2024.05.30. | Nagyillés János
Nagyillés János Török örömök című sorozatának 27. részében egy olyan egytálétel receptjét találjuk, ami hasonlít ugyan a mi gulyásunkhoz, csakhogy húsgombóccal készül…
Tekintettel arra, hogy a magyar gasztronómiai hagyományokon nevelkedtünk, ennek a hagyományos török fogásnak a műfaját illetően joggal vagyunk bizonytalanok: egy gulyás típusú egytálételről van szó, amiben azonban a gulyással ellentétben nem húskocka, hanem húsgombóc van. Levesnek nem mondhatjuk, mert a húsgombócok lisztezésének következményeképpen egy sűrű állagú lé a végeredmény: törökül „sulu” – tehát lével rendelkező köfte.
Az elkészítés végtelenül egyszerű és gyors: a legmacerásabb fázis az apró húsgombócok elkészítése, de ennek is rá lehet jönni a nyitjára.
Hozzávalók:
A „leves”-hez:
2 evőkanál napraforgóolaj
1 nagyobb fej hagyma
2 evőkanál sűrített paradicsom
3 közepes burgonya, kockára vágva
só, paprika, csilipehely
1 liter víz
A köftéhez:
20 dkg apróra darált hús (a marhahús a legjobb, de mással is működik, a húsimádók 25-30 dkg-ot is tehetnek bele)
2 evőkanál aprószemű bulgur
3 fokhagyma, lereszelve
só, bors, csilipehely
Elkészítése:
A leveshez aprítsuk fel a vöröshagymát, és pirítsuk üvegesre a napraforgóolajon. Adjuk hozzá a sűrített paradicsomot, és ha összepárolódott, mehet hozzá a kockára vágott krumpli. Sózzuk, paprikázzuk felengedjük kb. egy liter vízzel, és lefedve, kis lángon hagyjuk főni.
A húsgolyók elkészítése: a darált húshoz adjuk az apró szemű bulgurt, egy kevés csilipelyhet (kihagyható, ha nem szeretjük a csípőset), sót, paprikát, borsot, belereszelünk 3 gerezd fokhagymát, és az egészet összedolgozzuk, majd 15 percre állni hagyjuk.
Egy laposabb tál aljába lisztet szórunk. A két tenyerünk között olyan kicsi húsgombócokat készítünk a húsos keverékből, amekkorát csak tudunk. Minimum kettő férjen el egy evőkanálban, de az sem baj, ha három.
A húsgombócokat a lisztbe forgatjuk, és a majdnem készre főtt burgonyás leveshez adjuk.
Ezután közepes lángon addig főzzük az ételt, míg a húsgombócok el nem készülnek. Ha túl sűrű a végeredmény, némi vízzel hígítjuk.
Tálaláskor szórjuk meg petrezselyemmel. Mivel én nagy joghurtfan vagyok, joghurtot is szoktam tenni a tetejére tenni.
Ha vendégségre készítjük ezt a főételt, nyugodtan meg lehet főzni előző nap, az állás és a melegítés éppoly jót tesz neki, mint a töltött káposztának, de biztos, hogy egy kicsit majd hígítani kell.
Borsmenta-tipp: ha nincs aprószemű bulgur, a normál bulgurt daráljuk le kávédarálóval.
Fotó:
Nagyillés János