2021.09.02. | Juga Péter
Úgy tűnik, az újraéledő Avasi Présház a Bükki borvidék és a történelmi Avas újjászületésének szimbólumává válik. Az itt megrendezett Bükk+ rendezvénysorozat egyre több látogatót vonz, és szerencsére nem csak Miskolc környékéről…
Gyilkosság a Lonovics utcában! – olvashatták a Reggeli Hírlapban 1928 márciusában a korabeliek, amikor a mai miskolci Avasi Présház elődjének pincejárataiban gyilkosság áldozata lett az épületet vigyázó lelkész…
Nem is gondolnánk, hogy a miskolci Avas milyen izgalmas és mozgalmas múltra tekint vissza, amelyből a hátborzongató történetek éppúgy nem hiányozhatnak, mint a boldog pillanatok. A mai Avasi Présház az eredetileg itt álló épület rekonstrukciója, amelyet az ’50-es években megromlott állapota miatt teljesen lebontottak. A több szinten futó pincerendszer megmaradt alatta, viszont magát az épületet az alapoktól kellett újjáépíteniük a tulajdonosoknak. Jelenleg borászat működik benne a legmodernebb berendezésekkel, emellett a konferenciaterem és egy hatalmas udvar ad helyet a különféle rendezvényeknek. Összességében tehát az Avasi Présház a Bükki borvidék és a történelmi Avas újjászületésének szimbóluma. Nem véletlen tehát, hogy éppen erre a helyszínre álmodták meg Bükk+ című rendezvénysorozatukat a Szövetség a Bükki Borvidékért Egyesület tagjai.
„A Bükk+ rendezvénysorozat célja, hogy a több száz éves múltra visszatekintő miskolci történelmi Avason egy rendszeres borszakmai eseménnyel járuljunk hozzá a legendás városrész újbóli felemelkedéséhez” – írják a rendezvény megálmodói.
A sorozat összefoglaló címe tehát a Bükk+, de az egyes események tematikáját mindig a pluszjel után álló kiegészítés mutatja meg. Épült már program a Bükki és a Tokaji borvidék kapcsolatára Bükk+Tokaj címmel, de volt már Bükk+Mátra, Bükk+Felvidék is. Augusztus elején a régi magyar szőlőfajtákat vették górcső alá, és vendégként meghívták Szentesi József borászt, akit mindenki a filoxéravész előtti fajták újra felfedezőjeként ismer. A borász nem érkezett üres kézzel, budaörsi pincéjéből magával hozott néhány palackot, így a Présház udvarán megrendezett kóstolón bárki megízlelhette, milyen bort ad a vörös dinka, a fehér gohér, a lisztes, a furmint, a csókaszőlő, a laska, a tarcali kék vagy a fekete muskotály. A rég elfeledett magyar fajták borait nagy kíváncsisággal és nyitottsággal kóstolta a közönség.
Az Észak-Keleti Átjáró Egyesület az Avas történelmét tárja fel, illetve a kulturális, irodalmi életet pezsdíti fel tevékenységével. Az Avasi Értéktárban általában helyi kötődésű írók és költők művei, valamint tudományos munkák jelennek meg Miskolccal vagy az Avassal kapcsolatban. Kapusi Krisztián történész, a „miskolci hegy” talán legjobb ismerője rendszeresen tart túrákat, bejárásokat – izgalmas előadások kíséretében.
A bükki borászatok számára ez a rendezvény különösen jó lehetőég a fogyasztókkal való kapcsolatteremtésre vagy a már meglévő kapcsolatok elmélyítésére. A borvidék borai egyre több miskolci étteremben és vendéglátóhelyen megtalálhatóak, és a Szövetség a Bükki Borvidékért Egyesület nem titkolt célja, hogy még nagyobb figyelmet kapjanak ezek a tételek.
A Bükk+ rendezvénysorozatnak a borok mellett a gasztronómia is meghatározó eleme. Egy-egy eseményen a helyi éttermek fogásaiból válogathatunk – általában az aktuális borkínálatra hangolva.
Úgy tűnik, az Avas lassan-lassan ismét a találkozások helyévé válik. A történelem során oly sokszor vállalta már magára ezt a szerepet, és örömmel látjuk, hogy még mindig jól áll neki!
Fotó:
facebook