Vissza
Vendégoldal

6+1 étel- és italtrend a nagyvilágból 2018-ra

6+1 étel- és italtrend a nagyvilágból 2018-ra című cikk borítóképe
2018. 01. 16. | Szentkirályi Orsolya
Az új év egészen biztosan új trendeket hoz a vendéglátásban. A brit Drinks Business Magazin segítségével mi is sorra vettük azokat az irányzatokat, amelyek népszerűsége akár hazánkban is növekedhet – ha nem is idén, de hamarosan…

Kézműves sörök, streetfood, helyi alapanyagok: az utóbbi időben divatossá vált hívószavak, amelyek ma már a hétköznapjaink részévé váltak, bár néhány éve csak a legfelkészültebb szakmabeliek tulajdonítottak jelentőséget nekik. A legtöbb gasztronómiai irányzat általában a határainkon túl jelenik meg elsőként, hozzánk csak egy kis késéssel érkezik meg, így sok érdekességet leshetünk el, ha nyitott szemmel járunk.

Növényi alapú gasztronómia

A vegetáriánus és a vegán konyha térhódítása töretlen a fiatal generáció körében, akik elsősorban az egészséges életmód, valamint az állatok védelme miatt mondanak le a húsról. A csúcsgasztronómiában az áttörést a 2015-ös év hozta meg, amikor a francia sztárséf, Alain Ducassehúsmentes menüre váltott a Plaza Athénée-ben lévő három Michelin-csillagos éttermében, és sikerre vitte azt a mégoly kényes ízlésű vendégek körében is.
Azóta is sorra nyílnak a vegetáriánus kávézók, éttermek világszerte, megjelent a vegán fastfood és egyre nagyobb választék áll a növényi alapú táplálkozást követők rendelkezésére. Már régóta nálunk sem a rántott sajt az egyetlen választható tétel, ha valaki le akar mondani a húsról, de úgy gondoljuk, hogy a jövőben még nagyobb szerepet kap a zöldség a tányérunkon. Itt van például a Veggie Nyers Vegán Bisztró, ugye emlékeznek?

Alkoholmentes koktélok

Az egészségtudatos táplálkozás előtérbe kerülése az alkoholfogyasztásra is hatással van. A mostani huszonévesek jelentősen kevesebbet isznak, mint az őket megelőző generációk: már nem ciki üdítővel a kézben tölteni az estét egy szórakozóhelyen (a biztonságos autóvezetés és a másnaposság elkerülése pedig külön bónusz). Erre a trendre épül a „felnőtt” alkoholmentes italok (pl. a Seedlip ) térhódítása, amelyek ízvilága jóval kevésbé édes, és a legmenőbb bárok itallapjain is sűrűn bukkannak fel önálló, kreativitással elkészített tételek.
Budapest bár- és koktélkultúrája tagadhatatlanul világszínvonalúvá fejlődött az utóbbi években, így ha a száraz január az újévi fogadalmaink között volt, akkor sem kell lemondanunk a kellemes esti időtöltésről. Érdemes betérni mondjuk a GoodSpiritbe, és megkóstolni a bartender alkoholmentes kreációit.

Tészta

Az olasz konyha méltán népszerű a világ minden táján: friss, minőségi alapanyagok, intenzív ízvilág és a dolce vita életérzés – mi kell még a siker receptjéhez?
Míg a pizza imádata évtizedek óta töretlen, a tésztaételek reneszánsza szerintünk idén tér vissza igazán. A frissen gyúrt, percek alatt kifőzött és ínycsiklandó szószba forgatott tészták mindenhol kígyózó sorokat garantálnak. A megfizethető, gyors és könnyű elviteles ebédet kínáló pastabároktól a romantikus, gyertyafényes trattoriákig számtalan helyen bukkanhatunk rá, de ha esetleg otthon támadna kedvünk olaszos hangulatot varázsolni, a Borsmenta receptjeit is jó szívvel ajánljuk. Itt van például a pisztáciás penne, vagy a kucsmagombás gnocchi, mindkettő nagyon finom, és az elkészítésük sem ördöngösség.

High-tech koktélok

Ezek a nyughatatlan bartenderek mindig kitalálnak valamit!
A nagyvárosok koktélrajongóit csak állandó újítások árán lehet elvarázsolni, ezért néhány italguru mostanában a tudomány és a technika világából merít inspirációt.
A londoni City Social étterem Mirage névre keresztelt koncepciójának lényege, hogy a vendéget a kiterjesztett valóság (augmented reality) világába repíti a saját mobiltelefonja és egy speciális poháralátét segítségével. A telefon képernyőjén a környezet számítógépes animáció révén alakul át, időrendben bemutatva a képzőművészet fejlődését az ókortól Michelangelón át egészen Andy Warholig és Banksyig, attól függően, hogy melyik italt választottuk a menüről. A gyönyörű képek remek témát adnak a közösségimédia-függő látogatóknak, akik dolgát előre feltöltött hashtagekkel is megkönnyítették.
Mindeközben a Szingapúri Egyetem tudósai egy minden érzékszervre ható „digitális koktélt” fejlesztettek ki: illatkapszulákat, LED-égőket és mikroméretű légbefúvókat helyeztek el a poharak alján, amelyek segítségével a fogyasztók a saját ízlésüknek legjobban tetsző ízekkel, illatokkal és színekkel egészíthetik ki az ital élményét. És ha ez még nem elég, két ezüstelektróda segítségével sós, keserű és édes ízeket is képesek a pohár szélét érintő szájba varázsolni.

Séfasztal

Európában nagyrészt véget ért a „látni és látszani” jelmondat korszaka, ahol tehetős vendégek nagy, közös terekben ülve demonstrálták büszkén, hogy ők bizony megengedhetik maguknak ezt a csillogó, drága helyet.
Az éttermek közönsége egyre bensőségesebb, személyre szabottabb élményre vágyik, amelyet a séfek speciálisan megtervezett kísérleti konyhákkal biztosítanak úgy, hogy a vendég az izgalmas sürgés-forgás részesének érezheti magát.
A vacsora közben a séf nemcsak az ételkészítési technológiákat mutatja be a maroknyi szerencsés társaságnak, hanem személyes történetekkel és az alapanyagokkal kapcsolatos információkkal is gazdagítja az alkalom varázsát.
A pompás ételkompozícióiról ismert, összesen három Michelin-csillaggal rendelkező brit Simon Rogan nemrégiben nyitotta meg a nyolc férőhelyes Aulisnevű éttermét a londoni Sohóban, ahol a receptfejlesztés mellett exkluzív vacsorákkal nyűgözi le a rajongóit.
Magyarországon is van már több olyan hely, ahol az asztalunktól figyelhetjük a séfek munkáját. Gondoljunk csak például a Villányban nyílt Sauska 48-ra, ahol a konyhapult melletti székek valamelyikén üldögélve szóba is elegyedhetünk a szakácsokkal.

Fatüzelésű kemencében sütés

Míg az elmúlt évek húsimádó trendjeit a füstölés és a faszénparázs határozta meg, a jövő szezon minden bizonnyal a pattogó fahasábok lángja mellett telik el Nagy-Britanniában.
A direkt hő és a füst ínycsiklandó kombinációja számos helyet megihletett már: a baszk finomságokat kínáló Sabortól a japán ihletésű Shibui-ig számos új étterem konyhájának központi eleme a fával fűtött tűzhely.
Itthon is egyre népszerűbb a füstölés és a faszénparázs, gondoljunk csak a Gastro-Hack vagy a Budapest Barbecue Company csapatára. Reméljük hogy hamarosan a csúcsgasztronómia is újra felfedezi magának ezt a kiváló technológiát. Kíváncsian várjuk!

+1 Pink Gin

A ginőrület még épphogy megvetette a lábát nálunk, máris hírt adhatunk a következő hullámról: a fűszeres, sokoldalú ital rózsaszín változatáért tolonganak a mai fiatalok tőlünk nyugatabbra, így a kis kézműves termelőktől a nagy márkákig mindenki lázasan dobja piacra a saját verzióját.
Eredetileg a viktoriánus kor találmánya – a Pink Gin halvány színét és kirobbanó gyümölcsösségét az ízesítésként használt málna, rebarbara, ribizli, eper vagy gránátalma adja. A boldog aranykor nosztalgiáját a csodás retrócímkék is erősítik, így már biztosra vehető, hogy az idei nyár kerti partijain a koktélok jó része rózsaszínben fog pompázni – lehet, hogy a Balaton mellett is?

Az eredeti cikk itt olvasható.

Fotó:
Borsmenta - honlap