2023.11.22. | Vargha Márk
Dánia fővárosa, Koppenhága élhető és kedves hely. Minisorozatának 2. részében Vargha Márk múzeumokat és templomokat ajánl, de az asztali örömökről sem feledkezik meg…
Koppenhágáról szóló minisorozatának első részében Vargha Márk sétautakat javasolt és kastélyokat ajánlott a figyelmünkbe. Most pedig nézzük, mi minden vár még ránk, ha a dán fővárosban töltünk egy hosszú hétvégét.
Múzeumok
Kulturális kincsekből és az őket rejtő jobbnál jobb múzeumokból nincs hiány ebben a városban. Szubjektív toplistámra három fért fel közülük:
1. Ny Carlsberg Glyptotek: lenyűgöző gyűjtemény, amely elsősorban az antik, valamint a 19. és 20. századi európai és francia művészetre összpontosít. Híres kiterjedt szoborgyűjteményéről, egyiptomi műtárgyairól és gyönyörű télikertjéről, ami egyfajta nyugodt oázist kínál az egyébként forgalmas környéken (főpályaudvar, városháza, Tivoli vidámpark).
2. Thorvaldsen Múzeum: a híres dán szobrásznak, Bertel Thorvaldsennek szentelték. Műveinek kiterjedt gyűjteményét őrzi, átfogó képet nyújtva a látogatóknak művészi fejlődéséről. A múzeum elrendezése, amelyet maga a művész tervezett, egyedülálló élményt nyújt.
3. Dán Dizájnmúzeum: ahogy a neve is mutatja, a nemzeti formatervezés történetének szenteli magát, bemutatva a dánok jelentős hozzájárulását a dizájn fejlődéséhez, beleértve a bútorokat, az ipari formatervezést, a divatot és a díszítőművészetet. A múzeum elsősorban ikonikus dán tervezőket mutat be – de azért a magyar Breuer Marcell tervezte szék is megfér benne – és a globális dizájntrendekre gyakorolt hatásukra világít rá.
Templomok
A legnagyobb meglepetés, hogy az itteni templomokba nagyon is megéri betérni, szóval ha egy nyitva lévő előtt haladunk el, lépjünk be bátran! Az alábbi válogatás szintén szubjektív:
1. Megváltónk templom (Vor Frelsers Kirke). Az ikonikus épületet egyedülálló, spirális tornya teszi igazán érdekessé. A tornyot egy feltűnő aranygömb és egy szintén aranyozott, kanyargós, 400 fokból álló külső lépcső díszíti, amely lélegzetelállító panorámát nyújt a városra. Maga a templom a barokk építészet lenyűgöző példája, amelyet 1696-ban szenteltek fel. A templombelső gyönyörű, tele díszítéssel, mesteri famunkákkal, csodálatos orgonával.
2. Szigeti templom (Holmenkirke). Az elegáns barokk templom 1619-es felszentelése óta Koppenhága kiemelkedő vallási intézménye. Eredetileg haditengerészeti templomnak épült, és a közeli kikötő (hadi)tengerészeinek lelki igényeit szolgálta. A mai napig szorosan kapcsolódik hozzájuk. Számos királyi eseménynek volt tanúja, többek között II. Margit királynő és Henrik herceg 1967-es esküvőjének, de több uralkodó is itt nyugszik. Belső tere bonyolult díszítésű, gyönyörű ólomüveg ablakai és lenyűgöző orgonája még inkább növelik pompáját. Vízparti, a Christiansborg-palotával szemközti fekvése már csak hab a tortán.
3. Citadella-templom (Kastelskirken): A 17. század közepén épült, puritán templom – fehérre meszelt falak, egyszerű fabútorzat – korábban a katonai közösséget szolgálta ki, de ma már bárki látogathatja. A templom ablakaival szemközti falhoz börtönépület csatlakozik, melyből úgynevezett rablyukakon keresztül lehet belátni a templomba. Ezek ma is megvannak, azért tervezték őket, hogy a foglyok a templomban tartott istentiszteleteken részt vehessenek anélkül, hogy elhagynák a börtönt. A könyörületes gesztusban része volt Johann Friedrich Struenseenek is. Ő VII. Keresztély király orvosaként vált ismertté, rövid életű de facto uralma alatt az alkalmatlanságáról elhíresült király főminisztere és tanácsadója volt. A dán politikában 1770 és 1772 között töltött be kiemelkedő szerepet, ugyanis egy sor felvilágosodás ihlette reformot hajtott végre, például a jobbágyok jogainak kiterjesztését, a kínzás eltörlését és a jogrendszer modernizálását. Struensee és Karolina Matilda királyné kapcsolata botrányos viszonyba torkollott, ami végül ahhoz vezetett, hogy az udvar befolyásos tagjainak nyomására letartóztatták, bíróság elé állították, számos vádpontban bűnösnek találták, és 1772. április 28-án kivégezték. (Érdekesség, hogy reformjait viszont a következő király továbbvitte.) Tevékenyégét, románcát és bukását egy páratlanul izgalmas történelmi film, az Egy veszedelmes viszony dolgozza fel, ami a címszereplő Mads Mikkelsen jutalomjátéka, de a többi színész szereplését sem érheti kritika.
Ételek
Koppenhágában természetesen a világ szinte összes konyháját megtaláljuk. (Szinte, mert tudtommal sajnos például a magyar nincs jelen.) Rengeteg Michelin-csillagos étterem vár ránk, itt van közülük a világ egyik legnagyobb presztízsű helye, a Geranium is. (A szintén híres-neves Noma bezárt.) Az ínyencfalatokhoz azonban itt talán még tömöttebb pénztárca kell, mint másutt Európában. Ha koppenhágai látogatásunk során kevésbé fókuszálnánk a (csúcs)gasztronómiára, sőt egyenesen minél jobb ár-érték arányú helyeket keresünk, akkor ehhez három biztos tippet tudok adni. Először is a Nyhavntól kőhajításnyira lévő, működő benzinkúton berendezett Gasoline hamburgerezőt (kiváló dán alapanyagokból, kicsi választékkal, esőbeállóval).
Ha ennél változatosabb étkezésre vágyunk, akkor all you can eat kategóriában sosem okoz csalódást a RizRaz (kettő is van belőle), káprázatosan egészséges, bőséges és finom választékával. Ha pedig nem tudunk meglenni hús nélkül, ebből a RizRazhos hasonló, a tányért – akár többször – „megpakolós” műfajból való Flammen legyen a célpontunk.
Utószó
Meglehet, London, Párizs, Róma és Berlin kontinensünk legnagyobb turistamágnesei, az igazi pihenést kétségkívül olyan városok biztosítják, melyek az intimitás, a kényelem, a fenntarthatóság egyedi atmoszféráját sugározzák. Koppenhága a maga szellősségével, tisztaságával és kerékpáros kultúrájával ilyen. Nemcsak a felsorolt metropoliszok mellett ajánlom tehát, hanem akár helyettük is! Szeressék Önök is, mert bőven van mit benne szeretni!
A minisorozat első részét itt találja: Koppenhága jó hely
Fotó:
Vargha Márk