2020.12.10. | Szabó Edit
A sütőtökös pite, az amerikaiak klasszikus hálaadás napi süteménye már itthon is egyre népszerűbb. Íme egy jó recept, érdemes kipróbálni…
Szeretjük a sült tököt, az őszi-téli hónapokban előételként, levesként, köretként, puszedliként, de még borkorcsolyaként is gyakran szerepel a repertoárunkban, a sütőtökös pitétől azonban eleddig valahogy idegenkedtünk. A receptet évekkel ezelőtt kaptuk egy amerikai barátnőnktől, és most végre nekiveselkedtünk.
Örömmel jelentjük: ez a pite brutálisan finom. Sose gondoltuk volna, de tényleg őrületesen jó. Íme a recept, de vigyázat: függőséget okoz!
Hozzávalók
A tésztához:
- 25 dkg liszt
- 15 dkg vaj
- 1 tojás
- 2 evőkanál tejföl
- 5 dkg cukor
- 1 csipet só
A töltelékhez:
- 50 dkg sült tök, a héja nélkül
- 15 dkg cukor
- 2,5 dl tejszín
- 2 dl tej (a fele lehet narancslé)
- 2 tojás
- 1 csipet só
- 2,5 kávéskanál keleti fűszerkeverék (őrölt szegfűszeg, kardamom, fahéj, szerecsendió, ánizs egyenlő arányban)
- 1 biocitrom reszelt héja
- opcionális: mogyorónyi gyömbér, finomra reszelve
Elkészítése:
1. A tököt megsütjük, hagyjuk kihűlni. A héját leszedjük, a tiszta tömege legyen 50 dkg.
2. A tésztához a lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot és a sót. Egy kicsit elegyítjük, majd jöhet a vaj, egyenesen a hűtőből. Kisebb kockákra vágjuk, és összemorzsoljuk a lisztes keverékkel. Ezután beleütjük a tojást, hozzáadjuk a tejfölt, és határozott mozdulatokkal tésztát gyúrunk a masszából. Bár kissé morzsalékosnak látszik, egy idő után össze fog állni. Ne gyúrjuk túl. Ha kész, formáljunk belőle cipót, csomagoljuk fóliába, és tegyük a hűtőbe legalább egy órára.
3. Amikor a várakozási idő letelt, a tésztát elővesszük a hűtőből, kör alakúra nyújtjuk (nagyjából 2-3 mm vastag lesz), és egy kivajazott, kilisztezett piteformába simítjuk úgy, hogy a falára is jusson. (A tészta átmérője kb. 4 cm-rel kell hogy nagyobb legyen, mint a piteformánk.) Alaposan belenyomkodjuk, majd a szélekről a felesleges tésztát egy éles késsel levágjuk. (Egy kicsit túllóghat, a tészta az elősütés közben kicsit össze fog esni.) Ami megmaradt, összegyúrjuk visszacsomagoljuk a fóliába és betesszük a hűtőbe, még szükség lesz rá.
4. A piteformába simított tésztát villával kissé megszurkáljuk, és 10 percre 180 fokos sütőbe tesszük, hogy elősüljön. Ha kész, kivesszük a sütőből, és hagyjuk kicsit kihűlni.
5. A megsült, megtisztított sütőtököt villával hanyagul összetörjük, ugyancsak a villával beledolgozzuk finoman a cukrot, a sót, a fűszerkeveréket, (a gyömbért,) a citrom reszelt héját, majd beleöntjük a tejszínt, és kézi mixerrel pépesíteni kezdjük. Közben adagoljuk hozzá a tejet (narancslevet) is. Híg masszát kapunk.
6. Ha a masszánk elkészült, beleütjük a két tojást, és habverővel alaposan összekeverjük. Így áll össze a töltelék.
7. A tölteléket a kihűlt tésztára adagoljuk, egészen a pereméig. A megmaradt tésztát kinyújtjuk, csíkokra vágjuk, és bármilyen alakzatban a massza tetejére rendezzük. (Ez el is maradhat, de mi szeretjük ezeket a kis mintákat a süteményen, és ráharapni is jó.)
8. Ha a műveletet befejeztük, a pitét visszatesszük a sütőbe, és 180 fokon addig sütjük, amíg a massza meg nem szilárdul. Ez 25-30 percet vesz igénybe. A tetején a tésztaminta világosabbra sül majd, mint a pereme, de ettől csak izgalmasabb lesz.
Megjegyzés:
- A sütőtök szereti a narancsot, ezért kipróbálhatjuk úgy is, hogy a tej felét narancslére cseréljük a töltelékben. Így a piténk kevésbé lesz édes, viszont szintén nagyon finom.
- Hagyjuk kihűlni, és csak utána vágjuk fel, úgy könnyebben szeletelhető.
Borsmenta-tipp: előfordulhat, hogy kicsit több a töltelék, mint amennyi belefér a tésztába. Ami megmarad, ahhoz tegyünk egy felszeletelt banánt, engedjük fel 2,5 dl tejjel, és turmixoljuk össze. Nagyon finom reggeli italt kapunk. Ha pedig a tésztából marad, nyújtsuk ki 3 mm vastagságúra, szúrjuk ki valamilyen formával, a tetejét kenjük meg baracklekvárral vékonyan, és szórjuk meg mandulaforgáccsal. 180 fokos sütőben 15 perc alatt elkészül a finom süti a reggeli kávé mellé.
Fotó:
Borsmenta
-
honlap