2022.06.18. | Klich Zsuzsa
A bodzavirág az első tavaszi napokon jelenik meg a bokrokon, hogy aztán csodás illatba burkolja a kerteket, udvarokat, erdőket, hegyeket. Ilyenkor minden háziasszony bodzaszörpöt készít, mi is mutatunk egy megbízható receptet…
A bodzát mindenki ismeri. Még csak erdőt járni se kell hozzá, megtaláljuk úton-útfélen. A virágok kicsik, fehér vagy sárga színűek, a csővé forrt sziromlevelek lapos tányérhoz hasonlók.
A virágok gyűjtése nem igényel különösebb szakértelmet, de azért olló vagy bicska legyen nálunk. Keressünk olyan helyeket, ahol nem nagyon jár autó, ott szedjük a virágokat, ahol minél érintetlenebb a természet. Csak száraz időben gyűjtögessünk, várjuk meg, míg felszárad az eső, a harmat. Egészséges, rovarmentes, kinyílt, de még nem hulló virágokat keressünk!
Hozzávalók:
- 15-20 tányér bodzavirág
- 1 kg kristálycukor
- 1 liter víz
- 10 gramm citromsav
- 1 citrom (kezeletlen héjú), megmosva, karikára vágva
Elkészítése:
1. A virágokat merítsük egy pillanatra hideg vízbe, de ne áztassuk. A hosszú levélnyeleket vágjuk le, de óvatosan, hogy a virágzat ne essen szét! (Ha mégis lepotyog néhány virág, oda se neki, megszárítva jó lesz teának!)
2. Egy nagyobb lábosban forraljuk fel a vizet, majd a cukrot és a citromsavat oldjuk fel benne. Hagyjuk hűlni.
3. Tegyük a bodzavirágokat a már nem forró vízbe, és helyezzük el a tetején a citromkarikákat, majd fedjük be a lábost.
4. Az érlelődő szörpünket hagyjuk 2-3 napig langyos helyen (valahol a konyhában éppen jó lesz), néha keverjük át.
5. Ha letelt a 2-3 nap, a szörpöt leszűrjük, tisztára mosott (csírátlanított) üvegekbe merjük, szorosan lezárjuk, és mehet a dunsztba! Ha kihűlt, feltesszük a kamrapolcra.
Hidegen, szódával vagy csapvízzel hígítva, jégre töltve, citrommal, mentával kínáljuk, ki hogyan szereti.
Megjegyzés: a dunszt a befőzés végső, hőkezelési fázisa. Nedves és száraz dunszt egyaránt létezik. A száraz dunszt lényege, hogy a befőttek, lekvárok minél lassabban hűljenek ki. A légmentesen lezárt üvegeket azonnal többrétegű papírba/konyharuhába csavarjuk, és takaróval bélelt ládába, akár hűtőtáskába pakoljuk, szorosan egymás mellé. Pokróccal, párnával letakarjuk. Addig hagyjuk a dunsztban, amíg magától ki nem hűl. Ha jól betakartuk, ez akár több napig is tarthat.
Borsmenta-tipp: ha már nem teljesen frissek a bodzavirágok, rázogassuk meg őket egy kicsit, és a lehulló szirmokat fogjuk fel egy darab papíron. Terítsük ki, szárítsuk meg, tegyük dobozba, ez lesz a bodzateánk alapanyaga. Télen csak elővesszük, leforrázzuk, néhány percig állni hagyjuk, és már be is szívhatjuk az édes bodzagőzt. A bodzatea nagyon egészséges, vértisztító és köhögéscsillapító hatású. Szoptatós anyukáknak is ajánlott, mert serkenti a tejelválasztást. Fürdő vagy borogatás formájában hatásos égési sérüléseknél, hólyagoknál, lelohasztja a duzzanatokat, dudorokat is!
Fotó:
Klich Zsuzsa