2021.09.25. | Szabó Edit
Javában zajlik a 30. Budapest Borfesztivál. A hazai boros világ egyik legnagyobb presztízsű rendezvénye az idén a megszokottnál jóval kevesebb kiállítóval és kissé átalakult helyszínen várja a látogatókat…
Ha szeptember, akkor borfesztivál – így van ez már harminc éve. Kezdetben még a Vörösmarty téren állították fel a pavilonokat, de aztán a rendezvény felköltözött a budai várba, és ma már el se tudjuk képzelni máshol.
Az idén azonban némiképp átalakult a jól ismert helyszín, és a kiállítók száma is drasztikusan visszaesett a korábbi évekéhez képest. Sajnos nélkülöznünk kell a káprázatos dunai panorámát, a Nemzeti Galéria előtti jól ismert területen, a Halászó fiú terasz és a Savoyai terasz környékén most nem állnak faházak, ez a rész nem fogadja a borfesztivál vendégeit. A rendezvény az Oroszlános udvar, a Hunyadi udvar, illetve a lovarda előtti Csikós udvar tereiben zajlik.
Kezdjük pezsgővel!
Egy kerek szülinapra pezsgővel illik koccintani, márpedig a Budapest Borfesztivál épp az idén 30 éves, jól tesszük, ha ehhez méltó italt keresünk a kínálatban. A somlói Kreinbacher Birtok standja mindjárt ott áll az Oroszlános udvar elején, érdemes náluk lecövekelni, ugyanis a már ismert tételek mellett egy fantasztikus újdonságot is hoztak.
Kezdjük a sort a magnum palackos, 2017-es évjáratú Extra Dry pezsgővel, aztán folytassuk az ugyancsak magnumba töltött, 2016-os Prestige Bruttel, kortyolgassuk, élvezzük az őszi napsütést, és gondolatban készüljünk fel a harmadik magnumra, amely kétségkívül az idei fesztivál egyik nagyágyúja.
A 2013-as évjáratú Série Prestige Brut Magnum furmintból készült, mégpedig a pincészet legelső pezsgős évjáratában, és azóta seprőn pihent. A közel hétéves seprőn tartásnak köszönhetően érett, mély, részletgazdag, igazán emlékezetes pezsgőt rejt a palack. Limitált kiadás, mindössze 450 magnumot töltöttek belőle, a pincészet elsősorban a gyűjtők érdeklődésére számít. Ragadjuk meg az alkalmat, és kóstoljuk meg! Magnumot amúgy se nyit gyakran az ember, és egyáltalán nem biztos, hogy valaha alkalmunk lesz még kóstolni ezt a lendületes gyöngyözésű, selymes textúrájú pezsgőt, amelynek bergamottos, citrusos, narancshéjas, birses, péksüteményes aromái sokáig velünk maradnak.
Látogassuk meg a Mátra közösségi standját!
Ugyancsak az Oroszlános udvarban, a színpad közelében találjuk a Mátrai borvidék közösségi standját, ahol a borászok felváltva kínálják egymás borait. A borvidék új arculata a borfesztiválon mutatkozik be, és novemberben debütál majd az új közösségi bor is. De mivel ezt még nem tudjuk megkóstolni, kérjünk egy pohárral a Karner Pince 2018-as Tavasz kékfrankosából. Nem fogunk csalódni!
Somló is Budapestre jött!
A Nagy-Somlói borvidék közösségi standja a Csikós udvarban van, de érdemes érte megmászni a hosszú lépcsősort. Egyrészt mert Cartwright Éva a tőle megszokott lendülettel kínálja a borokat, másrészt mert a borászok is fel-feltűnnek a stand környékén. Mi éppen az 5 Ház Borbirtok borászát, Weingartner Olivért kaptuk lencsevégre, aztán megkóstoltuk vele a pincészet Öregtőkés elnevezésű borát. Későn érő olaszrizling fajtából készült, 70-80 éves tőkék gyümölcsét rejti a palack. Kifinomult, gazdag, nagyon izgalmas bor, amelyben a fajta legszebb arca mutatkozik meg.
Aszút a végére!
Aki ismeri Áts Károly tokaji borászt, tudja, hogy a Borászok Borásza címmel tavaly kitüntetett termelő nem hiányozhat egyetlen Budapest Borfesztiválról sem. Standja most az Oroszlános udvar elején található, ráadásul éppen Balla Gézáé mellett. Ha valaki arra jár, álljon sorba Balla Gézánál, és igyon egy pohárkával a Feketeleányka Sziklaborból, csak mert az az egyik legizgalmasabb vörösbor, amivel valaha találkoztunk. Utána viszont nyergeljen át Áts Károly standjához, és készüljön fel élete egyik legnagyobb aszúélményére. A 2016-os 6 puttonyos aszú csodálatos, gazdag ízvilágú, selymes, intenzív bor, a feledhetetlen esték méltó társa.
A borfesztivál vasárnapig tart, érdemes felmenni a budai várba, hogy eltöltsünk néhány órát jó emberek és nagyszerű borok társaságában.