2019.09.07. | Szabó Edit
Javában zajlik a 28. Budapest Borfesztivál, Magyarország egyik legrangosabb boros-kulturális rendezvénye. A divatot követve a Borsmenta az idén annak járt utána, kik töltik pohárba a legfinomabb pezsgőket…
Bár ma már szinte minden hétvégére jut egy nagyszabású boros program, a Budapest Borfesztivál mégis minden szeptemberben lázba hozza a borértő közönséget. Igaz, hogy csökken a kiállítók száma, igaz, hogy ennek ellenére a pénteki és a szombati erős napokon olyan nagy a tömeg, hogy az ember néha szívesen fogná menekülőre, valami mégis ott tart bennünket. Talán az, hogy két korty bor között elmerülhetünk a káprázatos panorámában; talán az, hogy azt a két kortyot maga a borász töltötte a poharunkba, akivel jó évről évre újra találkozni; talán az, hogy pihenésképpen elég jó zenéket hallgathatunk a különböző színpadoknál; talán az, hogy üzembiztosan találkozunk egy régen látott baráttal, ki tudja! A lényeg az, hogy mindig várjuk a szeptembert, és szinte akaratunk ellenére a várba visz a lábunk, mert nem menni nem lehet, hiszen ott vagyunk lassan három évtizede.
A fesztivál vendégeinek általában megvan a jól bevált érkezési útvonala. Mi szinte mindig a Dózsa György tér felől közelítünk, a gyorslift ára 200 Ft (jó, ha van nálunk egy érme), és tapasztalataink szerint itt viszonylag kicsi a sor, könnyebb a bejutás. Festipay kártyás feltöltőpontot több helyen is találunk a fesztivál területén, de ha van paypassos bankkártyánk, azzal ugyanúgy tudunk fizetni. Pénteken és szombaton a legnagyobb a tömeg, aki oda is akar férni a standokhoz, jobb, ha csütörtökre vagy vasárnapra tervezi a látogatást.
Az idei borfesztivál kiemelt vendége az Egri borvidék, az onnan érkező borászokkal külön kóstolóprogramok során is találkozhat a közönség. Az új egri palackot Tóth Katalin mutatta meg nekünk a Tóth Ferenc Pincészet standjánál. 2018-as Egri Csillag és 2017-es Egri Bikavér Superior került bele – kicsit bumszli a rövid nyakával, de nekünk tetszett, érdemes megvizsgálni kívül-belül.
Az utóbbi időben óriási divat lett a pezsgő. Szinte alig van már olyan pincészet széles e hazában, ahol ne lenne valami buborékos ital a házban – legalább habzó- vagy gyöngyözőbor –, de ha nincs, hát erősen tervezik, és szinte biztos, hogy jövőre már az ültetvény egy részén úgy metszik a szőlőt, hogy pezsgő készítésére alkalmas gyümölcsöt teremjen. Megszerettük a bubit a borban, és egyre komolyabban vesszük.
Az első magyar világbajnok pezsgőt a somlói Kreinbacher Birtok készítette, mégpedig furmint szőlőből. Ezért is zsebelhette be a nem hagyományos szőlőfajtákból készült brut pezsgőknek járó legmagasabb elismerést az idei nemzetközi pezsgőversenyen. A 2013-as Prestige Brut Magnum ízére sokan lettek kíváncsiak, nem csoda, hogy már csütörtök délután alig lehetett odaférni a pulthoz. Mi magunk is bőszen tolongtunk egy darabig, aztán készítettünk néhány fotót, és száraz pohárral léptünk tovább, meghagyva az élményt azoknak, akiknek még nem volt részük benne. Mi szerencsére már végigkóstoltuk a szortimentet, még a legújabb rozét is volt szerencsénk megízlelni, amely kedves, pinkes színét 5%-nyi kékfrankos vörösbortól kapta. A másik 95%-ot csupa fehér szőlő, chardonnay, furmint és pinot blanc adja. Nálunk szokatlan megoldás, megér egy érzékszervi próbát.
Innen a honi pezsgőkészítés egyik „nagy öregje”, Garamvári Vencel standja felé ballagtunk, ahol a pincészet munkatársa, Fáncsi Viktória először a kedves, virágos, minden alkalomra kiváló, pinot blanc alapborból készült Blanc Fleur pezsgőt töltötte a poharunkba. Szívesen időztünk vele, épp illett a hangulathoz, közeledett a kora őszi este, lépten-nyomon megállt mellettünk egy ismerős. Koccintottunk Zsirai Katával, majd a Sauska pincészet borászával, Osváth Fruzsinával, aztán együtt eveztünk komolyabb vizekre. Az Optimum brut chardonnay, pinot blanc és pinot noir házasítása, szerethető, jól iható pezsgő, és a maga virágos, narancshéjas, mandarinos világával ünnepivé varázsol bármilyen hétköznapi estét.
Úgy döntöttünk, körülnézünk egy kicsit a dunai oldalon is. Alig bukkantunk ki az árkádok alól, máris Frittmann Jánossal találtunk szembe magunkat. Jellegzetes, hórihorgas alakját könnyű felismerni a tömegben, hát ha még egy pezsgős palack is van a hóna alatt! És persze volt. A Kunsági borvidék egyik legismertebb pincészete, a Frittmann Borászat tulajdonosa olyan szinten hisz az ezerjó szőlőfajtában, hogy pezsgőt is készített belőle. A pezsgősítést Garamvári Vencel végezte, aki csak mérsékelten hitt a vállalkozás sikerében, de Frittmann János makacsul kitartott az elképzelései mellett. A megszületett pezsgő aztán aranyérmet nyert a 2016-os Les Citadelles du Vin nemzetközi borversenyen, és nem volt többé kérdés, hogy lesz-e belőle jövőre is. Minden évben készül 7-8000 palack, 8 gramm dozázzsal, gyógynövényes, enyhén kesernyébe hajló ízvilággal.
Frittmann János másik nagy mániája, a generosa nevű szőlőfajta levét egy másik pezsgőspalack rejti. A kékcímkés Gold Cuvée generosa, rajnai rizling és ezerjó házasítása, élénk savú, feszes. „Én pezsgőt mindig tudok inni – mondja széles mosollyal Frittmann János, aztán megpörgeti az italt a poharában, és így folytatja: Sokan még mindig úri huncutságnak tartják, de azért évről évre egyre nagyobb a tábora. Aki megkóstolja, legtöbbször rájön, hogy egész életében szerette, csak nem tudott róla!”
Amikor Romsics László a Csányi Pincészethez igazolt, sejtettük, hogy a villányi borászatban előbb-utóbb készül majd pezsgő is, mert egy szerelem nem ér csak úgy véget. Igazunk is lett, a Teleki Tradíció 1881 márkanévre hallgató pinot noir rozé brut pezsgő 2018 év vége felé jelent meg a polcokon – jött, látott és hódított. A pezsgősítést itt is Garamvári Vencel végezte. A finoman élesztős, autolízises jegyek mellett illatban is, ízben is friss gyümölcsösség jellemzi, visszafogott, elegáns ital, megállja a helyét bármelyik ünnepi asztalon. Érdemes megkóstolni.
A Thummerer Pincészet és Szőlőbirtok standját a legfiatalabbak, Thummerer Vilmos unokái viszik, de úgy tűnik, ők is alaposan fel vannak vértezve tudással, Vili papa büszke lehet rájuk. Lendületesek, kedvesek, és még arról is szívesen mesélnek, hogyan kezdődött a pincészetnél a pezsgőkészítés, pedig akkoriban még igen hamvasak lehettek. „Szerettünk volna egy olyan tradicionális pezsgőt készíteni, amit a metszéstől a palackozásig mi kísérhetünk végig” – kezdi a történetet az egyik unoka, Hegedűs Anett, aki nem titkolja, hogy borászati pályára készül.
A vágy egy champagne-i tanulmányutat követően vált valóra, az első két pezsgő a 2013-as évjáratban született meg a pincében főborászuk, Lamport József irányítása mellett. A Blanc Brut Nature királyleányka, chardonnay és pinot noir házasításával készült, könnyű, nyári almás, citrusos jegyeket hordoz, és a gyöngyözése olyan elegáns, hogy magunk is meglepődünk. A Rosé Brut 100% pinot noir, hozzá a szőlő a noszvaji Kőkötő-dűlőben termett. Mindkét pezsgő kifejezetten bájos, könnyen iható, mértéktartó, rendkívül elegáns és nagyon szerethető. Átgondolt, pontos borászati munka érződik bennük, hallatlan precizitás és olyan könnyedség, ami csak a legnagyobbak sajátja. Minden elismerésünk!
Ha valaki úgy dönt, hogy hozzánk hasonlóan a pezsgőket veszi górcső alá az idei Budapest Borfesztiválon, nyugodtan követheti az általunk felrajzolt sorrendet. Ha szeretne még több buborékot kóstolni, őszintén ajánljuk, hogy ejtse útba a Sauska, a Bujdosó Pincészet, a Kemendy Tradicionális Pezsgőműhely vagy a Törley Pezsgőmanufaktúra standját. Hozzájuk már nem sikerült eljutnunk az idén, de szerencsére Budapest Borfesztivál lesz jövőre is!