2021.10.15. | Szöllősi Edit
Az agrárium és az élelmiszeripar legismertebb seregszemléje, az OMÉK, vagyis az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár 2021-ben borszemináriumokkal is várta a látogatókat…
5 korty bor – 5 falat étel
A kiválasztott borokból és a SVÉT (Stílusos Vidéki Éttermiség) szakácsai által kifejezetten hozzájuk komponált falatkákból elsőként a szakújságírók kaptak ízelítőt. A vendégek Mészáros Gabriella nemzetközi borakadémikus kalauzolásával élvezhették a gasztronómiai bemutatót. A program az Őshonos és jellegzetes fajták címet viselte. Hallhattunk néhány hasznos tudnivalót hazánk borvidékeiről – fókuszálva a kiválasztott borok régióira – és egy bárki számára érthető, rövid jellemzést a szőlőkről és a belőlük készült borok tulajdonságairól.
Az ételek alapanyagainak kiválasztásánál is jelentős szerepet kaptak azon állatok, fűszerek és kiegészítők, melyek szintén hazánk kincsei, így a kínált ételekbe került tokhal, mangalica, szürke marha és vízibivaly is.
A párok
1.
1.
Csendes Dűlő Szőlőbirtok Kéknyelű 2017 – keszthelyi tokhal, homoktövis, zeller
A kéknyelű kimondottan csak hazánkban, ott is Badacsonyban és a Balaton-felvidéken termesztett őshonos magyar szőlőfajta, amely 2013 óta tartozik a kiemelkedő nemzeti értékek közé. A Csendes Dűlő Szőlőbirtok bora a badacsonyi területről érkezett, ennek megfelelően illata ásványos karakterű, de aromatikájában érezhetünk fehér szirmú virágos, fehér húsú gyümölcsös jegyeket, meg egy kis lime-os, grépfrútos, narancsos citrusosságot. Igazán pikánssá némi spenótra emlékeztető fanyarság teszi. A bor aromáihoz szépen simul a tokhal kissé neutrális világa, amelyet szépen kísér a zelleres zöldfűszeresség. A bor savait jelentősen lágyította és a lecsengést már-már az édességérzet felé igazította a falat.
2.
Orsolya Pince Leányka 2019 – csurgódombi kéksajt, körte, tokaji borecet
Mint megtudtuk, a leányka ma már nem tartozik a divatos fajták közé, még fő termőterületén, az Egri borvidéken sem. Ezért is örültünk, hogy megkóstolhattuk, mert a bor kifejezetten izgalmas. A virágos, jellegzetesen őszibarackos jegyek mellett felfedeztünk benne egy édességbe hajló, kissé málnás-cukorkás tónust is, amit szépen árnyalt a mandarinos citrusosság és a borsikafüves fűszeresség. A hozzá kóstolt kéksajt a bor fűszeres, míg a körte az édes karaktereivel simult szépen egybe, a borecet az őszibarackhéjas fanyarságot húzta alá.
3.
Barcza Pincészet Nagy-Somlói Juhfark 2018 – mangalica, sós citrom, fermentált zöldségek, csicsóka
A szőlő a Nagy-Somlói borvidék, közelebbről a Somló hegy két ültetvényéről származik, az egyik a hegy déli, a másik az északnyugati oldalán található. A bor ásványossága azonnal feltűnik, a sós, köves illatot érett zöld húsú gyümölcsösség, kivire, érett egresre emlékeztető aroma teszi kedvessé. A fűszeresség is nagyon intenzív, a bazsalikom, a menta, a zöld bors és a zeller illata is felsejlik az aromakészletben. Mészáros Gabriella a somlói borokat általában káposztás ételekhez ajánlja, a falatkában lévő mangalica és a húst kísérő fermentált zöldségek azonban egyértelműen arról győznek meg minket, hogy nincs okunk szomorkodni ezen a kombináción sem, sőt! A sós citrom egyenesen telitalálat!
4.
Vida Családi Borbirtok Bonsai Öregtőkés Kadarka 2019 – szürke marha, paprikatatár, cékla
A bor egy korábbi évjáratának külön cikket is szentelt már a Borsmenta. Az alapját adó szőlő olyan szekszárdi tőkékről származik, melyek kora több mint 90 év. A bor illata kellemesen fűszeres, enyhén borsos, a piros bogyós gyümölcsök sokaságából főként a ribizlit emelnénk ki, és mindezt finoman foglalja keretbe a hordós érlelés grillázsos, édesfűszeres világa. Könnyed, szerethető ital. A falatkában lévő paprikatatár a bor fűszerességét hangsúlyozza, a cékla a fás/földes jelleget erősíti, míg a marhahús a gyümölcsös édességgel alkot kerek egészet.
5.
Centurio Szőlőbirtok Kékfrankos 2020 – vízibivaly, kakaó, lencse, sütőtök
A Mátrából származó bor szépen mutatja mindazt, amit a kékfrankosról gondolunk. Elegáns, jó tartású, illatában ibolyás, fűszerpaprikás, ízében erőteljesen meggyes, vadmálnás. Lendületes, izgalmas bor Ludányi Balázs gyöngyöstarjáni pincéjéből, amelyhez kiválóan illik a lencsés-sütőtökös vízibivaly, és a kakaó remek közvetítőnek bizonyul a két, kissé ellentétes világ között.
Véleményünk a kóstolóról
- Egy óra. Ennyi időt töltöttünk együtt a borokkal és a falatokkal. Ez a 60 perc tökéletesen elégnek bizonyult, és a program élvezetes kikapcsolódást nyújtott még a nyüzsgő kiállítási tér közepén is.
- Rengeteg hasznos és továbbgondolásra érdemes információt kaptunk nemcsak a borokról és az alapanyagokról, hanem a borok és az ételek harmóniájáról is.
- Egyetlen kritikai megjegyzésünk azért van: valamennyi falatkát előre elkészített tésztakosárban szervíroztak. Ez tetszetős, esztétikus és praktikus, viszont a tészta enyhén édeskés, és ez jelentősen befolyásolta az ízélményt. Egy darab kenyéren vagy kiflin tálalva talán nem lett volna ilyen szép, de tisztább lett volna az ízhatás.