászlén és a rántott pontypatkón túl” – mondja Zsuzsa, és aki járt már a belvárosi Halkakasban, tudja, hogy ez mennyire igaz. A budai részleg étlapján háromféle halburger, halas bolognai, mexikói harcsás quesadilla, valamint kétféle tortillatekercs található, van harcsagírosz és harcsabrassói, de aki csak egy harcsa- vagy tokhalfilére, esetleg egy egész pisztrángra vágyna, annak sem kell csalódnia. Pikk-pakk megsütik neki a grillen. Az ételek mellé grillezett zöldségeket, friss salátákat kínálnak, de vannak vegetáriánus és vegán fogások, sőt bizonyos ételek gluténmentes változatban is kérhetők.
És még környezetbarát is…
Lévai Zsuzsa és csapata mindig szem előtt tartja a fenntarthatósági szempontokat. A Halkakas a nyitás óta „zöld”, és ez nem csupán annyit jelent, hogy kínálatukat kizárólag Magyarországon beszerezhető halakra alapozták. Az elviteles dobozok környezetbarát alapanyagokból készülnek, üdítők helyett házi szörpöket, ásványvíz helyett szódát adnak, és a boraikat is a hazai kis pincékből válogatták, mert szívesen támogatják azokat a hazai kisvállalkozásokat, amelyek minőségi termékeket állítanak elő. Ez egy vendéglátóegység számára sokszor költséges vállalás, de Zsuzsa meggyőződése, hogy nem érdemes másként dolgozni.
A Halkakas célja, hogy eloszlassa a hazai halakkal kapcsolatban kialakult tévhiteket, és meggyőzze az embereket arról, hogy a harcsa vagy a ponty nem csupán karácsonykor kerülhet az asztalra. A hal egészséges, fontos tápanyagforrás, ráadásul finom is. Érdemes vele gazdagítani az étrendünket. Amúgy meg, a Halkakas tényleg jó hely. Csak úgy mondjuk. Hátha valaki kedvet kap.