Vissza
London – Furmint February 2020
2020.02.06. | Szabó Edit
Új helyszínen, a tavalyinál sokkal nagyobb érdeklődés mellett zajlott Londonban az idei Furmint February rendezvény. A kóstolót a Wines of Hungary UK szervezte…
A Merchant Taylors’ Hall már ősszel is nagyszerűen vizsgázott, amikor a Blue of the Danube rendezvényen a magyar és a közép-kelet-európai kékfrankosok mutatkoztak be a londoni közönségnek. A City szívében található patinás épület nagyterme megtelt borszakértőkkel és lelkes borrajongókkal, akiket inkább a természetes kíváncsiság, mint a szőlőfajta iránti vonzalom hozott a helyszínre, túl sok kékfrankost ugyanis nem volt alkalmuk kóstolni korábban. Volt is csodálkozás, amikor Elizabeth Gabay MW a mesterkurzusán bemutatta, mire képes ez a fajta, ha igazán értő kezekbe kerül.

A furmintok nem most indultak először hódító útra a brit fővárosban, a Wines of Hungary UK szervezésében egy évvel ezelőtt már megtartották a Furmint Februrary rendezvényt a brit fővárosban. „Mosolygós este volt” – írtuk akkor a programról Árvay Angelikát idézve, és ahogyan beszámolónk is bizonyítja, valamennyi résztvevő borász elégedett volt a rendezvénnyel.
Az idén azonban több szempontból is szintet léptünk. Tavaly 26 borászat vett részt a rendezvényen, az idén a kiállítók száma 36-ra emelkedett, és a tavalyi 90 fős látogatottsághoz képest 2020-ban 300 vendég volt kíváncsi a magyar furmintokra Londonban.

„Nézzétek! A furmint mosolyt csal az arcokra!” – mondta a teremben körülnézve az est háziasszonya, Caroline Gilby MW, akinek mesterkurzusára hatalmas volt az érdeklődés. Nem csoda, hiszen a résztvevők valóságos időutazásra indultak, hogy képet kapjanak a száraz furmint 20 éves történetéről. A kóstolt tételek közül a legfiatalabbhoz 2016-ban, a legidősebbhez 2003-ban szüretelték a szőlőt, és valamennyi a Tokaji borvidékről érkezett.

Hogy a Barta Pince magnum palackos, 2011-es Öreg Királya, a Lenkey „Tíz év után” fantázianevű, 2006-os Úrágya furmintja, vagy Szepsy István 2003-as, ugyancsak az Úrágya-dűlőben szüretelt furmintja aratta a legnagyobb sikert, nehéz lenne megmondani, azt viszont fontos hangsúlyoznunk, hogy mind a nyolc bor nagyszerű állapotban volt a kóstoláskor, és a mesterkurzus vendégei a legmagasabb elismerés hangján nyilatkoztak az élményről a kóstoló után.

„Azt hittem, ismerem a magyar borokat, hiszen voltam már Villányban, megfordultam a Balaton környékén, és budapesti látogatásaim során is igyekeztem kóstolni, amennyit csak lehetett, de bevallom, ilyen csodára nem számítottam. Most már biztosan tudom, hogy a legközelebbi úti célom Tokaj lesz, most pedig megyek, és megköszönöm Caroline-nek ezt a feledhetetlen órát” – mondta a mellettünk ülő, mindvégig bőszen jegyzetelő hölgy, aki az egyik kereskedőcég képviseletében vett részt a kóstolón.

És ha már a résztvevőknél tartunk: a délután 1 és 5 óra közötti, szakmai időszakban borszakértők, borszakírók, kereskedők, viszonteladók, szakmai tanácsadók, sommelier-k népesítették be a termet. Voltak közöttük ismert arcok, mint például Jancis Robinson, Steven Spurrier és Oz Clarke, de olyanok is, akiknek a neve talán számunkra nem mond semmit, a borbizniszben azonban megkerülhetetlenek, és leginkább rajtuk múlik, hogy egy-egy pincészet bora megtalálja-e az utat a szigetország fogyasztóihoz.

A kóstoló szakmai részén is feltűnően sok volt a magyar látogató. A Londonban vagy a város környékén dolgozó szakácsok, sommelier-k megragadták az alkalmat, hogy naprakész információkat szerezzenek a furmintokról. Így találkoztunk Vetési Tamarával is, aki 11 éve él a brit fővárosban, és egy borkereskedő cégnél dolgozik. Kérdésünkre így nyilatkozott:

„A munkámban számomra az a legfontosabb, hogy színvonalas borok érkezzenek be a raktárunkba, és azokat méltóképpen tudjuk prezentálni a vásárlóink számára. Furmintot tavaly kóstoltam életemben először, az első tokaji utam során, és most kifejezetten azért jöttem erre a rendezvényre, hogy folytassam az ismerkedést a fajtával. Örülök, hogy itt vagyok, és láthatom, hogy milyen sokféle felfogásban, stílusban lehet furmintot készíteni. Kóstoltam például pezsgőt és habzóbort is, ami meglepett, de szerettem a bennük rejlő frissességet, gyümölcsösséget. A dűlőszelektált borok nagyon szépen mutatják a terroirt, van bennük lélek, van bennük lehetőség és fantázia.”

A következő mesterkurzust Bálint László borász tartotta, aki a furmint különböző arcaival ismertette meg az érdeklődőket. Előadását kitüntetett figyelem kísérte, a hallgatóság soraiban ugyanis többek között Jancis Robinson és Steven Spurrier is helyet foglalt. „A furmint az egyik kedvenc szőlőfajtám, és bátran kijelenthetem, hogy ha a fehér szőlőket vizsgáljuk, a tokaji furmint vetekszik a burgundi chardonnay-val. Mikor megláttam, hogy az előadásomra Jancis Robinson is beült, nem mondom, hogy nem kaptam egy kis szívdobogást, de azt hiszem, sikerült számára is hasznos, értékes információkat átadnom.

Ez a rendezvény nagyon értékes, rengeteg munka áll mögötte, és biztos vagyok benne, hogy nyomot fog hagyni az itt kóstoló szakértőkben, potenciális vásárlókban. Alapvetően kritikus ember vagyok, habitusomból adódóan mindig a hibákat keresem, de bevallom, itt nem találtam. Minden a helyén volt, a borok rendben megérkeztek, és a helyszín csodálatos, igazán méltó a furminthoz. Toronyi Zsuzsa főszervező előtt le a kalappal, boldogító volt ez a délután-este, hálásak lehetünk a munkájáért” – összegezte a véleményét Bálint László.

Megjegyzés: A borászok véleményét a 2. részben közöljük. A folytatásért katt IDE!