2022.03.24. | Szabó Edit
Ünnepi vacsorával és kétnapos bortúrával kezdődött az Agrármarketing Centrum által szervezett Hungarian Wine Summit. A Borsmenta munkatársa a balatoni túrán találkozott a vendégekkel…
Mint arról korábban beszámoltunk, eddig soha nem látott méretű csúcstalálkozót szervezett a magyar borokkal foglalkozó külföldi szakembereknek az Agrármarketing Centrum. A Hungarian Wine Summit közel húsz ország száz borszakértőjét, kereskedőjét, sommelier-jét látja vendégül öt napon keresztül Magyarországon.
A vendégek március 20-án érkeztek Budapestre, és a program borkóstolóval egybekötött vacsorával indult. Másnap reggel pedig buszokra szálltak, hogy a következő két napot „terepen” töltsék. Öt csoport indult el Budapestről a szélrózsa minden irányába, az ország borvidékeinek felfedezésére. A vendégek már előzetesen komoly, minden részletre kiterjedő írásos anyagot kaptak, de a buszokon is magyar szakemberek kísérték őket, akikhez bátran fordulhattak kérdéseikkel. A Borsmenta Kielmayer Kristian borszakértő csapatához csatlakozott néhány órára, és annak lehetett tanúja, hogyan fedezik fel a borokon keresztül a vendégek a Balaton északi partját.
A kóstolónak a Petrányi Pince és Borterasz adott otthont, csodálatos környezetben, a Csopak fölé magasodó Szitahegyen. Álmodni se lehetett volna szebb időt, az utat virágzó fák szegélyezték, és a környékbeli borászok a napfényben fürdő teraszon várták a nemzetközi csapatot.
Ám mielőtt a szakemberek megérkeztek volna a Szitahegyre, Akarattyánál a Feind Borászat várta őket pezsgős tízóraira. Mint azt Maxime Belrepayre, a pincészet francia borásza elmesélte, mindenki nagyon lelkesen fogadta az ötletet. Két habzóbor és négy pezsgő került a poharakba, amelyek közül főleg a charmat technológiával készült Coupé és a tradicionális chardonnay pezsgő aratott nagy sikert.
Hogy a nemzetközi kapcsolatok egy ideje már jól működnek, és jó néhány külföldi szakember rendszeresen visszatér Magyarországra, mi sem bizonyította jobban, mint hogy az érkezők közül sokan rég nem látott barátként köszöntötték a borászokat. A két Master of Wine, Caroline Gilby és Elizabeth Gabay nélkül szinte már meg sem lehetne rendezni egy ilyen találkozót, de mellettük most egyebek között holland, amerikai és lengyel szakértők kóstolgatták a magyar borokat.
A randevúra 16 pincészet érkezett a környékről, közelebbről a Nagy-Somlói, a Badacsonyi, a Balatonfüred–Csopaki és a Balaton-felvidéki borvidékről. Valamennyien 3-3 bort hoztak, és a sort egyértelműen a hazai fajtákra alapozták.
Elizabeth Gabay MW a fiával, Ben Bernheimmel érkezett, mostanában ugyanis együtt dolgoznak. Ben járt már korábban Magyarországon, de ilyen koncentráltan még nem kapott ízelítőt a borainkból. Mivel Elizabeth a rozékra specializálódott, nem is volt kérdés, hogy azonnal rozét kértek a poharukba. A termet hamarosan halk zsongás töltötte meg, a borászok örömmel mutatták be boraikat az érdeklődő közönségnek.
Néhányan a vendégek közül egyértelműen a magyar szőlőfajták borait keresték, és hálásak voltak, hogy kóstolhatnak furmintot, juhfarkot, kéknyelűt, olaszrizlinget, de voltak, akik a natúr borok, mások pedig a pezsgők iránt érdeklődtek komolyabban. A két amerikai kereskedő a szokatlan borokra vadászott, és a Nagy-Somlói borvidékről érkezett tételeket találta feltűnően izgalmasnak.
A csoport ebéd után elköszönt a pincészettől, és útjukat a Balaton déli partján folytatták, ahová mi már nem mentünk velük, de megkértük Kielmayer Kristiant, a csoportot kísérő borszakértőt, hogy foglalja össze a nap tanulságait. „Az első nap után még nehéz általános véleményt alkotni, de azt szinte mindenki elmondta, hogy milyen jó volt magukkal a borászokkal találkozni, és első kézből kapni az információkat, ráadásul úgy, hogy közben ott van a Balaton csillogó tükre a háttérben. Örültek, hogy autochton szőlőfajták borait kóstolhatták, és hogy fogalmat alkothattak róla, mekkora különbség van észak és dél között. Bár a buszon meséltem nekik a területekről, a talajokról, a borstílusokról, azért mégis egészen más volt, hogy rögtön utána meg is kóstolhatták a badacsonyi kéknyelűt, a somlói juhfarkot vagy a déli parton a Bussay Pincészet csókaszőlőjét. Többen is kiemelték, milyen jó, hogy két nap alatt ilyen széles spektrumát ismerhetik meg a magyar borászatnak, és sokan említettek számukra kiemelkedő pincészeteket” – fogalmazott a szakértő, aki azt is elmondta, milyen nagyra értékelték a vendégek, hogy a programba bevont borászatok és éttermek tulajdonosai személyesen köszöntötték a jelenlévőket, emelve ezzel a találkozó rangját.
A program a kétnapos vidéki túra után a Hungexpo területén, a Sirha Budapest rendezvényen folytatódik, ahol a közösségi standon több mint nyolcvan magyar borászat, valamint mesterkurzusok, pezsgőbár és tokajiaszú-bár várja a látogatókat.
Az írás megjelenését az Agrármarketing Centrum támogatta.