2022.03.01. | Márton-Szombathy Zsuzsa
Szombathy Zsuzsa Hawaii-kutató 2021 végén közel három hónapot töltött az egzotikus szigeteken. Sorozatának negyedik, befejező részében a legkedvesebb helyeiről mesél…
Már tudjuk, hogy hogyan készítsünk hálaadásra lime green jello saladot, hogy hol érdemes malasadát enni Oahu szigetén, és merre induljunk, ha szeretnénk olcsón megkóstolni Hawaii ízeit. A mai részben bemutatom kedvenc helyeimet a szigeten. Ha erre jártok, ne hagyjátok ki őket!
Barangolás Oahu szigetén – North Shore
Oahu szigetének ezer arca van: Honolulu egy igazi nagyváros, ami pulzál az élettől, és ahol soha nem érnek véget a bulik. A sziget északkeleti oldala egy zöld oázis, itt az avokádó szabadon nő az erdőben, és szebbnél szebb túrákon vehetünk részt… No meg ott a North Shore, a sziget északi oldala, ami a szörfösök paradicsoma. A téli hónapokban óriási hullámok ostromolják a partokat, a vízben pedig mindenféle korú ember várja deszkáján a tökéletes hullámot, amit meglovagolhat. Sokszor pattantam buszra, hogy bejárjam a North Shore különleges helyszíneit és megkóstoljam a sziget híres ízeit. A North Shore látványosságait nem lehet és nem is éri meg egyetlen napba belesűríteni. Annyi ott a látnivaló, hogy felsorolni is nehéz, így a mai részben csupán a személyes kedvenceimet emelném ki.
Az utam a nap kezdetén mindig a Shark’s Cove-hoz vezetett, ahol szebbnél szebb halakkal sznorkelezhettem. A vízben úgy éreztem magam, mintha egy színes akváriumban úsznék, ahol kimondhatatlan nevű halak társaságában élvezem a hawaii életet. Szerettem délelőtt a vízbe merészkedni, hiszen ekkor még nem jelent meg a turisták tömege, és a hullámok is kicsik voltak.
A sznorkelezést megunva számos nagyszerű programmal vár még minket a sziget. Ott van mindjárt a közelben a Waimea Bay híres sziklája, amiről a vízbe ugrás sokak bakancslistáján szerepel, de a botanikus kertet sem szabad kihagyni, hiszen a végén egy igazi hawaii vízesés alatt úszhatunk.
Haleiwa felé folytatva az utunkat érdemes megállni a Laniakea Beachen, hogy megcsodáljuk a parton pihenő hatalmas teknősöket. Az állatokat önkéntesek óvják a túl közel merészkedő turistáktól.
A következő megállónk Haleiwa, ahol képes voltam órákat sétálni a gyönyörű épületek között. A történelmi városrész műemlékeit törvény védi, a régi épületekben pedig számos művészeti galériát fedezhetünk fel. Itt egymást váltják a szörfös boltok és a különböző kiállítótermek. Akkor sem kell aggódnunk, ha megéhezünk nézelődés közben, ugyanis Haleiwa számos híres finomságnak az otthona. Meglátogathatjuk például a helyi McDonald’s-ot. Jogos a kérdés, hogy ugyan miért tennénk ezt, de bízzatok bennem, nem fogtok csalódni. Az épület art deco stílusban épült, és a megszokott ételek mellett hawaii specialitásokat is kaphatunk. Kicsit olyan, mintha visszautaztunk volna az időben. Tudtátok például, hogy rament (tésztaleves) és loco mocót (klasszikus helyi egytálétel) is ehetünk a gyorsétteremlánc hawaii éttermeiben?
A városban található Matsumoto híres Shave Ice üzlete is, ahol mindig kígyózó sorok állnak a bejárat előtt. Bevallom, engem ez az édesség nem győzött meg. Egy cukorszirupos hógolyót képzeljetek el, amit kérhetünk sűrített tejjel és mochival is. Egyszer bőven elég volt megkóstolni.
A várost járva erősen ajánlott egy acai bowlt is beszerezni a Haleiwa Bowlsban. Nekem ez lett az egyik személyes kedvencem. Az acaibogyó egy dél-amerikai gyümölcs, egyfajta szuperélelmiszer, aminek kimagaslóan magas az antioxidáns-tartalma. A smoothie-szerű acaialapra roppanós granola, banán és kókuszreszelék kerül. Igazi hűsítő finomság, amit jóízűen elfogyaszthatunk az óceánparton.
„Az égbolt a sárga és a narancssárga ezernyi árnyalatában ragyog…”
Délután induljunk el a Sunset Beach felé, ahol páratlan naplementében lehet részünk. Az égbolt a sárga és a narancssárga ezernyi árnyalatában ragyog, és a felhők között átszüremlő napfény játékosan csillan meg az óceán felszínén.
Mielőtt a nap lebukna a horizont mögé, mindenképp keressük fel a közeli Ted’s Bakeryt, ahol megkóstolhatjuk a világhírű csokis haupiás pitét. Egy szelet több mint 4 dollárba kerül, de a végeredményben nem fogunk csalódni. A sütemény épp tökéletesen édes, se nem túl gejl, se nem ízetlen, az állaga könnyű, egy tökéletes hűsítő társ a meleg nyári napokon.
A piték mellett vessünk egy pillantást a hawaii ételkínálatra, hiszen remekül készítik itt a loco mocót is.
Van két dolog, amit három hónap alatt sem sikerült megszoknom. Az egyik az ételek mérete, itt ugyanis a kis adag sokszor akkora, mint a magyarországi normál adag, a másik pedig, hogy a szénhidrátban gazdag rizs mellé hawaii makarónisalátát adnak, ami egy majonézes tészta kicsi répával. A loco moco alapja a rizs, mellé kapunk egy keveset ebből a „salátából”, a tetején egy húspogácsával, tükörtojással, s mindezt nyakon öntik egy kiadós adag mártással. Érdekes párosítás, ráadásul ez itt igazából reggelinek számít.
Ha egy másik alkalommal visszatérünk a North Shore-ra, a napunkat indítsuk egy csodás napfelkeltével a Laie Pointon. A szikláról páratlan látványt nyújt az ébredező égbolt. A szigetnek ez a része is számos meglepetést tartogat: ott van mindjárt a Polinéz Kulturális Központ, ahol egy egész napot eltölthet az ember. A hely olyan, mint egy polinéz Disneyland. Megismerhetjük Polinézia szigeteit, valamint különböző kézműves programokon és előadásokon vehetünk részt. A szigeteket elválasztó mesterséges folyón pedig még hajókázni is tudunk.
A Polinéz Kulturális Központban végezve mindenképp ejtsük útba a Seven Brothers egyik éttermét. Életem egyik legjobb hamburgerét náluk kóstoltam, meleg szívvel ajánlom a Paniolo burgert mindenkinek, aki kedveli a különleges ízeket. Ez a burger egy igazi mestermű, benne grillezett ananásszal, rántott hagymával és omlós húspogácsával.
„Hawaii tényleg olyan, mint a fotókon!”
Észak felé továbbutazva a végtelenségig sorolhatnánk a gyönyörű óceánpartokat, így zárásként csak egyet említenék meg, a Kawela Bay Beach Parkot, ahol többek között Az éhezők viadala egyes jeleneteit is forgatták. Szerencsére pont útba esik egy isteni rákozó is. A Kahuku település közelében található shrimpfarmok bármelyikénél jóízűt ehetünk. Az én személyes kedvencem a Fumi’s shrimp volt, ne hagyjátok ki, ha arra jártok!
Nehéz egy útinaplóban összefoglalni a hawaii élményeket, hogy az olvasó elképzelhesse azt a sok csodát, amiben a szigeten részem lehetett. Megpróbáltam szavakkal leírni a shrimp roppanósságát, a hamburger szaftosságát, a Ted’s Bakery pitetésztájának omlósságát vagy az óceánpartok szépségét… de csak a felszínt sikerült súrolnom.
Hawaii tényleg olyan, mint a fotókon. A színek élénkebbek, az ízek erősebbek, a pillanatok boldogabbak. Hogy ezt a paradicsomi környezet teszi, vagy itt tényleg minden ennyivel jobb, arra magam sem tudnék válaszolni. De talán nem is szükséges, hiszen pont ezért szeretjük Hawaiit: kiragad a szürke mindennapokból, és elrepít néhány hétre egy majdnem tökéletes helyre.
Sorozatunk előző részeit itt olvashatják:
Hawaii, az ízek szigete – hálaadás hawaii módra
Hawaii, az ízek szigete – a híres malasada
Hawaii, az ízek szigete – pénztárcakímélő praktikák
Fotó:
Szombathy Zsuzsa
-
Instagram