2024.01.04. | Nagyillés János
Sütni jó, és semmi sem finomabb, mint a frissen sült kenyér. Nagyillés Jánosnak nincs sok ideje a tűzhely mellett állni, de a virágkenyér szerencsére pofonegyszerű, és nem csak látványos, de finom is!
A török kenyérféléknek se szeri, se száma. Közülük sok eredeti származási helyére jellemző összetevőket használ, ilyen például a krumplis kenyér vagy a kukoricakenyér. De most valami egyszerűt és nagyszerűt ígértem – ezt törökül virágkenyérnek hívják (çiçek ekmek – ejtsd: csicsek ekmek): kisütve a formája hétszirmú virágra emlékeztet. Láttam már üzletben a Vajdaságban is, ahol kenyérrózsa néven árusítják. Nagyobb társaságnak nagyobb mennyiségben nagyobb tepsiben is készítheted. Kalácsos állagú, igen lágy kenyérfajta.
Olyankor sütöm, amikor mással is kell szöszmötölnöm a konyhában, mert az elkészítés így épül fel időben:
10 perc gyúrás – 40 perc kelesztés – 10 perc formázás – 30 perc újrakelesztés – és kb. 30 perc sütés.
Hozzávalók (a pohár két decilitert jelent):
- 3,5 pohár liszt
- 1,5 pohár langyos víz
- 1 teáskanál só
- 1 teáskanál kristálycukor
- 1 csomag sütőélesztő
- néhány gyűszűnyi napraforgóolaj
- szezámmag
- çörek otu (ejtsd: csörek otu) – Magyarországon Nigella vagy feketekömény néven ismert
Elkészítése:
1. A tésztát a következőképpen készítjük: a langyos vízbe belekeverjük a cukrot és az élesztőt, hagyjuk, hogy felfusson, majd hozzáadjuk a liszthez. Beletesszük a sót, és az egészet simára dolgozzuk. Ha a gyúrás vége felé a tészta még nem válik el a kezünktől, szórjunk rá egy kis lisztet.
2. A végén a kész tésztát pár csepp olajjal a kezünkben oly módon dolgozzuk át, hogy a tészta szélét mindig behajtjuk a közepe felé, és az öklünkkel benyomjuk. Ha ez a fázis is kész, a tésztát a tálban letakarjuk, és 40 percig kelesztjük.
3. A megkelt tésztát kissé belisztezett nyújtódeszkán az előbbi, hajtogatós módszerrel újra átdolgozzuk, majd vaskos hurkát formázunk belőle, hogy hosszában kettévágva, majd mindkét részt 4-4 nagyjából egyenlő darabra vágva nyolc kis cipót kapjunk.
4. A cipók szélét a közepe felé hajtva ismét rétegezzük, majd egyesével a sütőpapírral kibélelt tortaformába tesszük a képen látható módon. A virágformában kirakott cipókat letakarva, meleg helyen újabb 30 percig kelesztjük. A kelesztés végére a cipók összeérnek, könnyedén be tudjuk kenni őket egy tojássárgájával, majd megszórjuk szezámmaggal és (ha van) çörek otuval. Az utóbbiból kevesebbet használunk, mert elég intenzív az íze.
5. Sütéskor egy fémtálkában vizet teszünk a sütő aljába, és 200 fokon, alul-felül melegítő fokozaton aranybarnára sütjük légkeverés nélkül.
Egy szép török közmondással zárom első kenyérreceptemet, hogy ne csak a testünket tápláljuk. A törökök azt mondják: ekmek aslanın ağzında – a kenyér az oroszlán szájában van. Így fejezik ki, hogy nehéz munkával kell a mindennapi betevőt megszereznünk. Egy biztos: ha magunk készítjük, legalább ezt a finom kenyérféleséget nem az oroszlán szájából kell kivennünk.
Megjegyzés: porélesztővel is dolgozhatunk, de azt nem kell felfuttatni a cukros vízben. Egyszerűen csak beleszórjuk a lisztbe a cukorral és a sóval együtt, majd hozzáadjuk a langyos vizet, összekeverjük és dagasztjuk.
Fotó:
Nagyillés János