2021.05.28. | Borsmenta
A furmintnak mára valóságos kultusza lett a sommelier-k és a séfek körében. Fedezzük fel Caroline Gilby Master of Wine-nal, hogy milyen sokoldalú borok készülnek ebből az igazán nemes fehér szőlőből!
Mint arról korábbi írásunkban beszámoltunk, 36 oldalas mellékletet szentelt a magyar boroknak a világ legismertebb borászati szaklapja, az angol Decanter. Az alábbiakban Caroline Gilby Master of Wine ott megjelent írását adjuk közre. A magyar fordítást Lénárt Marcell készítette.
Sokan úgy tartják, a furmint a különleges, száraz fehérborok új nagy durranása. Akárcsak a rajnai rizling, a furmint ízvilága is a csontszáraztól a mézédesig terjedhet, ám minden esetben frissítő savasság jellemzi karakterét. A chardonnay-val is hasonlóságot mutat abban a tekintetben, hogy egyaránt készíthető belőle kiváló pezsgő, acélosan egyenes savgerincű bor (gondoljunk csak az ínycsiklandó, fűszeres chablis-ra) és olyan komplex, többrétegű bor is, mint egy masszív burgundi.
Mindez nem meglepő, hiszen a furmint a rajnai rizling és a chardonnay „féltestvére”: eredetük a (gouais blanc-ként is ismert) hunszőlőre vezethető vissza. Ám a furmint ennél jóval többről szól: egyszerre jellemzi bohém vadócság és arisztokratikus tartás, és – ami talán a legfontosabb – különösen alkalmas arra, hogy megmutassa a Magyarországon fellelhető egyedi vulkanikus terroirt.
A képen Szepsy István látható.
Magyarország világelső a furmint termesztésben: országszerte 3700 hektáron telepítették (Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, 2020. augusztus). Neve összeforrt a Tokaji borvidékkel, ahol több mint 3500 hektáros termőterülettel ez a leggyakoribb fajta, de ne feledkezzünk meg a Somló és a Balaton-felvidék vulkanikus területeinek izgalmas furmintjairól sem.
A száraz borok mindig is jelen voltak Tokajban, amikor az adott évjárat nem kedvezett az aszúkészítéshez nélkülözhetetlen nemes rothadásnak, ám a csúcsminőségű száraz fehérborok tudatos készítése újabb keletű. A jó minőségű száraz borokhoz egészséges bogyókra van szükség, nem botritiszesekre: a magasabban fekvő, ködmentes területekre telepített, alacsonyabb hozamú (a szocialista időszak előttről származó) klónoknak és a borkészítésben megjelenő új szemléletnek köszönhetjük a tokaji furmintok izgalmas, új generációját.
Caroline Gilby a száraz furmintok közül az alábbi 6 bort emelte ki:
- Szepsy Pince: Urbán 73 2017 (96 pont)
- Sauska Tokaj: Birsalmás Furmint 2018 (94 pont)
- Tokaj Nobilis: Barakonyi Furmint 2018 (93 pont)
- Barta Pince: Öreg Király Furmint 2018 (92 pont)
- Sanzon Tokaj: Rány Furmint 2018 (92 pont)
- Zsirai Pincészet: Szent Tamás Furmint 2018 (91 pont)
A képen Zsirai Kata látható.
Címlapfotónkon a szerző, Caroline Gilby mellett Rácz Erika, a Sanzon Tokaj tulajdonos-borásza látható.