2020.07.17. | Gónusz Gabriella
Felfedezésre csábító vízpartok, ligetek, amerre a szem ellát. Ezúttal a Komárom-Esztergom megyei kerékpárutakat teszteltük, a Tatabánya–Tata–Dunaalmás útvonalon nyomtuk a pedált…
Ezen a kellemes túrán többnyire az Által-ér mentén haladtunk. A vízfolyás a Vértesben ered és Dunaalmásnál folyik be a Dunába. Szinte végig sík terepen lehet megtenni ezt az általunk lejárt, 50 kilométer körüli utat. Emelkedőt csak az talál, aki nagyon keres, mondjuk a közeli Gerecse-hegységben. Mi most azonban jó messziről elkerültük az összeset.
Tatabányáról indultunk, a nemrégiben átadott Tatabánya–Tata kerékpárúton. Ezt a közel 7 kilométeres szakaszt választották idén az év kerékpárútjának. Természeti szépségét tekintve mi nem biztos, hogy rá szavaztunk volna, de az tény, hogy nagyon jó minőségű és biztonságos. Kisgyerekes családok és lelkes amatőr bicajosok számára is ideális.
Köszöntünk Samunak, a vértesszőlősi előembernek, majd továbbtekertünk az új bicikliúton. Nemsokára megérkeztünk Tatára, az Öreg-tó partjára. A tavon néhány széllovas és SUP-os harcolt az elemekkel. Rendkívül szeles idő volt, cserébe gyönyörűek voltak a színek és a kontúrok. Sokan kerékpároztak, sétáltak. A tóparton lehet csónakot, kajakot, SUP-ot, kerékpárt bérelni, vagy nagyobb csapatoknak sárkányhajót.
Szép, rendezett környék fogadott bennünket. Végigmentünk a hangulatos tóparti sétányon. A platánsor alatt meghúzódó csinos éttermek és kávézók mellett haladtunk el, aztán elsuhantunk a csónakház és a Hilltop Neszmély fröccsterasza mellett. Legközelebb ide feltétlenül beülünk, de most más kötötte le a figyelmünket.
Megcsodáltuk a tó körüli történelmi épületeket, a tatai várat (az 1300-as évek végén kezdték el építeni, Zsigmond király és Hunyadi Mátyás kedvenc nyaralóhelye volt), az Esterházy család kastélyát és az Eötvös József Gimnázium épületét.
Átellenben egy másik világba csöppentünk. Nagy élmény volt a tó túloldalán megbúvó elvarázsolt ligetes, buja zöld, érintetlen szakasz. A 7,2 kilométeres tókör után, a nádas, zsombékos mocsárvilágot hátrahagyva visszatértünk a platánsorra, és a Pikant étterem gyönyörű panorámás teraszán álltunk meg ebédelni.
Tata eleven, ugyanakkor elegáns város, számos további izgalmas „néznivalóval”. A kerékpártúra jól kiegészíthető egy városnéző programmal. Érdemes megnézni a Kálvária kápolnát, a Szent Kereszt Plébániatemplomot (mindkettő Fellner Jakab alkotása) a jellegzetes vízimalmokat, a Kamalduli-házat, az angolkertet és esetleg a közeli Agostyáni Arborétumot.
Időszűke és az állandóan viharral fenyegető sötét felhők miatt mi azonban most továbbtekertünk a „szalagos” kerékpárúton Dunaalmásig, nagyjából 12 kilométert. Itt is végig kifejezetten jó minőségű utakon lehet kerékpározni a jó ütemben kanyargó aszfalton, nézegetve a hullámzó mezőket és a lecsapni készülő ragadozó madarakat. Lazán, kényelmesen vagy gyorsan, sportosan is teljesíthető a táv. Nyoma sem volt tömeges biciklis csapatoknak. Dunaalmásra beérkezve egy picit megpihentünk a Duna partján. Szép széles itt a folyó, csodaszép sárgás-zöldes virágtakaró fogadott a parton. Legközelebb majd hosszabb időt kell itt tölteni, lelassulni, megcsodálni a madarakat, élvezni a látványt. Az esőfelhők azonban veszélyesen közelítettek, úgyhogy tempósan visszatekertünk Tatabányáig.
Távolságok:
- Tatabánya–Tata (tókerüléssel)–Dunaalmás–Tata–Tatabánya: 50 km
- Tatabánya–Tata (tókerüléssel)–Tatabánya: 22 km
- Tata (tókerüléssel)–Dunaalmás–Tata: 30 km
Fotó:
Gónusz Gabriella