2022.10.05. | Szabó Edit
Aki szereti a tökfőzeléket, ezt a tejfölös töklevest is imádni fogja. Nyáron jól behűtve, télen melegen kerüljön az asztalra…
Hasonló levessel 2014-ben találkoztam először a mádi Gusteau étteremben, ahol Horváth Gábor séf (ma már A Séf és a Kertész) készítette el. Ő tejfölhabbal és füstölt harcsával tálalta, és annyira szerettem, hogy a recept bele is került a Nagy Séfkönyv című, 2014-ben megjelent szakácskönyvembe. Gyönyörű volt, ínycsiklandó, és persze nagyon finom.
Nemrég egy kedves barátnőm járt nálam, vidéki rokonoktól érkezett, és nekem is hozott az ott termett kerti zöldségekből egy csomagot. Friss menta, citromfű, különböző paprikák, mézédes paradicsomok, apróbb-nagyobb fehér és lila padlizsánok kerültek elő a zsákból, meg két fura tök: egy sárga meg egy kétujjú. Azonnal el is határoztam, hogy krémlevest főzök belőlük, és úgy is történt.
Ez a recept jóval egyszerűbb, mint Horváth Gáboré, de az eredmény hasonlóképpen ellenállhatatlan. Ja, és liszt még véletlenül sincs benne!
Hozzávalók:
- 60 dkg főzőtök, gyalulva vagy kockára vágva
- 1 csokor kapor, finomra vágva – néhány csúcsot hagyjunk meg díszítésnek
- fél fej közepes méretű vöröshagyma, finomra vágva
- 2 dkg vaj
- 1 kávéskanál cukor
- 2 kávéskanál 10%-os ecet
- 1,5 dl tejföl
- 6 dl húsleves
- só, ízlés szerint
Elkészítése:
1. A vajat felolvasztjuk, és a finomra vágott hagymát üvegesre pároljuk benne. Közben dobunk rá egy kis sót, úgy könnyebben levet enged.
2. Ha a hagyma megpárolódott, hozzákeverjük a tököt, alaposan átforgatjuk, hogy a zsiradék mindenhol érje, egy percig pároljuk, aztán felöntjük annyi húslevessel, amennyi ellepi. Hozzáadjuk a cukrot, megsózzuk és puhára főzzük.
3. Ha a tök megpuhult, az edényt levesszük a tűzről, és a levest krémesre turmixoljuk.
4. A tejfölbe belekeverjük az ecetet, és hőkiegyenlítéses módszerrel a leveshez adjuk, majd visszatesszük a tűzre, és a finomra vágott kaprot is hozzáadva összeforraljuk. Ha túl sűrűnek találjuk, a maradék húslevessel lazítsuk.
5. Megkóstoljuk, ha szükséges, utánaízesítünk, és a félretett kaporlevelekkel díszítve tálaljuk.
Nyáron érdemes lehűteni, télen viszont kínáljuk melegen.
Megjegyzés: a hőkiegyenlítés lényege, hogy a tejföl ne teljesen hidegen kerüljön a forró levesbe. Az eljárás pofonegyszerű, de nagyon hatékony. Az alábbiak szerint járjunk el:
- a levest húzzuk le a tűzről;
- a meleg léből néhány kanálnyit apránként keverjünk a tejfölhöz, hogy egy kicsit felmelegítsük;
- a felmelegített, hígított tejfölt keverjük hozzá az ételhez.