Főzünk

Tojásos ramadáni pita – yumurtalı Ramazan pidesi

Tojásos ramadáni pita – yumurtalı Ramazan pidesi című cikk borítóképe
2024. 12. 19. | Nagyillés János
A magokkal meghintett török lepénykenyér sokak kedvence, ráadásul napokig friss marad. Ezt a receptet árulja most el nekünk Nagyillés János a Török örömök sorozat 49. részében…

Valamelyik nap Figen barátnőmnél teáztam. Egyszer csak felsóhajtott, hogy úgy enne már valami nagyon finom kenyeret. Nem értettem az utalást, és azonnal ajánlottam neki egy közeli pékséget – de ő olyan kenyérre gondolt, amit én szoktam sütni. Így hosszú idő után először készítettem ramadáni pitát – majd rövidesen újra megcsináltam, mert egy rövid utazásra készülődve eszembe jutott, hogy szendvicsként is kiváló. A karácsonyi asztalra is remek választás – főleg, ha még melegen tudjuk tálalni.

Egy török gasztronómiai leírás szerint a ramadáni pita a török konyha egyik kelesztett, lapos kenyérfélesége. Fogyasztása a ramadán hónapra jellemző, amikor a muszlimok azt ünneplik, hogy Isten kinyilatkoztatta akaratát Mohamed prófétának. Ezt a különlegesen finom, tápláló, kalácsszerű pitát (törökül pide) a Ramadán idején az iftar (a napi böjt befejezése) és a sahur (napkelte előtti böjti étkezés) alkalmával fogyasztják. A ramadáni pita hasonlít az örményországi matnakasra azzal a különbséggel, hogy azon nincs szezám- és feketekömény-mag, és a török verziót tojással is megkenhetjük. A pita tetejére szórt szezámot mindenki ismeri – a magokat kissé meg is piríthatjuk egy felhevített serpenyőben, ez különleges ízt ad neki. Én még mindig azt a pirított szezámot használom, amit Cengiz barátom édesanyjától, Necla hanımtól kaptam egy alkalommal, mikor a család meghívott ebédre.

A çörek otu (ejtsd: csörek otu, fordítása kb. 'kalácsfű') a Nigella sativa (katicavirág) intenzív ízű fekete magja, a keleti kultúrák az olaját és magát a magot is kedvelik számtalan gyógyhatása miatt. A török konyhában lepény-, péksütemény- és kenyérféleségekre kerül. Bánjunk vele csínján, de meglepően feldobja mindenféle péksütemény ízét.

A ramadáni pita elkészítése pofonegyszerű: bátran vállalkozhat rá az is, aki még soha nem sütött kenyeret.



Hozzávalók:
  • 2 dl langyos tej
  • 2 dl langyos víz
  • 1 dl napraforgóolaj
  • 1 tojásfehérje
  • 1 teáskanál cukor
  • 1 teáskanál só
  • 75 dkg liszt
  • 1 csomag száraz élesztő vagy fél csomag friss élesztő
a tetejére:
  • szezámmag (pirítva vagy anélkül) és fekete kömény
  • 1 tojássárgája vízzel vagy egy evőkanál joghurttal kétszeresére szaporítva

Elkészítése:

1.Ha télen készítjük, először is melegítsük fel a sütőt kelesztő fokozatra, mert a tésztánk így hamarabb és szebben fog megkelni.

2.Futtassuk meg az élesztőt 10-15 percig a tejben, majd adjuk hozzá a langyos vizet, a napraforgóolajat, valamint egy-egy púpozott teáskanál sót és cukrot. Válasszuk el a tojássárgáját a fehérjétől, és a tojásfehérjét is adjuk a keverékhez. Érdemes a keveréket habverővel vagy turmixgéppel átkeverni, mert a tojásfehérje nehezen oldódik.

3.A lisztet tegyük kelesztőtálba, a kupac közepében alakítsunk ki mélyedést, és öntsük bele a folyékony összetevőket. Én rugalmas szilikonspatulát használok a liszt és a folyadék összeforgatásához, ezzel a lágy massza könnyebben kezelhető és az edény faláról is leválasztható keverés közben.

4.Amikor homogén a tésztánk, még mindig nagyon lágy lesz: ekkor egy-egy marék liszt hozzáadásával (ez már a kimért 750 grammon felül van) kézzel gyúrjuk tovább. Maradjon nagyon lágy, de kezdjen elválni a kéztől.

5.Ha kész, meleg helyen vagy sütőben, lefedett állapotban megkelesztjük. Ez kb. fél óra. A végén a tészta és a massza közötti állapotban kell lennie, vagyis legyen nagyon lágy. Ha sütőben kelesztünk, amikor a tésztát kivesszük, máris elkezdjük a sütőt légkeverés nélkül 220 fokra melegíteni.

6. A megkelt tésztát borítsuk lisztezett felületre, és gyúrjuk át a kupac szélét a közepe irányába be-behajtogatva. A kész tésztát felezzük el, mert ebből a tésztamennyiségből két pitát fogunk sütni. Felezett anyagmennyiségekkel lehet egyetlen pitányi mennyiséget is gyúrni, de én mindig kettőt sütök, mert ez a kenyér napokig eláll.

7.Egy nagy tepsibe sütőpapírt teszünk, a tészta egyik felét nagy kerek formára lapogatjuk, ügyelve arra, hogy a közepe és a széle körülbelül egyforma vastagságú legyen.

8.Ha kész, átemeljük a tepsibe tett sütőpapírra, és az ujjunkkal vagy egy kanál nyelének hegyes végével a képen látható módon vonalakat nyomkodunk a tésztába.

9.A kenéshez használt tojássárgáját érdemes pár kanál vízzel hígítani, így kényelmesen elég lesz mindkét pitára. A tojást egy evőkanál joghurttal is össze lehet keverni, így fényesebb lesz a kisült pita felülete. Végül megszórjuk a szezámmaggal és a fekete köménnyel. Előmelegített sütőben a sütési idő körülbelül 15 perc.

Fotó:
Nagyillés János

Főzünk
Török töltött paprika – biber dolması című cikk borítóképe

Török töltött paprika – biber dolması

2024. 12. 12. |
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 48. rész
Szeretnétek valami igazán finom, gluténmentes, vegán fogást az asztalra varázsolni? Akkor készítsétek el a török töltött paprikát Nagyillés János tanácsai szerint!
Főzünk
Cukkinilepényke, avagy mücver című cikk borítóképe

Cukkinilepényke, avagy mücver

2024. 10. 03. |
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 38. rész
A mücver valójában a görög kolokythokeftedes török változata. Sült cukkinilepény, ami friss joghurttal a legfinomabb. Ezt hozta most nekünk Nagyillés János, a Török örömök sorozat 38. részében. Az étel húsmentes…
Főzünk
Börek rétestésztából című cikk borítóképe

Börek rétestésztából

2024. 06. 06. |
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 28. rész
Mi bureknek hívjuk, Törökországban börek a neve, és a Földközi-tenger keleti partvidékének minden pontján ismerik. Nagyillés János most a darált húsos változatot mutatja meg az olvasóknak…
Főzünk
Sajtos háromszöglángos című cikk borítóképe

Sajtos háromszöglángos

2024. 04. 25. |
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 22. rész
A Török örömök sorozat 22. részében egy klasszikus reggeli étel, a mayasız üçgen pişi, vagyis a sajtos háromszöglángos receptjét kapjuk Nagyillés Jánostól. Figyelem! Az étel borkorcsolyának is kiváló…
Főzünk
Afyon ekmeği – afyoni kenyér című cikk borítóképe

Afyon ekmeği – afyoni kenyér

2024. 02. 15. |
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 12. rész
Ezennel kijelentjük, hogy az ópiummal való mindenféle kapcsolat csak a véletlen műve. Az afyoni kenyér a világ legjobb krumplis kenyere, és Nagyillés János el is mondja, hogy kell elkészíteni…
Főzünk
Çiçek ekmek – virágkenyér című cikk borítóképe

Çiçek ekmek – virágkenyér

2024. 01. 04. |
Török örömök – Nagyillés János török receptjei 6. rész
Sütni jó, és semmi sem finomabb, mint a frissen sült kenyér. Nagyillés Jánosnak nincs sok ideje a tűzhely mellett állni, de a virágkenyér szerencsére pofonegyszerű, és nem csak látványos, de finom is!