2022.12.28. | Vargha Márk
Két francia pezsgőház, a Nicolas Feuillatte és a Thiénot mutatkozott be Budapesten. Az esemény Horkay Andrásnak köszönhetően nem csupán szórakoztató, de tanító jellegű is volt. A rövid champagne-kurzusra kollégánk, Vargha Márk is beült…
„A pezsgő az egyetlen bor, amitől a nő azután is szép marad, hogy ivott belőle” – mondta Madame de Pompadour, igen találóan. Valóban, a pezsgőt az ünnephez, az emelkedettséghez, az eleganciához társítjuk. S a pezsgőfélék trónján mindmáig a champagne ül, láthatóan letaszíthatatlanul. Nem olcsó, de valószínűleg a legtöbb borkedvelő örömmel issza, ha hozzájut. Így tett az a szakmai vendégsereg is, amely két pezsgőház, a Nicolas Feuillatte és a Thiénot szortimentjének bemutatójára gyűlt össze a Lánchíd budai hídfőjénél lévő luxusszálloda éttermében.
Amit Champagne-ról tudni kell
Az italok forgalmazója, a WineMag Horkay Andrást kérte fel arra, hogy beszéljen Champagne-ról, és egyúttal egy kis oktatásban is részesítse az egybegyűlteket. A CEWI vezetője boldogan vállalta a feladatot, és hosszú diasorral készült. Kérdés nem is hangzott el, annyira informatív volt a magyarázatos vetítés.
Először a borrégió alapadatait ismerhettük meg. A 34 300 hektáros terület öt megyében van szétszórva. Az éghajlat kontinentális, óceáni hatásokkal, sok csapadékkal. A talaj túlnyomórészt kréta, jó vízelvezető képességgel. Az ültetvények bő egyharmada Marne-ban található.
Champagne négy alrégióra oszlik. Montagne de Reims a legváltozatosabb, itt körülbelül egyharmad-egyharmad arányban terem a három fő szőlőfajta, a pinot noir, a pinor meunier és a chardonnay. A Vallée de la Marne-t a pinot meunier (60%), Côtes de Blancs-t a chardonnay (97%), míg Côtes des Bart a pinot noir dominálja.
A szőlő származási helyeit 1911 óta százalékos rendszerben osztályozzák. A 100%-os területek grand cru címet kapnak – ilyennel 17 falu rendelkezik –, a 90 és 99% közé értékelt falvak – belőlük jelenleg 42 van – pedig premier cru-t. A szőlőt kézzel szüretelik.
A „réserve” és a „vintage”
Érdeklődő fogyasztóként Champagne-t emlegetve fontos két fogalommal tisztában lennünk. A réserve korábbi évjáratok alapborait takarja. Acéltartályban tárolják őket, és borászi döntés alapján keverik bizonyos arányokban az aktuális évjáratban készült alapborhoz. A bekevert réserve-ek aránya alakítja a pezsgőház stílusát, ez közelítheti a mennyiség felét, de lehet elenyésző is. Az eljárás célja a struktúra, a komplexitás, és ennek köszönhetően a minőség növelése. Ha kiemelkedő volt a termés kvalitása, akkor nem használják a réserve-eket, hanem teljes egészében az aktuális szüret levéből készítik el az italt, ez a vintage, azaz az évjáratos pezsgő.
Champagne számokban
Champagne-ban 16 200 kistermelő és 360 pezsgőház működik. 2021-ben 322 millió palackot dobtak piacra 5 és fél milliárd euró értékben. 2020-as adatok szerint az italok öt legnagyobb importőre az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán, Németország és Olaszország volt.
A Nicolas Feuillatte brand, Champagne egyik óriása 1976-ban született. A vállalkozás 2 100 hektáron termel szőlőt, a grand cru és premier cru falvak többségében vannak birtokai. A pezsgőház centruma Épernay városában van, itt Guillaume Roffiaen főborász vezényletével a 2021-es adatok szerint 12 millió palackot állítottak elő. Ezzel Franciaországban piacvezetők, külföldön pedig harmadikak a Moët & Chandon és a Veuve Clicquot után.
Mellette valósággal eltörpül a 30 hektáron gazdálkodó, egy reimsi családi házból irányított Thiénot családi vállalkozás. Az Alain, Garance és Stanislas Thiénot tulajdonában álló, Nicolas Uriel főborász irányította pezsgőháznak a Nicolas Feuillatte-hoz hasonlóan a legjobb village-okban is vannak birtokai: 6,25 hektár két grand cru, 7,01 hektár pedig három premier cru faluban. A cég története 1976-ban kezdődött, amikor az első 5 hektárt megvásárolták. 1985-ben alapították meg a pezsgőházat Reimsben. 1988-ban dobtak piacra az első palackot, 1992-re készült el ultramodern feldolgozóüzemük Taissyben, melyet 2003-ra kibővítettek.
Az „óriás” tételeivel kezdtük a kóstolást, a szortiment mindhárom kategóriájából. A sorrend a következő volt:
- Grand Réserve Brut. 20% chardonnay, 40% pinot noir, 40% pinot meunier. 4-6 év palackos érlelés. Szikárság, nagyon erős citrusosság.
- Collection Organic Extra Brut. 40% chardonnay, 60% pinot noir. Organikusan művelt szőlőből, két területről. Minimum 4 év palackos érlelés azonos hőmérsékleten. Almás világ, az előzőnél egyértelműen érettebb jelleg.
- Cuvée Spéciale Blanc de Blancs. 100% chardonnay. Minimum 2 év palackos érlelés. Elegánsan friss tétel, sok fehér virágos aromával.
- Cuvée Spéciale Rosé. 30% chardonnay, 45% pinot noir, 25% pinot meunier. Minimum 2 év palackos érlelés. Megosztó tétel, két véglet: ízében a csipkebogyó és a grillázs egyszerre jelenik meg.
- Terroir Premier Cru. harmada chardonnay, harmada pinot noir, és harmada pinot meunier. Nyolc premier cru területen szedték a szőlőt. Minimum 3 év palackos érlelés. Méz és kovakő, már érezhetően van mélysége, mégis jól lendítik a savai.
- Cuvée Spéciale Millésime 2016. 40% chardonnay, 40% pinot noir, 20% pinot meunier. Minimum 5 év palackos érlelés. Szép tétel, de a jelenlévő szakértők szerint a tósztos és törökmézes jegyei oxidáltságra utalnak.
- Palmes d’Or Brut 2008. 50% chardonnay, 50% pinot noir. Az alapanyag 95%-a grand cru területről érkezett. Minimum 10 év palackos érlelés. Nagyon komplex: pirított mandula és aszalt barack az egyik, vörös áfonya és citrusok a másik oldalon.
A „törpe” tételeivel folytattuk, szintén minden kategóriából, ebben a sorrendben:
- Cuvée Brut. 35% chardonnay, 45% pinot noir, 20% pinot noir. 35% grand cru, 25% premier cru területről. Minimum 5 év palackos érlelés. Ízben robbanó citrusok.
- Cuvée Blanc de Blancs. 100% chardonnay. Minimum 3 év palackos érlelés. Ízben a citrusok mellett sok friss alma.
- Cuvée Brut Rosé. 50% chardonnay, 40% pinot noir, 10% pinot meunier. Minimum 3 év palackos érlelés. Illatban eleinte animalitás, ami hamar kiszellőzik, ízben nagyon szép piros gyümölcsösség.
- Cuvée Vintage 2012 brut. 25% chardonnay, 65% pinot noir, 10% pinot meunier. A szőlő 18%-a grand cru, 47%-a premier cru területről. Hihetetlen koncentráltság, kiemelkedő tétel.
- Cuvée Stanislas 2008. 100% chardonnay, a szőlő 90%-a grand cru területről. Ízében sült alma, túlérett citrom, kövesség.
- Cuvée Garance 2011. 100% pinot noir, a szőlő 50%-a grand cru, 50%-a premier cru területről. A Stanislasszal ellentétben itt az illat emelkedik az íz fölé: száraz virágok és mandarinlekvár érezhető.
Reméljük, hogy a jövőben a hazai fogyasztók közül is egyre többen kapnak kedvet ahhoz, hogy felfedezzék Champagne folyékony világát, akár az ünnepeken, akár megkülönböztetett hétköznapokon. Ez a tizenhárom pezsgő mindenesetre nagy segítségünkre lesz ebben.
Fotó:
Vargha Márk