2021.06.01. | Virág Orsolya
Az idén 15. alkalommal választják meg a Borászok Borászát. De vajon ki lesz az öt jelölt közül az, aki bekerül a halhatatlanok közé? És ki lesz az idén a Borászok Barátja? A hét végén Etyeken minden kiderül…
„Íme 5 ufó” – kezdte laudációját tavaly Figula Mihály, a 2019-es Borászok Borásza, nem tudva még, hogy az öt jelölt közül kinek a nevét fogja kihúzni a borítékból. Áts Károly tokaji borász a terem leghátsó végéből sétált előre, hogy átvegye a díjat, közben fogadva a gratulációkat és cseppet sem leplezetten törölgetve könnyeit. Mert a legjobbak legjobbjának lenni, ráadásul úgy, hogy a legjobbak választanak maguk közül, nos, ez valóban egy szakmai életút megkoronázása.
Az idén majd Áts Károly áll a színpadon, méltatva az öt idei jelöltet, és már most tudjuk, hogy a kezében remegni fog a boríték. De vajon kinek a nevét olvassa fel?
Hogyan zajlik a jelölés?
A Borászok Borásza díjat gondozó Vinum Praemium Alapítvány április elején hozta nyilvánosságra a Kárpát-medence ötven legjobb magyar borászának listáját, amelyet a Borászok Borásza díjat már elnyertek közössége állított össze. Ez az ötven borász a díj jelöltje. A lista kihirdetésével egyidőben természetesen az ötveneket is tájékoztatták, és hivatalosan elindították az elsőkörös szavazást. A díj szabályai szerint ugyanis a díjra jelöltek döntenek a végső győztesről egyszerű, de kétfordulós szavazás alapján.
Íme a szavazás első köre utáni állás, az idei öt ufó, hogy Figula Mihály szóhasználatánál maradjunk. Közülük többen évek óta visszatérő szereplői a jelöltlistának. „Öt ember, öt életút, három borvidék, egy közös cél” – folytatta tavaly Figula Mihály, és szóról szóra így van ez az idén is. De vajon melyiküknek szól majd a taps?
Bárdos Sarolta, borász-tulajdonos, Tokaj Nobilis Szőlőbirtok – Tokaji borvidék
A borok mindig magukon viselika borász érintését. A mi szakmánknak éppen az a lényege, hogy ugyanaz a szőlőfajta minden borász kezében egy kicsit mássá lényegül át. De nem az a fontos, hogy férfi vagy nő az alkotó, csak az számít, hogy a bor jó legyen. Benne vagyunk minden palackban, a furmint harmonikus testességében, az aszú loncillatában, hiszen mi készítettük, mi akartuk, hogy olyan legyen.” (részlet a Gyengébb? Nem! című könyvből)
Bodó Judit, borász-tulajdonos, Bott Pince – Tokaji borvidék
„Rossz így kimondani, de a borvidék legnagyobb problémája az, hogy lassan kiürül. Nem látom a helyünkbe lépő következő generációt. A gyerekek folyton azt hallják, hogy a borászatból nem lehet megélni, könnyebb, színvonalasabb életre vágynak, máshol, nagyvárosban. Abban bízunk, hogy ha a srácok most megszeretik ezt a csodálatos környezetet, amelyben élnek, ha el is mennek tanulni, tapasztalni, később majd visszavágynak. Azt remélem, hogy az általunk végzett munka Tokajnak hosszú távon válik majd előnyére.” (részlet a Gyengébb? Nem! című könyvből)
Ipacs Szabó István, borász-tulajdonos, Ipacs Szabó Birtok – Villányi borvidék
„Egy ideje már éreztem, hogy közeleg a váltás pillanata, de sokáig magamnak se mertem bevallani. A Vylyan mellett ott van a családom, a négy gyerekem, a saját pincém, a kis birtokom. Valamit el kellett engedni. A Vylyantól teljesen elszakadni úgysem tudok, hiszen benne van a szívemben, a lelkemben, minden lélegzetvételemben, de most alacsonyabb fordulatra kapcsolok, és elkezdem a saját utamat járni.” (idézet a Borsmenta korábbi interjújából)
Kiss Gábor, borász-tulajdonos, Kiss Gábor Borászat – Villányi borvidék
„Mindig arra vágytam, hogy minél kézzelfoghatóbban megmutassam a pincészetünk értékeit, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy a kicsi pincékben is születhetnek kimagasló borok.” (idézet a Borsmenta korábbi interjújából)
Liptai Zsolt, főborász, Pannonhalmi Főapátság Pincészete – Pannonhalmi borvidék
„Ezer évvel ezelőttről is kezdhetjük, hiszen van egy hosszú, historikus múltunk, de mi a főapátsági pincészet legújabb kori történelmének 2003-as első szüretét tekintjük kiindulópontnak. 2001-ben telepítettük az első tőkéket, és ismertük a pincészet történetét is, de hogy mindezt hogyan lehet a jelenkori viszonyokra alkalmazni, azzal kapcsolatban tele voltunk kérdésekkel. El kellett döntenünk, hogy egy bencés kolostornak érdemes-e gazdálkodással foglalkoznia ilyen mélységekben, és ha igen, milyen szőlőfajták telepítésével próbálkozzunk. Tartsuk szem előtt a múltat, vagy lépjünk új utakra. Végül a bölcs belátás győzött, és mindenkinek jutott egy kis tér: itt vannak a régi fajták, de engedtünk egy kicsit a csábításnak, és újabb, népszerű szőlőkkel is próbálkoztunk.” (részlet Szabó Edit egy korábbi interjújából)
Hagyomány, hogy a Borászok Borásza díj átadásakor két másik elismerés is gazdára talál. Az egyik a Jövő Borásza ösztöndíj, ami 1 millió forint támogatással jár, és mindig egy ígéretes, tehetséges fiatal borász szakmai előmenetelét segíti, a másik pedig a Borászok Barátja cím, amelyet szintén az 50 legjobb borász szavazatai alapján ítélnek oda. Ez utóbbi a Borsmenta Magazin számára különösen kedves, a díjat ugyanis 2020-ban főszerkesztőnk, Szabó Edit vehette át, így neki jut az a megtiszteltetés, hogy a június 4-ei díjátadó ceremónián kihirdesse a következő győztest. A díjat olyan civil személyiség kaphatja meg, aki tevékenységével kiemelkedő mértékben képviseli a magyar bor érdekeit és nagyban segíti a magyar borászok munkáját.
A Borászok Barátja díj jelöltjei 2021-ben:
Ambrus Lajos (József Attila-díjas író, szőlőbirtokos, a Food&Wine vendégszerzője)
Bányai Gábor Botond (borszakíró, a Borigo főszerkesztője)
Fiáth Attila (nemzetközi borakadémikus, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára)
Kovacsik Tamás (az Aszú Étterem borértő tulajdonosa)
Matt Kramer (amerikai borszakíró)
Ripka Gergely (borszakíró, a Táncoló Medve blog és a Tokaj Guide szerzője).
A díj várományosai közül többen már visszatérő vendégek a listán, kíváncsian várjuk, hogy az idén kit választanak barátjuknak a magyar borászok.
A díjátadó ünnepség június 4-én lesz Etyeken, a Rókusfalvy Birtokon.