2020.02.17. | Klich Zsuzsa
Édes, illatos, gyönyörű – alig akad ember, aki ne szeretné. Az encsi Anyukám mondta étteremben egyenesen a Világbéke nevet adták neki. Igen, ez a madártej. Íme a recept…
Hogy maga az elnevezés honnan ered, ennek fejtegetését hagyjuk meg a nyelvészeknek. Számunkra az a fontos, hogy – bár kissé időigényes, de – egyszerűen elkészíthető, és bárkit egy perc alatt elvarázsolhatunk vele. Az angoloknál Floating Islands (azaz úszó szigetek), a franciáknál Oeufs á la Neige (azaz tojás a havon), az osztrák szomszédainknál Kanarimilch (vagyis kanáritej) néven kínálják, de a lényege mindegyiknek az édes tejsodó és a rajta úszó könnyű habgaluska. Ha igazán jót akarunk magunknak, készítsük el minél gyakrabban!
Hozzávalók:
- 1,5 liter tej
- 6 tojássárgája
- 3 tojásfehérje (de lehet 6 is, ha valaki nagyon szereti a habgaluskákat)
- 4-5 evőkanál kristálycukor (aki édesszájú, tegyen bele 6 kanállal)
- 1 rúd vanília
- 1 csipet só
Elkészítés:
1. A vaníliarudat vágjuk fel hosszában, és kaparjuk ki belőle a pici fekete magokat, ügyelve minden apró morzsácskára, nehogy kárba vesszen!
2. A tejet egy nagyobbacska lábosban, lassú tűzön tegyük fel melegedni, és dobjuk bele a vaníliarudat. Ha már meleg, hozzáadhatjuk a magocskákat is.
3. A kimért cukormennyiségből tegyünk félre tojásfehérjénként fél evőkanálnyit (tehát 3 tojás esetén másfél evőkanállal), és a többi cukrot keverjük el a tojássárgákkal.
4. Verjük habbá a tojásfehérjéket egy csipet sóval, és közben folyamatosan adagoljuk hozzá a cukrot. Ha már szép fényes és kemény, evőkanállal szaggassunk galuskákat belőle a csendesen gyöngyöző tejbe. Ne legyenek nagyon sűrűn, inkább készüljenek több körben! Egy perc után fordítsuk meg őket, és főzzük meg a másik oldalukat is. Ha kész, szűrőkanállal szedjük tálra mindegyiket.
5. A cukros, tojássárgás masszába merjünk néhány evőkanállal a forró tejből, keverjük el, majd vékony sugárban csorgassuk vissza a vaníliás tejbe. A művelet végén a vaníliarudat emeljük ki a lábosból.
6. Most jön a legkényesebb rész: nagyon lassú tűzön kavargassuk jó sokáig, amíg sűrűsödni kezd.
7. Amikor még folyékony, de sűrű, halványsárga krémnek látjuk a tejet, akkor kell lezárni. Ha sokáig főzzük vagy túl erős lángon, előfordulhat, hogy kis „rántottadarabokat” látunk a lábosban. Az ízén mit sem változtat, de inkább szűrjük át, mert a madártej a gyönyörű, krémes állagtól madártej.
6. Ha kész, adagoljuk kisebb tálkákba, hagyjuk kihűlni, majd néhány órát álljon hűtőben. A habgaluskákat tálaláskor helyezzük el a tetején.
Megjegyzés a tej ne legyen alacsony zsírtartalmú – ne a madártejjel kezdjük a fogyókúrát!
Borsmenta-tipp: a vaníliarúd nem olcsó, de a madártej megérdemli a legjobb alapanyagokat, inkább azt használjuk, mint a bolti vaníliás cukrot! Egy rúd vanília gazdaságosan felhasználható. Ha kivettük a madártejből, zárjuk üvegbe, tegyük hűtőbe, és néhány nap múlva dobjuk egy bögre meleg tejbe. A vaníliás tej egy szelet süteménnyel tökéletes uzsonna.
Borajánlatunk: Palkó Borok: Tokaji Aszú 2017
Fotó:
Klich Zsuzsa