2022.10.12. | Szabó Edit
A káposztás tészta az egyik legfinomabb hagyományos ételünk, mégis ritkán készítjük. Pedig főételként és köretként egyaránt megállja a helyét, és szinte mindenki imádja…
A nagyanyám persze maga gyúrta hozzá a tésztát, és időnként még anyukámat is rá tudtam venni, hogy helyezzük üzembe a kis olasz tésztagépet – na, akkor aztán még a szekrényeken is tészta lógott, mert anyám, ha nekikezdett, ötven tojásból gyúrt, nem bízta a véletlenre.
Nekem a tésztagyúrás eddig kimaradt az életemből. Évek óta kacérkodom a gondolattal, de még nem szántam rá magam, pedig köztudott, hogy a mi híres tésztaételeink házi tésztával a legfinomabbak. Majd az az idő is eljön egyszer, addig viszont megveszem a jó kis cvekedlit vagy a fodros kockát a boltban. Így tettem most is.
A káposztás tésztához idő kell. A káposztát ugyanis le kell reszelni, azt nem lehet megspórolni, meg azt a jó 40-45 percet sem, amíg megpárolódik és megpirul, de az íz és az élmény bőven kárpótol a fáradságért.
Kínálhatjuk sósan vagy édesen (esetleg sósan és édesen), fő fogásként vagy köretként sült kacsa mellé, ahogy jólesik. Ínyencek a félig megsütött kacsa bőre alá is tölthetik, aztán mehet vissza a hús a sütőbe. Pazar lakoma lesz belőle, igazi ünnepi fogás.
Hozzávalók:
- 1 kg fejes káposzta
- 50 dkg fodros nagykocka tészta
- 5 evőkanál napraforgóolaj
- 1 evőkanál cukor
- só, bors, ízlés szerint
Elkészítése:
1. A káposzta külső leveleit levesszük, majd a fejet négybe vágjuk, és nagylyukú reszelőn lereszeljük. A torzsát ne vágjuk ki belőle, hanem reszeljük körbe, így nem hullanak szét a levelek.
2. A reszelt káposztát jól megsózzuk, és bő fél órára félretesszük, hogy levet engedjen.
3. Egy nagy lábosban (vagy magas falú serpenyőben) felhevítjük az olajat, és karamellizáljuk benne a cukrot.
4. A káposztát kicsavarjuk – a levét félretesszük –, és a cukros olajban párolni kezdjük. Ha nincs alatta elegendő nedvesség, egy kicsit hozzáteszünk a kicsavart léből. Lefedjük, és 20 percig fedő alatt pároljuk (időnként nézzünk rá, nehogy megégjen), majd amikor elfőtte a levét, levesszük róla a fedőt, és gyakori kevergetés mellett további 20-25 percig pároljuk, pirítjuk.
5. Közben kifőzzük a tésztát a csomagoláson látható módon. A főzővízhez nyugodtan hozzáadhatjuk, ami a kicsavart káposztaléből megmaradt, ízesebb lesz tőle a tésztánk.
6. A megpárolt-pirított káposztát megszórjuk őrölt borssal, majd belezuttyantjuk a kifőzött, leszűrt tésztát, és alaposan összeforgatjuk.
7. És most jön a java: a tésztát és a káposztát még egy kicsit együtt is pirítjuk a serpenyőben, akkor lesz igazán ízletes.
Melegen, friss borssal meghintve tálaljuk, de ne csodálkozzunk, ha valaki porcukorral kéri. Bizony, vannak, akik édesen szeretik, és olyanok is akadnak szép számmal, akik borsot és porcukrot egyaránt bőségesen szórnak a tészta tetejére. Ne vitatkozzunk. Egye csak mindenki úgy, ahogy szereti!
Borsmenta tipp: a megmaradt, keményebb leveleket (meg ami szétesett, és nem tudtuk lereszelni) vágjuk fel éles késsel vékony csíkokra, és készítsünk belőle káposztasalátát az ITT leírt módon.
Borajánlatunk: Somlói Apátsági Pince: Tramini 2016