2023.03.31. | Vargha Márk
Ha nem klasszikus tengerparti, hanem elsősorban kulturális élményekre vágyunk, Dubaj és Abu Dzabi vonzó téli úti cél lehet. Ráadásul vagyonokba sem kerül, csak előre kell terveznünk. Íme Vargha Márk hasznos tippjei…
Aki megengedheti magának az utazás luxusát, szívesen szökik meg valahová a szürke magyar télből. De milyen úti célt válasszunk magunknak? Bármilyen hihetetlen, még a nem túl költséges „szökésnek” is több iránya lehet. Mehetünk:
1. olyan országokba, ahol (már) tavasz van;
2. olyan országokba, ahol hasonlóan szürke a tél, mégis ki tudunk kapcsolódni; és
3. olyan országokba, ahol van hó, jég és igazi hideg.
Kétrészes minisorozatának első részében Vargha Márk a „tavaszba” utazott, és az Egyesült Arab Emírségeket látogatta meg. Íme a tapasztalatai.
Az Egyesült Arab Emírségek az Arab-sivatagnak az Arab-öböl partján fekvő, kilenctized Magyarországnyi nagyságú darabja. Hét emírség – el-Fudzsejira, Rász-el-Haima, Umm el-Kaivein, Adzsmán, Sardzsa, Dubaj és Abu Dzabi – államszövetsége, melyek 1971. december 1-jén váltak függetlenné Nagy-Britanniától. Közülük Magyarországon a legnyugatabbra fekvők a legismertebbek. Az év nagy részében nagy forróság tombol errefelé, eső szinte nem esik, a tavasz viszont éppen a mi téli hónapjaink idején a legkellemesebb.
Egy januári kirándulásra Dubaj és Abu Dzabi kitűnő választás, ha az alábbi feltételek mindegyike teljesül: 1. nem szeretnénk egész nap a vízben és a vízparton lenni (majd márciustól inkább); 2. időben, fél évvel a tervezett időpont előtt időt tudunk fordítani az olcsó repülőjegyek vadászatára; 3. megelégszünk nagyon olcsó, közösségi szállásokkal, mivel a szállodai árak tényleg csillagászatiak; 4. le tudunk mondani pár napra az alkoholfogyasztásról; és 5. a múzeumi belépőket időben megvesszük az interneten. Most pedig lássuk a tanácsokat!
Hasznos tanácsok Dubajba utazóknak
1. Repülőjáratunk Dubajban száll le, ahol az aktiválástól számított 24 órán keresztül működő SIM-kártyát kapunk az útlevelünkbe nyomott pecsét mellé. Ennek segítségével gyors internethez jut a mobiltelefonunk, ami nagyon fontos ahhoz, hogy ne tévedjünk el az egyébként gigantikus városban. Ezt az internetszolgáltatást aztán a lejárat után jó áron, pár kattintással meg tudjuk hosszabbítani. A két, irdatlanul hosszú metróvonallal minden nevezetesség elérhető, de arra számítsunk, hogy azok nem az állomások közvetlen közelében vannak. Némi gyaloglásra mindig szükség van! (De legalább nem a tikkasztó melegben, hiszen okosak voltunk, és januárban jöttünk ide!)
2. A világon két nagyon ismert dubaji építmény van. Az egyik a Burdzs Kalifa, mely a maga 828 méterével jelenleg a világ legmagasabb épülete. A 128. emeletéig tudunk felmenni egy szupergyors lifttel, a kilátás élménye feledhetetlen. A feljutás a torony lábánál épült gigaplázából lehetséges. A bevásárlóközpontban táblák jelzik, hogy milyen irányba induljunk.
3. A Burdzs-Kalifán kívül a másik „nevezetesség” a Pálma-sziget nevű mesterséges városnegyed, melynek szélén, a tengerparti sugárút mellett a hétcsillagos Burdzs-al-Arab szálloda áll. Ez azonban nagyon messze van a Kalifától, egy napba ne zsúfoljuk be a kettőt. Kellemes itt eltölteni legalább egy fél napot a sétányokon kávézgatva, és élvezni a számtalan luxusszálloda közül a Bahamákról „koppintott” Atlantis 1 vagy a hamarosan nyíló Atlantis 2 látványát. 90 millió köbméter homok, 7 millió tonna kő, 40 ezer munkás kellett a Pálmához, melynek hullámtörő gátja 5 kilométer átmérőjű.
4. A dubaji kikötői negyed is a luxus otthona, de hangulatának élvezetéhez nem kell nagyon mélyen a zsebünkbe nyúlnunk. Az Address Beach Hotel 77 emeletes, tetején feszített víztükrű panorámás medencével, ami errefelé kötelező eleme egy igazán jó szállodának. Nem kell azonban ide foglalnunk szobát, hogy üldögélhessünk a halljában vagy abból a másik oldalon kilépve gyönyörködhessünk a marina látványában. Innen rövid sétával a – nem működő – óriáskerékig sétálhatunk. Ha fokozni szeretnénk a jó hangulatot, naplementekor járjunk errefelé.
5. A Burdzs Kalifa tövében működő hatalmas pláza a luxus egyik fellegvára, akváriummal és korcsolyapályával. Órákig lehet barangolni. Csak parfümüzletből van másfél tucat. Az üzletek egyébként megdöbbentően ízlésesen vannak berendezve. (Bár a kinn töltött idő rövidsége miatt ez nem reprezentatív, giccsel jómagam sehol sem találkoztam.) Fontos: sem itt, sem a környéken nem tudunk méltányos áron étkezni. Egy nem horrorisztikusan drága étkezéshez el kell távolodnunk a Kalifa körüli felhőkarcolóktól, azaz az úgynevezett modern belvárostól (amely nem azonos az óvárossal). A vendégmunkások lakta negyedben – amelyhez egyébként a kicsiny óváros is tartozik – már jó áron csillapíthatjuk éhségünket, itt is higiéniai aggályok nélkül.
6. Órákra képes odaszegezni a Kalifához a Dubai Fountain nevű mérnöki csúcsteljesítmény biztosította show. A hatalmas szökőkút negyedóránként lövelli 5-6 percen át a (néha hajladozó, tekergő) vízsugarakat a magasba, miközben arab vagy nemzetközi slágerek szólnak a hangszórókból. Minden harmadik program során a torony is óriási „mozivászonná” alakul, fokozva a – gondolnánk – fokozhatatlant. Ilyet máshol a világon alighanem lehetetlen látni!
Hasznos tanácsok Abu Dzabiba utazóknak
Dubajból Abu Dzabiba a naponta többször induló távolsági buszok valamelyikével juthatunk el két és fél óra alatt. Az Emírségek fővárosában a kisgyerekkel utazók is ki tudnak kapcsolódni, ehhez ugyanis számtalan lehetőséget nyújt – például szafari –, a felnőtteket viszont alapvetően két fontos célpont várja. Ezeket könnyedén megtaláljuk, ha a távolsági buszmegállónál rögtön felszállunk a 94-es számú városi buszra. Az útvonal északi végén, a Saadiyat-szigeten van a Louvre, a déli végén pedig a Zájed sejk nagymecset. Ez az a két kötelező nevezetesség, amiért Dubajból is megéri egy egynapos kirándulást tennünk ide.
Az itteni Louvre minden idők legnagyobb külföldön megvalósult francia kulturális projektje. 2007-ben állapodtak meg az építéséről, és 10 évvel később avatták fel. Sikerének titka az állandó és az időszaki kiállításain túl építészeti értéke. Hatalmas vaskupola alatt, mediterrán nyaralókat idéző fehér épülettömbökben találjuk a kiállítótereket, az éttermeket, a játszóházat, miközben a komplexumnak közvetlen kapcsolata van a tengerrel, így a kupola résein át beszüremlő fény és a víz összjátéka különleges hatást kelt.
A számtalan teremben a több ezer éves arany harci maszkoktól Leonardo Keresztelő Szent Jánosán át a kortárs absztrakt grafikákig rengeteg kincset találunk. Akár egyazon teremben is, mivel a gyűjtemény nem időrendben, hanem témák szerint van rendezve. Az időszaki kiállítás középpontjában pedig ottjártamkor az impresszionisták forradalmi megjelenése állt, ehhez pedig nemcsak a párizsi Louvre-ból, hanem a világ más pontjairól is érkezett néhány Renoir, Degas, Cézanne, Monet stb.
Alkonyatkor szálltam fel a 94-esre, és közel másfél órán át mentem vele keresztül a városon, így a nagymecsetet kivilágítva láttam. A Louvre-ral ellentétben ez a csoda közel van a repülőtérhez is, így ha a városban szállunk át egyik járatunkról a másikra, taxival pillanatok alatt elérhetjük. Bár egy hatalmas parkban található, túl közel nem lehet menni hozzá. Előbb egy miniplázaként funkcionáló látogatóközpontban kell átmenni a fémdetektoros kapun, majd hosszú mozgójárdán jutunk fel a mecset főbejáratának közelébe.
Páratlan szépségű az épület minden egyes szeglete. Csak márványból háromfélét (észak-macedóniait, olaszországit és indiait) használtak. 1096 ametiszttel és jáspissal gazdagított oszlop, 82 fehér márványkupola, 7 kristálycsillár (a nagyobbak nyolc-, a kisebbek kéttonnásak). Az imateremben a világ legnagyobb, 5 700 négyzetméteres csomózott szőnyege, túlnyomórészt gyapjúból – hihetetlen számok, káprázó turistaszempárok (nem túl sok, hiszen okosan januárban jöttünk ide, ugyebár). A mecset tizenegy évig épült, 2007-ben nyílt meg és 12 hektáron terül el. 106 méter magas minaretjeiben irodák és könyvtár is helyet kaptak. Naponta akár 55 ezer látogatót is képes fogadni, ezért érdemes egy erre szolgáló felületen előre regisztrálnunk, érkezésünk hozzávetőleges idejét is megadva.
Az emírségi metropoliszok közelebb vannak, mint gondoljuk, kényelmesen elérhető és helyben is a lehető legtöbb kényelmet biztosító úti cél mindkettő. Tévhit, hogy meglátogatásukhoz dúsgazdagoknak kell lennünk, mindössze időt kell szánnunk a körültekintő tervezésre. Ha télen kellemesen melengető napfényre, este is könnyű öltözetben való sétára, valamint a kultúrsokk nélküli, élére állított és patyolattiszta arab világra vágyunk, bátran utazzunk ide. Ha viszont maradnánk a hidegnél és Európánál, nos, arra is van ötletem. A következő részben meg is osztom az olvasókkal!
Fotó:
Vargha Márk