2024.07.26. | Nagyillés János
A kütür kütür salatalık turşusu a magyar savanyú uborkától némiképp eltérő ízvilágú, de nagyon finom savanyúság. Ennek elkészítését mutatja meg Nagyillés János a Török örömök 35. részében…
Hozzánk hasonlóan a törökök is nagyon szeretik a savanyúságot, és számtalan változatban készítik, sőt Törökországban direkt savanyúságra specializálódott üzleteket is találunk. A műfaj helyi neve: turşu.
Ennél az egyszerű receptnél az uborka négy-öt napig áll a lében, és hangsúlyozzuk, hogy tartósítószert nem tartalmaz.
A mennyiségekkel kapcsolatban fontos elmondani, hogy a képen látható nagyobb üveg 935 ml-es. Az alább leírt arányok erre értendők. Mivel én 1 kg uborkát vettem, abból is inkább a kisebbeket, ez az uborkamennyiség a fentin kívül megtöltött még két kisebb, 600 ml-es üveget – ezekben a só és az ecet mennyiségét arányosan csökkentettem.
Hozzávalók (egy 935 ml-es dunsztos üveghez):
- annyi kisebb kovászolni való uborka, amennyi az üvegbe belefér
- 4 cl szőlő- vagy másféle gyümölcsecet
- 1-2 karika kezeletlen héjú citrom
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál só
Elkészítése:
1. Az uborkákat tiszta vízben alaposan megmossuk, a héjukat kefével átdörzsöljük, majd egy éles kés hegyével 5-6 helyen mindegyiken kis metszéseket ejtünk. Ezek után elhelyezzük őket az üvegben, jó szorosan, egymás mellett.
2. Az üvegbe tesszük a fokhagymát, a gyümölcsecetet és a sót, majd az uborkák tetején elhelyezzük az egy-két karika kezeletlen héjú citromot.
3. Az üveget feltöltjük forrásban lévő vízzel, lezárjuk, háromszor-négyszer megfordítjuk, hogy a sót és az ecetet eloszlassuk a lében, majd felfordítva tesszük le, hogy a forró víz a dunsztosüveg tetejét is csírátlanítsa.
4. Négy-öt nap múlva fogyasztható.
Borsmenta-tipp: az eredeti recept ugyan szőlőecetet használ, de nyugodtan kipróbálhatjuk más gyümölcsecettel is. Én például almaecettel készítettem, mert az volt itthon, de így is remek lett az eredmény.
Fotó:
Nagyillés János