2021.02.10. | Szabó Edit
Van, aki rá se tud nézni, van, aki él-hal érte. A spenót megosztó alapanyag, de nagyon egészséges, ezért érdemes a főzeléken kívül mást is készíteni belőle. Mi most galuskát főztünk és muffint sütöttünk. Íme a receptek…
A Perzsiából származó növény valószínűleg a mórok közvetítésével került Spanyolországba, hogy aztán Medici Katalin francia udvarában váljon népszerűvé a 16. században. Magyarországon is gyorsan elterjedt, és ma is a konyhánk egyik alapja, mégis ritkán gondolunk rá. Pedig a spenót egészséges, sok benne az A-, a C- és a K-vitamin, a magnézium és a kalcium. A vastartalma is magas, melyet a szervezetünk számára a szintén benne lévő oxálsav segít megkötni. Tisztító, méregtelenítő hatása is ismert, és segíti az emésztést. Mindez együtt már éppen elég ok, hogy kitaláljuk, milyen módon tesszük kívánatossá azok számára is, akik enyhén szólva nem rajonganak érte.
A spenótfőzelék talán a megmegosztóbb a belőle készült ételek közül, pedig fokhagymával, fehér borssal és tejszínnel főzve mennyei – már annak, aki szereti. De készíthetünk belőle lasagnét, süthetünk vele pitét, a friss bébilevelek pedig bármilyen salátában remekül megállják a helyüket.
Mi most két olyan ételt hoztunk, amelyek akár egyszerre is elkészíthetőek. A galuskát ehetjük vacsorára, a muffint reggelire, de még a gyerek uzsonnás táskájába is becsempészhetjük, hátha szeretni fogja. Mivel tél van, az ételek elkészítéséhez egy 45 dkg-os fagyasztott parajpürét használtunk, de szezonban természetesen jobb, ha friss levelekkel dolgozunk. Az itt látható mennyiség két bőséges vagy 3 szűkös adag. A duplájából is csinálhatjuk.
Hozzávalók:
- 45 dkg fagyasztott parajpüré, kiolvasztva
- 2 tojás
- 20 dkg finomliszt
- 2 evőkanál ricotta
- 5 dkg zsírszalonna, apró kockákra vágva
- 25 dkg reszelt sajt (ementáli, gouda, cheddar)
- 3 gerezd fokhagyma, zúzva
- 2 kávéskanál sütőpor
- 1 kávéskanál só
- bors, szerecsendió, ízlés szerint
- 1 evőkanálnyi szezámmag
Elkészítés:
A két ételhez a parajpürét együtt keverjük be, aztán külön folytatjuk tovább: a kiolvasztott parajpüréből nyomjuk ki a vizet, adjuk hozzá a két tojást, a zúzott fokhagymát, a sót és a fűszereket, majd keverjük össze, és a masszát tegyük két külön tálba.
A galuska elkészítése:
1. Egy lábosban vizet forralunk, csapott kávéskanálnyi sóval. Ebbe fogjuk majd szaggatni a galuskát.
2. Amíg a víz felforr, haladunk a többi munkafázissal.
3. A szalonnakockákat serpenyőbe tesszük, a zsírját kisütjük, és ha már ropogós, kiszedjük, és a tálalásig félretesszük. A zsírból egy evőkanálnyit tegyünk a főzővízbe, a többi maradjon a serpenyőben.
4. A fél adag parajpüréhez folyamatosan adagolva 4 púpos evőkanál lisztet keverünk. A cél az, hogy sűrű nokedlitésztát kapjunk. Ha nem elég vastag a massza, adjunk még hozzá a lisztből.
5. A galuskákat a forró, de nem lobogó vízbe szaggatjuk. Lehetnek egy kicsit nagyobbak. Ha feljönnek a víz tetejére, tésztaszűrővel szedjük ki őket, és csurgassuk le róluk a vizet.
6. A serpenyő alatt újra meggyújtjuk a lángot, a kifőtt galuskákat a forró zsiradékba tesszük, átforgatjuk, majd folytonos keverés mellett szórjunk rá egy maréknyi reszelt sajtot. A sajt rá fog olvadni a galuskákra.
Forrón, reszelt sajttal és szalonnakockával meghintve tálaljuk.
A muffin elkészítése:
1. Kivajazunk vagy papírral kibélelünk 6 muffinformát, de ha van szilikonformánk, akkor csak készítsük elő.
2. A parajpüré másik feléhez keverjük hozzá a ricottát, a megmaradt reszelt sajtot, a sütőport, és adagoljuk hozzá a megmaradt lisztet. (Ha lágynak találjuk a tésztát, tehetünk hozzá még egy kis lisztet.)
3. Ha a tészta összeállt, osszuk el a 6 muffinformában. Nem kell hogy a formák tele legyenek, mert a süteményünk meg fog nőni. A tetejét szórjuk meg szezámmaggal, de reszelt sajt is mehet rá, ízlés dolga.
Légkeveréses sütőben, 180 fokon süssük 20 percig.
Megjegyzés: a liszt mennyisége attól is függ, hogy mennyire sikerült kinyomnunk a spenótból a vizet. Néha kicsit több kell, néha kevesebb, érezni fogjuk.
Borajánlatunk: Szentpéteri Borpince: Tramini 2019