2022.05.30. | Szabó Edit
A Borsmenta pinot noir tesztjén 8 borvidék 13 pincészetének 16 borát vettük górcső alá. A dobogó első fokán egy egri, a másodikon egy kunsági, a harmadikon egy etyeki bor végzett. Íme a részletek…
Sokan állítják, hogy a világ legelegánsabb borait a pinot noir szőlő adja, és bár ezt bizonyítani nagyon nehéz, a kijelentés igazságtartalmát érdemes kutatni, tehát jól tesszük, ha gyakran kóstoljuk a fajtát.
A fajtáról
A szőlőfajták nevének eredetéről általában keveset tudunk, a pinot noir azonban üdítő kivétel az érdeklődők számára, itt ugyanis teljesen egyértelmű a helyzet. A pinot francia szó fenyőt jelent, a noir pedig feketét, és ha valaki látott már pinot noir szőlőt, tudja, hogy a fürt formája fenyőtobozra emlékeztet. Hazája Burgundia, de mindenhol jól érzi magát, ahol hűvös van. A belőle készült bor viszonylag gyorsan készre érik, már fiatalon is szép, de jól állnak neki az évek, meghálálja a palackos érlelést.
A pinot noir Magyarországon
Sok mindent gondoltunk már a fajtáról, de ha most visszakóstoljuk az utóbbi tíz évben született hazai pinot noir borokat, egyértelműen látszik, mennyit változott a kép. Régebben nem bántuk, ha nagyobb a test, magasabb az alkoholtartalom, most viszont kifejezetten a halványabb színű, elegánsabb pinot noir borokat keressük, és ezeket leginkább Etyek és Eger környékén fogjuk megtalálni, bár a fajta néhány éve megjelent a Tokaji borvidéken is, ahol igazán különlegesen mutatja be a termőhely egyediségét.
A pinot noir illat- és ízjegyei
Mivel a bogyó vékony héjában meglehetősen kevés a színanyag, a pinot noir borok többnyire halványabbak, mint a többi vörösbor. Illatuk fiatal korban intenzíven gyümölcsös, karakterében leginkább a cseresznyés, meggyes, málnás, epres, szilvás világot idézi, némi édesfűszerességgel. Az érleltebb pinot noir borok jellemzője az animalitás, amelyet finom gombás, avaros jelleg kísér, fűszerességgel és némi konyakmeggyes, csokoládés aromatikával kiegészülve.
Hogyan kínáljuk?
A bor értékei a kifejezetten számára fejlesztett, gömbölyű kelyhű burgundi pohárban mutatkoznak meg leginkább, ennek hiányában válasszunk nagyobb űrtartalmú vörösboros poharat. Hűteni nem kell, 14-15 fokosan szolgáljuk fel. A rozé kacsamell és a bárányételek kiváló kísérője.
A tesztről
A Borsmenta pinot noir tesztjét szokás szerint a Fill the Winebox Borbárban tartottuk. Nyolc borvidék 13 pincészetének 16 különböző stílusú, de rendkívül izgalmas bora került a poharunkba: 4 Tokajból, 3 Etyekről, 2-2 Egerből, Zalából és a Mátrából, egy Pannonhalmáról, egy Neszmélyről és egy a Kunságból.
A legjobb hat közé hat különböző borvidék egy-egy bora került – ebből is látható, hogy nem a borvidéken múlik a siker.
(Megjegyzés: az alábbi lista a teszten résztvevő újságírók átlagpontszámai alapján készült, nem minden ponton egyezik a cikkíró véleményével.)
A hatodik – Kősziklás Borászat: Pinot Noir 2020 (Neszmélyi borvidék)
Két jóbarát 2008-ban úgy gondolta, hogy a térség borainak hírnevét tovább fogja öregbíteni, ezért pincészetet alapítottak Dunaszentmiklóson, amelyet egy közelben található dűlőről Kősziklásnak neveztek el. Jelenleg 45 hektár szőlőterülettel rendelkeznek, és főként fehér fajtákkal dolgoznak. A kékszőlő-vonalat a kékfrankos és a pinot noir képviseli. Boraikat szeretik fahordóban érlelni, mert úgy vélik, hogy így tudják leginkább megmutatni a borvidék értékeit.
A 2020-as pinot noir boruk meggy a köbön. Illatban, ízben és utóízben egyaránt a meggyesség dominál, a friss gyümölcs, az aszalvány és a lekvár, sőt a meggyes pite aromavilága köszön vissza a kortyból. Szerethető, kedves bor, kár, hogy a kissé magas alkoholtartalom miatt az utóíz gyümölcsössége nem élvezhető hosszan.
Az ötödik – Sauska Tokaj: Pinot Noir Padi 2018 (Tokaji borvidék)
A Sauska Pincészet szereti boraiban megmutatni a tokaji dűlők termőhelyi karakterét. A Mád és Rátka határában található Padi-hegy kiváló adottságú terület, talaja fehér riolittufa, a tetején kvarctömbökkel. Az itt található pinot noir ültetvény még fiatal, tíz éve sincs, hogy telepítették, de máris csodás bort ad.
A 2018-as Padi pinot noirhoz kézzel szüretelték a szőlőt. Hosszabb héjon áztatás után tartályban és hordóban egyaránt zajlott az irányított erjesztés, majd a teljes mennyiség 80%-a használt francia hordóban, 20%-a agyagtojásban érlelődött 10 hónapig. Az eredmény egy csodálatos, elegáns bor, gyógynövényes, kakukkfüves, zsályás aromavilággal és egy nagy adag meggyességgel. Sima, mint a selyem, már most nagyon szerethető, de egy-két év múlva még több örömöt ad majd a fogyasztóknak.
A negyedik – Pannonhalmi Főapátság: Pinot Noir 2020 (Pannonhalmi borvidék)
A Pannonhalmi Főapátság 2000-ben határozta el, hogy felújítja régi hagyományait, és a szocializmus éveiben kényszerűségből feladott szőlőtermesztést és borkészítést visszaemeli tevékenységei közé. Az új pince 2003-ban készült el, tanácsadóként pedig kezdetben a 2005-ben elhunyt egri borász, Gál Tibor segítette a vállalkozást. A pincészethez jelenleg 53 hektár szőlőterület tartozik, és a 12 termesztett fajtából csupán 3 a kék szőlő: a pinot noir, a cabernet franc és a merlot. A főborász Liptai Zsolt, a borászat sok komoly nemzetközi díjjal büszkélkedhet.
A 2020-as pinot noirhoz három dűlő, a Széldomb, a Babszökő és a Tavaszó adta a termést. A bor acéltartályban erjedt, majd 10 hónapig első és másodtöltésű tölgyfa hordóban érett. Illata meggyes, málnás, cseresznyés világot ígér, ízében viszont egyelőre a hordófűszerek dominálnak. Nagy ígéret, de fiatal még. Valódi értékeit akkor ismerjük meg, ha még legalább egy évig palackban pihentetjük.
A harmadik – Etyeki Kúria Borgazdaság: Pinot Noir 2018 (Etyek–Budai borvidék)
A régi présházat és a hozzá tartozó területet 1996-ban vásárolta meg az Ottrubay házaspár attól a Báthori Tibortól, akit 1992-ben „Az év bortermelője” címmel is kitüntettek, és aki oly sokat tett az etyeki bor jó hírnevének öregbítéséért. Akkoriban jószerével még csak fehérborok készültek a hegyen, az első pinot noir tőkéket az Etyeki Kúria telepítette, és hamar kiderült, hogy igen jó érzékkel választottak. A szőlőfajta beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és nem csupán a pincészet, de az egész borvidék emblematikus fajtájává vált. A pincészethez ma közel 50 hektárnyi szőlőterület tartozik, a főborász Mérész Sándor.
Az Etyeki Kúria pinot noir borait mindig élmény kóstolni, és ez alól a 2018-as sem kivétel. Tiszta, édesfűszeres, gránátalmás világát vadmálnás, somos, áfonyás karakter egészíti ki. Gazdag, tartalmas, mély bor, de fiatal még. Néhány éves érlelés után még ennél is sokkal szebb lesz.
A második – Béla Borászat: Dűne Selection Imrehegyi Pinot Noir Kései (száraz) 2017 (Kunsági borvidék)
A borászat 1991 óta működik családi vállalkozásként a Kunsági borvidéken, Imrehegyen. A birtok 70 hektáros, a feldolgozóüzemet 2012-ben korszerűsítették. Főként fehérborokat készítenek, a kék szőlő leginkább rozék alapanyagául szolgál, de azért van vörös is, gyümölcsös, jóivású, selymes textúrájú. Ők azt mondják, ez leginkább a sok napsütésnek és a meszes lepelhomok talajnak köszönhető.
A 2017-es késői szüretelésű száraz pinot noir meglepő bor, igazi kuriózum. Gazdag, intenzív, érett gyümölcsössége egészen magával ragadó. Széles spektrumú, szilvás, meggyes ízvilágú, fűszeres, finom, fahéjas utóízzel.
Az első – Kovács Nimród Borászat: 777 Pinot Noir 2019 (Egri borvidék)
Lassan másfél évtizede már, hogy az európai nagyvállalatot vezető kábeltelevíziós szakember, Kovács Nimród úgy döntött, hogy felhagy a média világával, és életét ezentúl szenvedélyének, a bornak szenteli. Szőlőbirtokot vásárolt az Eger környéki dombokon, hozzá pincét a város ikonikus helyén, a Verőszala utcai pincesoron, és borai ma már éppúgy népszerűek Európában, az Amerikai Egyesült Államokban, mint Magyarországon.
Ez a kirobbanóan gyümölcsös egri pinot noir a 777-es dijoni klónnak köszönheti egyediségét. A szőlőt hozzá a Nyilas-már- és a Nagyfai-dűlőben szüretelték. A bor 15 hónapot töltött 70%-ban magyar, 30%-ban francia tölgyfa hordóban, és olyan jól sikerült, hogy mindenki a csodájára jár. Energikus, izgalmas, ízében főleg a hecsedlis, málnás, meggyes jegyek dominálnak. Az alkohol kicsit fűt a végén, de ezzel együtt is nagyon szép, gazdag, izgalmas bor, és idővel még sokkal szebb lesz.
„Tesztelünk” rovatunkban mindegyik borról külön-külön is írunk.
A teszten az alábbi kollégák voltak jelen:
Csepe Erika (BorvidékMánia), Száraz Krisztián (Borgonista), Takács Andrea (Borsmenta), Pesti Eszter (Borsmenta), dr. Vargha Márk (Borsmenta), Szabó Edit (Borsmenta) és Hatvani Szabolcs (Borsmenta).
Íme a teljes borsor – a pincék szerinti betűrendben:
Béla Borászat: Dűne Selection Imrehegyi Pinot Noir Kései (száraz) 2017; Benedek Pince: Pinot Noir 2017; Bussay Pincészet: Charmes Pinot Noir 2018, Charmes Pinot Noir 2019; Dobogó Pincészet: Izabella utca 2017, Izabella utca 2019; Etyeki Kúria Borgazdaság: Pinot Noir 2018; Gervai János Pincészete: Pinot Noir Dóra Bora 2019; Kerekes Szőlőbirtok és Pince: Pinot Noir 2019; Kovács Nimród Borászat: 777 Pinot Noir 2019; Kősziklás Borászat: Pinot Noir 2020; Pannonhalmi Főapátság: Pinot Noir 2020; Rege Birtok: Pinot Noir 2020; Sauska Tokaj: Pinot Noir Birs 2018, Pinot Noir Padi 2018; Szijjártó Előd Borászat: Telehold Pinot Noir 2020.
Fotó:
Borsmenta
-
honlap