2020.09.29. | Borsmenta
Az élelmiszerek Oscar-díjának is nevezett londoni Great Taste Awards zsűrije az idén bőkezűen osztotta a csillagokat a magyar termékeknek. Nézzük, kik szerepeltek a legeredményesebben…
Az angliai Great Taste Awards a világ legismertebb és legelismertebb, vakteszten alapuló ételkóstoló versenye. A híres séfekből, gasztrobloggerekből, ételkritikusokból és független szakértőkből álló, közel 400 fős zsűri több mint két hónapnyi kemény munkával választja ki a nevezett élelmiszerek közül a legjobbakat. A bírák az ízt, az illatot és a textúrát egyaránt figyelembe veszik a döntésnél.
A 2020-as versenyre 106 ország 12777 terméke érkezett. Végigkóstolásuk komoly kihívást jelentett a kritikusok számára. Az élelmiszerek csomagolás nélkül kerülnek a bírák elé, és a zsűri a származási helyről, a márkáról sem rendelkezik információval. A verseny szervezői ugyanis fontosnak tartják, hogy az ételek és az italok hiteles és független értékelőrendszerben méressenek meg anélkül, hogy költséges marketingeszközök befolyásolnák az ítészek munkáját.
A zsűri a minőségi termékeket három kategóriába sorolja, így a kiemelkedő élelmiszerek egy, kettő vagy három Great Taste-csillagot kaphatnak. A fogyasztók számára minőségi garanciát jelentő Great Taste-csillagokat a gyártó ezentúl a csomagoláson is feltüntetheti.
Három csillagot az idén három hazai élelmiszer kapott
A Donum Terrae ismét a tökmagolajával és a tökmagkrémével tarolt. A vállalkozásnak lassan már bérelt helye van a verseny élmezőnyében, hiszen – mint arról korábbi írásunkban is beszámoltunk – indulásuk után szinte azonnal, 2017-ben kapták az első hasonló elismerést, és készítményeik azóta is ott vannak a világ élvonalában.
Ugyancsak 3 csillaggal tért haza a Gere-Chochome Pekándiós Raffinée, amely nem más, mint madagaszkári vadborsos pekándió manjari étcsokoládéval és egy csipetnyi sóval. A csokoládét készítői kifejezetten a csúcsborok, illetve az érleltebb borok mellé álmodták meg.
A legtöbb hazai csillagot (összesen tizenegyet) a Grapoila szerezte meg
Ők négy hidegen sajtolt olajjal (bio-napraforgómagolaj, mogyoróolaj, mustármagolaj, szőlőmagolaj), illetve két gluténmentes magliszttel (biotökmagliszt, napraforgómagliszt) neveztek a 2020-as versenyre. A Grapoila olajok hulladékmentes technológiával készülnek, a vállalkozás környezettudatos szemléletének köszönhetően valamennyi mellékterméket hasznosítják értékes élelmiszer, takarmány vagy natúr kozmetikum formájában.
Az élénksárga színű mustármagolajat szelíd, letisztult, diós aromájáért egy csillaggal jutalmazta a zsűri, a többi olaj viszont 2-2 csillagot ért. A mogyoróolaj ínycsiklandó mogyoróízével, selymességével és egyszerűségével, a szőlőmagolaj összetett ízvilágával, boros, mézes, mazsolás felhangjaival, mélyzöld színével, a bio-napraforgómagolaj könnyű aromavilágával és tisztaságával hódított. Az olajok sütésre, főzésre, saláták készítésére egyaránt alkalmasak, élettani hatásuk kiváló.
A Grapoila gluténmentes maglisztek az idén debütáltak, és természetes ízükkel, sokoldalúságukkal olyannyira lenyűgözték a zsűrit, hogy szintén 2 csillagot kaptak.
Hat nevezett szörpjével hét csillagot érdemelt a Mayer Szörp manufaktúra
A hazai szörpversenyeken elért biztató eredmények után döntöttek úgy, hogy vállalják a nemzetközi megmérettetést, és nem is csalódtak. A Mayer Szörp egy 2015-ben alakult családi vállalkozás. Üzemükben saját receptek alapján, kizárólag természetes anyagok felhasználásával készítik kimagasló minőségű szörpjeiket és szirupjaikat. Céljuk az, hogy készítményeikben minél hívebben megőrizzék a gyümölcsök és a fűszerek eredeti ízét.
A versenyen az alábbi eredmények születtek:
- Mayer Prémium chilis málnaszörp (két csillag)
- Mayer Prémium málnaszörp (egy csillag)
- Mayer Prémium eperszörp (egy csillag)
- Mayer Prémium ice tea szörp (egy csillag)
- Mayer Prémium mangószörp (egy csillag)
- Mayer Prémium feketeribizli-szörp (egy csillag)
Valamennyi díjazottnak szívből gratulálunk!
Az eredménylista ITT megtekinthető.
Fotó:
facebook