2020.04.16. | Klich Zsuzsa
Olyan, mint a zsenge tök, de mégse olyan. A cukkinifőzelékben az a legjobb, hogy az is szereti, aki a tökfőzeléket nem. Ki érti ezt?
A tökfőzelék az egyik legmegosztóbb étel, legalább is a gyerekeknél. Felnőtt korunkra általában akkor is megbarátkozunk vele, ha korábban a gondolatától is lúdbőrözött a hátunk. A cukkini valahogy más tészta, pedig voltaképpen olyan, mint egy zsenge tök. Bizonyára jobb a píárja, mert sokkal könnyebben elfogadjuk. Fasírtként, lecsóban, lepényként vagy süteményben egyaránt imádjuk, és most kiderült, hogy főzelékként is nagyon menő. Selymes, krémes, laktató, de nem nehéz, ráadásul tele van vitaminnal.
Szezonon kívül az ára kicsit borsos, de szezonban megfizethető, lédús, kalóriaszegény és gyorsan elkészíthető, szóval az isten is az elfoglalt háziasszonyoknak teremtette. Magas víztartalmának köszönhetően kiválóan hidratál, B-vitaminokat, különböző tápanyagokat és rostokat bőségesen találunk benne, antioxidáns és gyulladásgátló hatása is van, sőt még luteint is tartalmaz, ami jót tesz a szemnek. Íze meglehetősen jellegtelen, de ez az egyik legnagyobb erénye, mert így bátran fűszerezhető és sokoldalúan felhasználható a konyhában.
A recept első változatával Stahl Judit egyik könyvében találkoztunk, aztán ahogy lenni szokott, tettünk is hozzá, vettünk is el belőle. Íme a mi verziónk:
Hozzávalók:
fél kg cukkini (nagyjából 2-3 kisebb)
2-3 dkg vaj
1 biocitrom héja
1 evőkanál kukoricakeményítő
1 evőkanál kapribogyó
1 dl tej
1 dl tejszín
1 csokor kapor
só, bors
Elkészítés:
1. A cukkiniket megmossuk, és egy nagy lyukú reszelőn lereszeljük.
2. Egy lábosban megolvasztjuk a vajat, rádobjuk a cukkinit, sózzuk, borsozzuk, és hozzáadjuk az alaposan megmosott biocitrom vékonyan levágott héját. Átkeverjük, kb. negyedóra alatt megpároljuk.
3. Simára keverjük a keményítőt a tejjel és a tejszínnel, ráöntjük a megpuhult cukkinire, beledobjuk az apró kapribogyókat (ha nagyobbacskák, daraboljuk fel) és a megmosott, összevágott kaprot.
4. Néhány perc alatt összefőzzük; ha hígabban szeretjük, mehet hozzá még egy kis tej. Kóstoljuk meg, és ha szükséges, tegyünk még hozzá sót, borsot.
Magában is nagyon finom, akkor inkább előétel; ha főzeléknek esszük, akkor mehet rá feltétként fasírt, virsli, tükörtojás, de fogyaszthatjuk köretként is natúr vagy rántott húsok mellé.
Megjegyzés: bogyónak hívjuk ugyan, de amit fogyasztunk, az valójában a kapricserje ki nem nyílott bimbója. Zöld színű, íze fanyar, nyers állapotban ritkán találkozunk vele, általában ecetben, sóban, olajban tartósítják. Étvágygerjesztő és vérnyomáscsökkentő hatású, erősíti az immunrendszert, vérszegényeknek is ajánlott. Nem túl olcsó, de erős aromája miatt nem kell sokat használni belőle. A megbontott üveget tegyük hűtőbe, úgy elég sokáig megőrzi a minőségét.
Borsmenta-tipp: a megmaradt kapribogyóból fehérborral, mézzel, citrommal, zellerrel és mustárral elkeverve kiváló remuládmártás készíthető, amit főként a halételek kísérőjeként tudunk jól hasznosítani a konyhában.
Fotó:
Klich Zsuzsa