2024.02.04. | Szabó Edit
Köveskál Fő utcájában könnyű megtalálni a Káli Kövek birodalmát. A romantikus kert nyáron hívogató, most azonban inkább a fűtött kóstolóterem felé vesszük az irányt, ahol személyesen a borász, Szabó Gyula várja a Kóstolóklub csapatát…
Szabó Gyula, a Káli Kövek Borászat alapítója Homonna Attila biztatására kezdett borászkodni a Káli-medencében. Pedig tehette volna családi indíttatásból is, hiszen a nagyapja kovács volt ugyan a faluban, de pincéje és szőlője neki is volt a hegyen. Gyula Budapesten nőtt fel, de édesapjával gyakran jöttek vissza Köveskálba, és olyankor neki is ki kellett vennie a részét a szőlőmunkákból. Gyerekként nem szerette, csak felnőtt fejjel értette meg, hogy milyen fontos ez a hagyomány. A borászata 2009-ben indult, akkor került forgalomba az első bora is. Ebben az időszakban még Budapesten élt, de aztán megvette a szomszéd 3000 négyzetméteres kis szőlőterületét.
Kis területét organikus elvek szerint műveli, rovarirtó szereket nem használ, csak rézzel, kénnel és egyéb fel nem szívódó szerekkel permetez. A birtokméret azóta sem változott, ettől a köveskáli területtől eltekintve Gyula nem saját, hanem vásárolt szőlőt dolgoz fel, így tudja megőrizni a pincészet sokszínűségét. Jelenleg 80.000 palack bort készít évente, főként a környékbeli területekről, de van bora a Somlóról is.
A hangulatos köveskáli kóstolóterem olyan, mint egy budapesti romkocsma. A kályhában duruzsol a tűz, a térben a hetvenes-nyolcvanas évek régi bútorai – lócák, fotelek, kanapék –, jut hely mindenkinek. Nyáron azért tágasabb, a hatalmas kertben jókat lehet borozni a fák árnyékában elhelyezett asztalok körül. A kóstolóterem egész évben nyitva tart, bár már nem mindig Gyula áll a pult mögött. A családnak egyre nagyobb szüksége van rá, főleg mióta a hatodik gyerek is megszületett. Most viszont ő tölti tele a poharunkat, nagyra értékeljük, hogy ránk áldozta a szombat délutánját.
Borkóstoló 7 tételben
Amíg helyet foglalunk és átmelegszünk, gyöngyözőbort kapunk a poharunkba. A frissítő után a 2022-es Rezedát kóstoljuk, ki is keressük a google-ban a rezeda képét, és minél többször nézünk a fehér virágra, annál inkább érezzük az illatát a borban. A mandulásságot azonban kép nélkül is azonosítjuk, örömünket leljük a könnyed, jóleső, hűs olaszrizlingben.
Tudják, hogy ki a Szélkötő Kalamona? Bizony, ő a népmesei gonosz sárkány, aki elköti a szelet. Gyula addig olvasta a mesét a gyerekeinek, míg végül így nevezte el a Somlóról származó hárslevelű-juhfark-furmint házasítását. A lendületes savú borhoz Rutkai Bori tervezett címkét. A borok külön erjedtek, és borként házasodtak. Fajtaborként is érdekes lenne kóstolni őket, de így is szép, a három jellegzetes somlói fajta egy palackba zárva.
Gyula minden boráról szeretettel mesél, és persze mindegyikhez tud egy történetet. A Dörgicse Furmint például 850 literes fahordóban erjedt spontán és nagyon hosszan. Gyula nem sajnálta tőle az időt, és a végeredmény egy magas savú, mély ízvilágú bor lett, amely kiválóan passzol a karácsonyi töltött káposztához.
A Köveskál olaszrizlinghez a saját idős ültetvényeiről szüretelte a szőlőt. Ezt a bort 2011 óra készíti, de abban az időben az olaszrizlingnek még nem volt nagy respektje errefelé. Ma már sokkal jobban értik és meg is becsülik a fogyasztók, különösen ezt a mély, tartalmas tételt, amely 500 literes hordóban erjed és abban is érik, ennek köszönheti mélységeit, szép arányait. Illatában a zöldalma mellett zöldfűszerek sokasága: kakukkfű, bazsalikom, pici tárkonyosság, ízében pedig ott a jellegzetes mandulás kesernyésség, ami kifejezetten jóleső.
Talán nem meglepő, hogy Gyulának a rozéja is más, mint a megszokott, az ő pinot noirja ugyanis 225 és 300 literes fahordókban erjed, majd ott is érlelődik 8-9 hónapig. Málnás, csipkebogyós, ribizlis ízei frissek, a textúrája krémes, ám mindeközben van egy szép mélysége, amit a rozéboroknál ritkán tapasztalunk.
Szabó Gyula vörösbora, a Karmazsin kékfrankos és cabernet franc házasítása 70-30% arányban. A kékfrankos Tihanyból, a cabernet franc több különböző termőhelyről érkezett. A készítése hagyományos: nyílt kádas erjesztés, kézi csömöszölés, 2-3-4-500 literes hordókban történő rövid, 2-3 hónapig tartó érlelés, és már palackozzák is. Könnyű, jóivású, lendületes bor, amolyan „nyári vörös”, ami kicsit behűtve a meleg estéken is kifejezetten jólesik, de télen se mondunk rá nemet. Üde gyümölcsössége teszi szerethetővé.
Mivel a Balaton környékén kevesen készítenek vörösbort, Gyula a 2023-as évjáratból zweigeltet, pinot noirt és kékfrankost is palackoz. Kíváncsian várjuk!
A Borsmenta Kóstolóklubnak több pálinkamester is tagja, ezért úgy döntöttünk, hogy a borok után három törkölypárlatot is megkóstolunk. A cabernet franc, a kékfrankos és a zweigelt egyaránt izgalmas képet mutatott a törkölypálinkák világáról, mindegyik tiszta volt és zamatos, méltó befejezése a Káli Köveknél tett látogatásunknak.
Következő állomáshelyünk a Pálffy Pince volt, de erről a sorozatunk 4. részében számolunk be olvasóinknak.