2020.02.10. | Klich Zsuzsa
Készüljön szárnyasból, sertésből, marhából vagy vadból, a pörkölt nemzeti kincs, és mindenki a saját receptjére esküszik. Mi most őzpörköltet főztünk, nem egészen a hagyományos módon. Íme a recept…
Tudjuk, az Öreg néne őzikéje meg a Bambi miatt sokan gondolni sem tudnak arra, hogy őzet egyenek, pedig ahogyan az összes vadé, az őz húsa is rendkívül egészséges. Ez a kedves állat ugyanis meglehetősen válogatós, és mindig a nagy energiatartalmú, magas víztartalmú és könnyen emészthető táplálékokat részesíti előnyben. A bendője kicsi, ezért naponta többször eszik, de mindig kisebb mennyiségeket. A táplálkozás közötti szünetekben békésen leheveredik és kérődzik.
Az őzbak vadászidénye április közepétől szeptember végéig tart, a sutáké október elejétől február végéig. Ezekben az időszakokban könnyebben bukkanunk friss húsra a piacon, de feldolgozva, fagyasztva bármikor kapható.
Ha vadász ismerősünktől frissen elejtett vadat kapunk, jó, ha várunk a feldolgozásával, mert olyankor a hús még kemény, szinte élvezhetetlen. Pihentessük, érleljük néhány napig, és csak utána vállalkozzunk az elkészítésére. A vadhúsokról mindig távolítsuk el a hártyákat, mert ezek a finom, de erős rétegek sülés közben összerántják a húst.
Ha nem szeretnénk a hús érlelésével, feldolgozásával, hártyázásával bíbelődni, fagyasztva, előkészítve is megvásárolhatjuk. A gyártó utasításait követve engedjük fel, mossuk meg, és már dolgozhatunk is vele, de felengedés után már soha ne fagyasszuk vissza!
És még egy praktikus tanács: ha a vadhúst fedő nélkül főzzük, a művelet tovább tart ugyan, de az alapanyag jócskán veszít abból a karakteres vadízből, amit sokan nem kedvelnek.
És most jöhet az őzpörkölt, ahogyan mi készítettük:
Hozzávalók:
- 70 dkg őzhús, nagyobb kockákra vágva
- 2 fej vöröshagyma
- 10 dkg füstölt szalonna
- 10-15 dkg zöldség (zeller és petrezselyemgyökér vegyesen)
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 nagyobb vagy két kisebb paradicsom
- 1 kisebb TV paprika
- só, bors és piros fűszerpaprika
- 10-15 szem borókabogyó
- 2 babérlevél
- 1 dl vörösbor
Elkészítés:
1. A szalonnát kockára vágjuk, zsírjára sütjük, hozzátesszük az apróra vágott hagymát, és azt is üvegesre pirítjuk.
2. Megszórjuk egy mokkáskanál fűszerpaprikával, összekeverjük, belekanalazunk néhány evőkanál vizet, aztán beledobjuk az apróra vágott fokhagymát, és együtt pároljuk egy rövid ideig.
3. Most jöhet bele a felkockázott hús. Sózzuk, borsozzuk, lepirítjuk, aztán kevés víz hozzáadásával 10-15 percig lefedve pároljuk.
4. Hozzáadjuk az apróra vágott zöldségeket: a paprikát, a paradicsomot, a petrerzselyemgyökeret és a zellert. (Ez a sok zöldség adja majd az ízletes szaftot!) Fedő nélkül kevergetjük.
5. Ha elpárolgott minden folyadék, felöntjük a vörösborral és annyi vízzel, amennyi bőven ellepi. Ekkor dobjuk bele a borókabogyót és a babérlevelet is.
6. Figyelve, néha megkeverve addig főzzük, amíg a hús meg nem puhul. Ez az állat korától függően akár másfél-két óra is lehet. Akkor jó, ha a hús vajpuha, és a zöldségek teljesen „feloldódtak” a szaftban.
Klasszikus körete a nokedli, de jól passzol hozzá a barnarizs vagy egy finom tészta is. Tálaláskor megszórhatjuk petrezselyemmel, és kis tálkában áfonyalekvárt is kínálhatunk mellé.
Hat felnőtt részére bőséges adag.
Borsmenta-tipp 1.: a paradicsom héját sokan nem szeretik. Ha anélkül szeretnénk használni, kicsit szurkáljuk meg, forrázzuk le, és húzzuk le a héjat, mielőtt aprítjuk.
Borsmenta-tipp 2.: ha olyan sokat főztünk, hogy nem fogy el, kis adagokban lefagyaszthatjuk.
Megjegyzés: nem igaz, hogy a főzéshez bármilyen minőségű bor megteszi! Adjunk az ételhez jó minőségű vörösbort, és a maradékot szolgáljuk fel a pörkölt mellé.
Borajánlatunk: Rubin Borászat: Merlot 2017
Fotó:
Klich Zsuzsa