2021.09.12. | Szabó Edit
Az alig néhány hektáros kisbirtokból az ország vezető pincészetei közé küzdötte fel magát az Etyeki Kúria az eltelt negyedszázad alatt. A jubileumot saját pezsgővel ünnepelték…
Igaz, hogy a kezdeteknél még nem voltunk jelen, de azért mi is elég sok mindenre emlékszünk már az Etyeki Kúria eltelt huszonöt évéből. A régi présházat és a hozzá tartozó területet 1996-ban vásárolta meg az Ottrubay házaspár attól a Báthori Tibortól, akit 1992-ben „Az év bortermelője” címmel is kitüntettek, és aki oly sokat tett az etyeki bor jó hírnevének öregbítéséért. Akkoriban jószerével még csak fehérborok készültek a hegyen, az első pinot noir tőkéket az Etyeki Kúria telepítette, és hamar kiderült, hogy igen jó érzékkel választottak. A szőlőfajta beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és nem csupán a pincészet, de az egész borvidék emblematikus fajtájává vált.
Ott voltunk, amikor 2010-ben letették az új borászati üzem alapkövét, próbáltuk kisilabizálni a terveket, aztán az avatási ünnepségen csodálattal néztük, milyen korszerű, igényes, letisztult borászat épült a régi présházzal éppen szemközt. De a régi is megmaradt, sárga falával, kicsiny ablakaival úgy állt a rózsabokrok között, mintha tudná, hogy belőle indult itt minden.
És ott voltunk akkor is, amikor 12 évvel ezelőtt Mérész Sándor főborászként csatlakozott a csapathoz. A „Kapitány”, aki nem ismer tréfát, ha borról van szó, akinek szakmai tudása megkérdőjelezhetetlen, kíváncsisága kimeríthetetlen, és a jelek szerint lehet, hogy éppen ez a szerencsés kombó a siker záloga.
A pincészethez ma közel ötvenhektárnyi szőlőterület tartozik, ebből 27 az Etyek–Budai, 22 pedig a Soproni borvidéken található. Az öt etyeki dűlőben összesen hat fajta (pinot noir, sauvignon blanc, pinot blanc, chardonnay, szürkebarát, királyleányka) a soproni területeken viszont kékfrankos és merlot terem. Minden termést Etyeken dolgoznak fel, és ma már közel 300.000 palackot töltenek meg borral évente.
Mérész Sándor úgy véli, a pincészet legfontosabb feladata ma az, hogy fel tudjon készülni a jövőre, mert a klímaváltozás új kihívások elé állítja az ágazatot. A borászat igyekszik a lehető legkisebb környezeti terheléssel dolgozni, a közel 200 ezer szőlőtőkét innovatív megoldásokkal művelik.
A színvonalas csendes borok mellett a pincészet egy ideje a buborékokkal is kacérkodik. Pláne nevű gyöngyözőboruk jött, látott és győzött, most kerül a fogyasztók elé az új tankpezsgő, ám úgy illett, hogy a negyedszázados jubileumra valami igazán izgalmas újdonság kerüljön a poharakba. Felerészben chardonnay, felerészben pedig pinot noir szőlőből készítették el a pincészet első tradicionális pezsgőjét, amely 25 hónapos érlelés után, limitált mennyiségben kerül piacra. Mindössze 2500 palacknyit töltöttek belőle, igyekezzen, aki meg szeretné kóstolni!
A borkészítés mellett az Etyeki Kúria a vendéglátás felé is nyitott a közelmúltban. A pincészet épületében található borbár a maga hangulatos teraszával már eddig is népszerű volt a látogatók körében, de mostantól a pincészet boraihoz illő ételsorokkal is várják a vendégeket. A fogásokhoz elsősorban helyi és környékbeli termelők alapanyagait használják fel, és október közepétől borvacsorákat is szerveznek majd, és a limitált férőhelyes rendezvényeken a pincészet különleges tételei is a poharakba kerülnek.
Izgatottan várjuk, mit hoz a következő negyedszázad, de mi a magunk részéről már az első huszonöttel is meglehetősen elégedettek vagyunk. Az Etyeki Kúria borait bármilyen alkalomra szívesen ajánljuk, és most már a szilveszteri pezsgőzéshez is meglesz a megfelelő palack.
Boldog szülinapot, Etyeki Kúria! Süssön rátok a nap még vagy ezer évig!