2024.02.15. | Nagyillés János
Ezennel kijelentjük, hogy az ópiummal való mindenféle kapcsolat csak a véletlen műve. Az afyoni kenyér a világ legjobb krumplis kenyere, és Nagyillés János el is mondja, hogy kell elkészíteni…
Ennél a kenyérnél először az ütött szöget a fejembe, hogy mi köze az ópiumhoz (afyon). Ezt a szót még – mint minden érettségizett magyar honpolgár (legalábbis a régebben érettségizettek) – Zrínyi művének címéből ismertem. Idézem az etimológiai szótárt: „Az ópium nevű kábítószer régebbi neve, amelyet napjainkban már csak Zrinyi Miklós hadtudományi munkájának címe, Az török áfium ellen való orvosság éltet. Az oszmán–török afjún (‘ópium’) latinosított végű származéka. A török szó a perzsán és az arabon át végső soron ugyanarra a görög opionra megy vissza, amelyből a latinon át az ópium lett.”
A kenyér Afyon városról kapta a nevét, amit ma már Afyonkarahisarnak, vagyis Ópiumfeketevárnak neveznek. A város közepét egy nagy, vulkanikus, fekete sziklán lévő vár uralja, korábbi nevét, az Afyont azonban tényleg a máktermelésről és -feldolgozásról kapta. Ennek a területnek a jellegzetes mezőgazdasági terménye a mákon kívül a burgonya és az egyes tájegységek ételeiben szereplő, helyben termelt alapanyagok.
Ez a kenyér egy kiló lisztből és – ízlés szerint – 20-30 deka áttört krumpliból készül. Csak a mennyiség miatt mondom: ez egy családnak még akkor is elég, ha vendégek érkeznek. Jól eltartható, pirítható, igen-igen ízletes kenyérnemű.
Hozzávalók:
- 2 nagyobb burgonya
- 1 kiló liszt
- 1 csomag száraz élesztő (1 kg liszthez való – ellenőrizzük a száraz élesztő csomagolásán)
- 1,5 evőkanál só
- 2 evőkanál cukor
- 6 dl langyos víz
Elkészítése:
1. A tésztagyúrás előtt a burgonyát kockára vagy karikára vágva megfőzzük, és forrón finomra törjük.
2. Közben a 6 deci langyos vízből kivett csészényi vízzel megfuttatjuk az élesztőt.
3. Az áttört krumpli kicsit hűljön, mielőtt a tészta további összetevőit, a megfuttatott élesztőt, a lisztet, a sót és a cukrot hozzáadjuk és összegyúrjuk.
4. A meggyúrt tésztát kelesztőtálban lefedve, meleg helyen 50 percig kelesztjük. Mikor megkelt, meglisztezzük, és a tálban vagy egy lisztes felületen átgyúrjuk, a széleit a belseje felé hajtogatva. Ha nem válik el a kéztől, nyugodtan lehet még lisztet adni hozzá.
5. Az újra átgyúrt tésztát alaposan kilisztezett, nagy tortaformába tesszük, a tetejét két helyen megvágjuk, és további fél óráig kelesztjük, majd 200 fokos sütőben –légkeverés nélkül – pirosra, ropogósra sütjük.
Afiyet bal şeker olsun! Széles jó étvágyat!
Fotó:
Nagyillés János